Novinky

Aktuálně o lyžařské sezoně v evropských zemích

Vzhledem k tomu, že se v médiích objevují neúplné a leckdy protichůdné informace o současném vývoji i plánech v evropských zimních turistických střediscích, přinášíme přehled současné situace v jednotlivých zemích včetně aktuálních podmínek vstupu v souvislosti s epidemií koronaviru, který zpracovalo Ministrerstvo zahraničních věcí ČR.

Foto: Pixabay

Francie

Vzhledem k tomu, že aktuální vlna epidemie probíhá v alpských regionech (zejm. Auvergne-Rhone-Alpes ), zprovoznění lyžařských areálů se předpokládá až během měsíce ledna 2021. Detailní rozhodnutí francouzské vlády by mělo být známo 11. 12. 2020, mj. zvažuje některé aktivity povolit (např. běžkařské areály). 

Aktuální podmínky vstupu do země: PCR test cestujícím z EU je silně doporučován, povinné je vyplnění speciální atestace.

Itálie

Lyžařská sezona v Itálii bude zahájena nejdříve 7. ledna 2021. Lyžařská střediska na severu Itálie jsou uzavřena bez ohledu na rozdělení jednotlivých italských regionů do barevných zón dle epidemiologické situace. Výjimku z tohoto opatření mají registrovaní závodní lyžaři a mezinárodní lyžařské soutěže (Světový pohár atd.). Většina středisek s výjimkou autonomní provincie Trento se nachází v tzv. červené zóně: Regiony Lombardie, Piemont, Valle d´Aosta a autonomní provincie Alto Adige, kde platí de facto zákaz vycházení (lyžování mezi důvody opuštění bydliště nepatří), resp. v oranžové zóně Friuli Venezia Giulia, kde platí zákaz opuštění obce/města a lyžování mezi důvody opuštění bydliště nepatří. V naprosté většině středisek jsou uzavřené také veškeré služby, tedy hotely, restaurace a bary.

Aktuální podmínky vstupu do země: S platností od 10. prosince bude možné ze zemí Schengenu, tedy včetně ČR, cestovat do Itálie pouze s negativním testem na covid-19 ne starším 48 hod., který je nutné předložit místní hygienické stanici ASL, bez testu je nutná karanténa. Občané cestující z rizikových zemí včetně ČR musejí také vyplnit formulář čestného prohlášení, které je k dispozici v anglickém nebo italském jazyce na webu IT MZV. V rozmezí od 21. prosince 2020 do 6. ledna 2021 platí pro všechny návštěvníky Itálie povinná 14denní karanténa bez ohledu na výsledek testu, resp. tento není vyžadován. 

Německo

Lyžařská střediska jak v německých Alpách, tak v Bavorském lese by měla zůstat do konce prosince uzavřena. Finální rozhodnutí ještě nepadlo, nicméně se do 20. prosince nesmějí otevřít.

V Bavorsku zůstanou do 10. ledna zavřené lyžařské vleky, avšak upravované běžecké trati budou k dispozici. Kromě skialpinismu tak bude možné si zajít na běžky. Bavorské Ministerstvo zdravotnictví to oznámilo v pátek 4. 12. 2020. Na běžky bude možné jít samostatně, ve dvou či se členy jedné domácnosti jen ve volné přírodě, ne v areálu sportovních zařízení.   

Pro provoz středisek se zatím bez ohledu na případná další rozhodnutí ohledně data otevření počítá s následujícími opatřeními: udržování vzdálenosti 1,5 m, zakrytá ústa a nos všude tam, kde nelze dodržet odstup, pravidelné čištění povrchů a předmětů, bezkontaktní platby na pokladnách. Momentálně neexistují žádná kapacitní omezení v lanovkách, ale velké lanovky budou smět převážet jen 60 až 80 procent původního počtu lyžařů. Lanovky budou pravidelně větrány. Také se plánuje použití mobilní aplikace „Gäste-Tracing“, která by měla pomoci sledovat řetězce infekcí. Její použití bude dobrovolné. Skipasy budou k dispozici jen online. Podle počtu nakažených se mohou objevovat nová pravidla a předpisy v jednotlivých regionech.  

Aktuální podmínky vstupu do země: pouze s negativním testem na covid-19. Do Německa nelze přicestovat za sportovními účely na dobu kratší 12 hodin, výjimka příjezdu bez testu se vztahuje pouze na mimořádné a neodkladné záležitosti.

Foto: Pixabay

Polsko

Lyžařská sezona byla zahájena 5. 12.sjezdovky jsou otevřené. Do 27. 12. však zůstanou zavřená veškerá ubytovací zařízení a stravovací zařízení budou moci prodávat jídlo pouze na výdej.  

Aktuální podmínky vstupu do zeměbez omezení 

Rakousko

Z důvodu opatření proti šíření viru covid-19  budou v Rakousku zprovozněny sjezdovky včetně lanovek a vleků až od 24. 12. 2020, resp. při dodržení hygienicko-epidemiologických opatření (roušky, rozestupy) bude možné od 24. 12. lyžovat. Ubytování v hotelech a penzionech, jakož i  stravování uvnitř restaurací bude povoleno až od 7. 1. 2021.   

Aktuální podmínky vstupu do země: pouze s negativním testem. Od 19. 12. 2020 se předpokládá zpřísnění podmínek pro vstup do Rakouska z rizikových zemí včetně ČR. Cestující budou muset jít na 10 dní do karantény, a to i tehdy, když budou mít negativní test na covid-19. Po pěti dnech mohou absolvovat PCR test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena.  

Slovensko

Slovensko nemá  zatím k zimnímu lyžování vytvořenu strategii, problematika ještě ani nebyla diskutována na Ústředním krizovém štábu.  Sjezdovky se dle sdělení ředitele horské služby technicky připravují na normální spuštění sezony, detaily jejich otevření zatím nejsou známy. Provoz ve slovenských hotelích současnými opatřeními není omezen, restrikce se týkají pouze provozu stravování v hotelích.

Aktuální podmínky vstupu do země: Negativní PCR test.

Slovinsko

Slovinská vláda doposud nezaujala konkrétní stanovisko k tomu, jak bude probíhat nadcházející lyžařská sezona. Lyžařské areály  jsou stále zavřené.   

Aktuální podmínky vstupu do země: Povinný test nebo karanténa.

Švýcarsko

Lyžařská střediska sezonu již zahájila, zůstávají v provozu, nicméně zavádějí se zpřísněná opatření. Uzavřené kabinky lanovek smějí přepravovat pouze 2/3 lidí. Všude i na otevřených vlecích a lanovkách platí povinnost roušek, ta platí i při čekání ve frontách, kde musejí být zaručeny dostatečné rozestupy a musí být zde i dostatek dezinfekčních prostředků. Restaurace na sjezdovkách mohou prozatím zůstat otevřené. Do restaurace však nesmí host vstoupit, aniž by mu to bylo povoleno. Musí být volný stůl, ke kterému bude usazen. Nicméně lyžařská střediska již přešla spíše na výdejní okénka a rozšiřují kapacitu teras, aby mohlo co nejvíce lidí zůstat venku. Lyžovat smějí pouze zdravé osoby. Provozovatelé mohou žádat od návštěvníků čestná prohlášení, že nejsou nakaženi a nemají žádné symptomy. Lyžařská střediska budou muset mít od 22. 12. povolení k provozu od příslušného kantonálního úřadu (s ohledem na epidemiologickou situaci v regionu).

Do 18. 12. 2020 do 00:00 jsou zavřené restaurace v kantonu Graubünden. Lyžařská střediska zůstávají v provozu, stravování v hotelových restauracích funguje. K ubytování je tedy třeba vybrat si hotel s vlastní restaurací nebo prázdninový dům či apartmán. Od 12. 12. 2020 do 20. 1. 2020 budou mít patrně restaurace, obchody a provozovatelé volnočasových aktivit otevřené své provozovny pouze do 19:00. Diskotéky a kluby zůstanou i nadále uzavřené. Pro soukromé oslavy bude povoleno shromáždění max. 5 osob, výjimkou budou Vánoce 24.–26. 12. 2020 a 31. 12. 2020, kdy se bude moci sejít max. 10 osob z max. 2 domácností. Toto opatření se připravuje a mělo by být vyhlášeno v pátek 11. 12.

S výjimkou jediného malého střediska (Fideriser Heuberge, Graubünden) se počítá s provozem ve všech lyžařských střediscích Švýcarska. Aktuální přehled o střediscích (celkem 232), otevřených sjezdovkách a stavu sněhové pokrývky najdete na tomto odkazu. 70 středisek má tuto platformu přímo spojenou s prodejem skipasů online. 

Platná opatření ve švýcarských dopravních prostředcích jsou masky, vztahuje se i na lanovky, jejichž kapacita může být využita max. ze 2/3 a s odstupy. Kapacita lyžařských středisek nijak omezena není. Při pobytu v přírodě včetně lyžování nejsou masky požadovány.

Aktuální podmínky vstupu do země: Od 14. 12. 2020 dochází ke změně, ČR nebude již figurovat na švýcarském seznamu rizikových zemí. Tzn. že všechny osoby cestující z ČR již nebudou muset po vstupu na švýcarské území nastoupit 10denní karanténu a nebudou se na ně vztahovat ani žádné jiné podmínky vstupu či omezení (např. předložení negativního PCR testu). Podle nyní platných opatření v ČR bude při návratu vyžadována karanténa, případně test do 5 dnů od návratu do ČR. MZV ČR také upozorňuje, že nelze vyloučit, že ČR může být s okamžitou platností opětovně zařazena na seznam rizikových zemí v důsledku zhoršení epidemiologické situace v ČR. 

Sledujte speciální stránku na MojeSvycarsko.com, která je průběžně aktualizována. Zde můžete najít i vývoj čísel určujících rizikové země – jedná se o počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 14 dnů a porovnává se číslo dané země se stejným údajem Švýcarska + 60. Vývoj obou čísel najdete rovněž na našich stránkách. Švýcaři obvykle publikují nový seznam rizikových zemí po 14 dnech, to by tedy mohlo připadnout na 28. 12. Tranzit přes Německo i Rakousko je do Švýcarska i nadále možný – musí ovšem proběhnout do 24 hodin.

Všechna uvedená opatření a pravidla platí v daných zemích aktuálně a není vyloučeno, že se mohou měnit.

Newsroom TTG/MZV

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button