Turecká lira sice prudce oslabuje, dovolená v této zemi pro Čechy ale zřejmě příliš nezlevní. Tamní ceny pro turisty bývají v eurech či dolarech, navíc v zemi výrazně roste inflace. Ušetřit díky výhodnějšímu kurzu bude možné při individuálních výdajích. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Turecká lira letos zeslábla proti české koruně o 12 procent, meziročně je slabší o 17 procent.

„Na první pohled by se dalo čekat, že když turecká lira oslabuje, měly by být dovolené v Turecku pro Čechy levnější. Jenže v realitě to tak často nefunguje. V dolarech a eurech jsou ceny letenek či hotelů nebo fakultativních výletů,“ uvedl analytik analytik XTB Jiří Tyleček. V Turecku kvůli vysoké inflaci prudce rostou také ceny v lirách, upozornil. „Pokud tedy zůstane stabilní poptávka po dovolené v této destinaci, výrazných slev se turisté nedočkají,“ řekl. Analýza turecké měny podle něj ukazuje na to, že dovolené v Turecku by meziročně mohly zůstat přibližně v cenách minulého roku.
Koruna se dá nyní směnit za 0,61 turecké liry, řekl analytik BHS Timur Barotov. Od počátku roku se oslabování liry proti ostatním světovým měnám urychlilo, protože se Turecká centrální banka rozhodla snižovat úrokové sazby, čímž snižuje atraktivitu turecké měny. Oslabování liry může mít pro české turisty v Turecku dopad ve formě výhodnější směny korun za liry. To může vést k levnějším nákupům v obchodech, restauracích či při využívání místních služeb, uvedl.
Většina Čechů jezdí na dovolené do Turecka jako zákazníci cestovních kanceláří, které mají ceny nasmlouvané dopředu. Analytik Akcenty Miroslav Novák tak nepředpokládá, že by aktuální oslabování liry mělo na výslednou cenu dovolených zásadnější vliv. Navíc se podle něj jezdí na hodně turistická místa, jako je třeba Antalya či Bodrum, kde jsou specifické ceny služeb. Nastaveny jsou tam pro turisty a často nejsou v souladu s cenovou hladinou ve zbytku země.
Novák připomněl, že spotřebitelská inflace byla v Turecku v únoru 39,1 procenta, tedy o poznání výraznější než v ČR, kde činila 2,7 procenta. Posilování koruny tak za poslední rok není schopno plně kompenzovat vyšší růst cenové hladiny v Turecku, takže pro cestovatele nyní Turecko vychází dráže. „Samozřejmě je otázkou, zda bude nyní turecká lira dále oslabovat v reakci na zvýšené politické riziko, nebo se situace stabilizuje,“ poznamenal.
Turecká měna propadla v důsledku zadržení populárního starosty Ekrema Imamoglua. Ten je úhlavním politickým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho zatčení dále oslabuje důvěru mezinárodních investorů v turecký režim, jenž stále zřetelněji nese prvky autokracie, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Newsroom TTG / ČTK