GastroNázoryNovinkyPředpisy & regulace

AMSP a AHR ČR: Podnikatelé stále marně čekají na jasné stanovisko vlády ke kompenzacím

Asociace hotelů a restaurací a Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) reagují na vyjádření ministra Síkely v PSP ČR k připraveným dotačním programům. Restauratéři jsou kvůli vládním omezením a nevyplácení náhrad v kritické situaci, ještě v horší než při dřívějších vlnách pandemie. Menší podniky evidují ztráty v řádech milionů, větší v řádech desítek milionů korun.
Foto: Pixabay

V ohrožení je třetina trhu, uvedl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner v reakci na vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely na schůzi Sněmovny. V gastronomii pracuje zhruba 150 000 lidí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za předchozího ministra Karla Havlíčka připravilo ve spolupráci s profesními svazy obnovení kompenzačních programů COVID nepokryté náklady a COVID 2021. Jejich spuštění ale bylo na nové vládě. Síkela uvedl, že si nechal zpracovat analýzu o výplatách z předchozích programů podpor. Dostaly se podle něj hlavně velkým firmám, nikoliv malým a středním. Mimo jiné uvedl, že se nechce vydat cestou výpočtu náhrad podle poklesu obratu o 30 procent. MPO podle něj nyní vytipovává nejvíce postižené segmenty.

Kastner s výroky Síkely nesouhlasí. Předchozí podpora podle něj malé a střední podnikatele zachránila. Upozornil, že gastronomie je nejvíce zasaženým odvětvím. Provozovatelé stravovacích provozů podle něj v listopadu v dobré víře podnikání na základě vládních nařízení omezili s tím, že měli vyjednané náhrady. Nyní jsou připraveni v případě, že jim stát kompenzace nevyplatí, podat žaloby. Kastner dodal, že podnikatelé mají zdokumentované ztráty a záležitost také projednanou s právníky. “Naše pozice je sebevědomá,” řekl.

Restauratéři jsou ale podle Kastnera připraveni jednat s vládou kdykoliv. I v zájmu ministrů by podle něj měl být dialog. Ve chvíli, kdy podnikatelé čelí omezením a nemají výhled na kompenzace, ztrácejí také důvod opatření respektovat, uvedl dále.

Do restaurací, barů či klubů mají v současné době vstup povolen jen lidé, kteří se prokážou dokončeným očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledním půl roce. U stolu může sedět maximálně šest hostů, netýká se to členů jedné domácnosti. Lidé musejí být usazeni tak, aby od sebe měli odstup alespoň 1,5 metru. Mezi 29. prosincem a 2. lednem mohli být u stolu maximálně čtyři hosté. Vánočních večírků se mohlo v tomto období účastnit nejvýše 50 lidí.

Hospodářská komora ČR již v říjnu vydala data k programu Covid nepokryté náklady a Covid 21. V programu Covid NN bylo podáno 8196 žádostí a v programu C21 14 598 žádostí. Programy již v minulosti alespoň částečně kompenzovaly ztráty podnikatelů a umožnily jim přečkat velmi těžké období (krytí ztrát podnikatelů bylo max. do 40 %), kdy byla jejich podnikatelská činnost státem omezena. Stejná situace nastala v období nouzového stavu listopad–prosinec, kdy byly zcela nepochopitelně zrušeny adventní trhy. Navíc byl omezen provoz restaurací a zpřísnilo se opatření pro využívání například ubytovacích a stravovacích služeb pouze na O – N. Tentokrát však bez jasné informace nové vlády, zda a kdy bude tyto ztráty alespoň částečně kompenzovat.

Podle průzkumu AHR ČR uvedená opatření přinesla jen v prosinci propad tržeb ubytovacích a stravovacích zařízení další dvoutřetinový propad tržeb a prakticky 90 % storna již předem dohodnutých skupinových akcí. Obsazenost v prosinci 2021 se pohybovala v horských střediscích v průměru 40 %, v ostatních oblastech do 30 %. Výhled obsazenosti na leden–únor 2022 je v horských oblastech do 50 %, ostatní do 20 %.

Období vánočních svátků a Nového roku je tradičně obdobím vysoké sezony jak pro gastronomická, tak ubytovací zařízení. Ztráty v této době jsou tedy pro mnohé podnikatele zcela zásadní před nadcházející velmi nízkou sezonou ve městech a rekreačních oblastech. Pro horské podniky je pak zimní období časem, kdy generují více než polovinu celkových tržeb, takže již druhý rok zásadních omezení je pro mnohé podnikatele likvidační.

Jak patrno, také leden a únor přinese již druhým rokem podnikatelům v cestovním ruchu a pohostinství další zásadní ztráty, které opakovaně ohrožují existenci jejich podniků. Pokud vláda neobnoví pro měsíce leden–únor program Antivirus B, případně nezavede kurzarbeit, uvažuje 70 % podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách o dalším propouštění zaměstnanců, a to v průměru o více než třetinu stávajících stavů.

Václav Stárek, prezident AHR ČR, k tomu dodává: „Situace v postižených oborech je skutečně kritická a výhledy na zlepšení v nejbližších dvou měsících jsou zcela nereálné. AHR ČR očekává jasné stanovisko MPO, případně urychlené jednání o formě kompenzací za předešlé dva měsíce.“

Newsroom TTG / AHR ČR / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button