CestovkyTOP

Asociace cestovních kanceláří ČR hlásí, že se turistická sezona úspěšně rozbíhá

Asociace cestovních kanceláří České republiky i oficiální státní informační zdroje mají zcela jiná čísla, než jak pro server seznamzpravy.cz uvedl Jiří Jelínek ze skupiny DER Touristik EE, pod kterou patří i Exim Tours a Fischer.

„Naše organizace sdružuje od těch nejmenších až po největší cestovní kanceláře. V žádném případě se nedomníváme, že aktuální situace na trhu, kdy se v celém světě postupně rozvolňuje, masivně očkuje a začíná cestovat, měla mít za následek úpadek několika set českých cestovních kanceláří,“ uvádí Ladislav Havel, předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří České republiky, a doplňuje: „Myslím, že autor výroku čerpal z nesprávných zdrojů, protože uvádí, že zkrachovalo více než 200 subjektů, ale to není aktuálně reálná situace. V letošním roce k dnešnímu datu zkrachovaly pouze 4 cestovní kanceláře, což není vyšší číslo než v letech před pandemií.“

V roce 2020 bylo na trhu aktivních 825 cestovních kanceláří. V souvislosti s pandemií covidu
a restrikcemi v cestování, které pandemie přinesla, je jich nyní aktivních 637. Část cestovních kanceláří však v době, kdy nebylo možné cestovat, svoji koncesi pozastavila a funguje třeba jako cestovní agentura.

„Domnívám se, že případné problémy se netýkají jenom malých cestovních kanceláří, které
se naopak dokážou velmi rychle adaptovat na nové podnikatelské prostředí a situaci na trhu,
ale také těch velkých, což ukázal krach největší evropské cestovní kanceláře Thomas Cook,“ vysvětluje Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky. Zároveň také upozorňuje: „Je to vždy pouze volba klienta, zda si vybere velkou cestovní kancelář nebo naopak tu malou, s individuálním přístupem a s úzkou specializací. Velikost není sama o sobě zárukou kvality.“

Základní podmínkou pro legální existenci cestovní kanceláře je nezbytné zákonné pojištění
pro případ úpadku. Pokud by k úpadku došlo, pak se o turisty, kteří budou v zahraničí, postará pojišťovna, u které je cestovní kancelář pojištěna, a ta následný návrat klientů zpět do České republiky zajistí. Klient tak nehradí žádné náklady spojené s návratem. Pojišťovna také řeší finanční nároky klientů, kteří na svou dovolenou třeba vůbec neodjedou.

V loňském roce, kdy nebylo možné cestovat, začal platit zákon č. 185/2020, kdy cestovní kanceláře měly možnost místo vrácení peněz za zájezdy, které kvůli pandemii a ochranným opatřením musely zrušit, vystavit poukazy. Bylo možné se dohodnout i na posunu termínu odjezdu na dovolenou. Aktuální situace ukazuje, že více než 85 procent klientů, kteří využili tuto možnost, se chystá v letošním roce skutečně vycestovat na zahraniční dovolenou a již je v kontaktu se svojí cestovní kanceláří či zprostředkovatelskou agenturou, aby si vybralo svůj letošní zájezd.

Jan Papež, místopředseda ACK ČR

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button