AkceKam jet?KulturaMěsta & regiony ČRNovinkyPraha

Akce Radnice dokořán nabídne bohatý program

Již poosmé se zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Každoroční událost Radnice dokořán se koná u příležitosti 684. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program. Tuto neděli 18. září mají návštěvníci možnost prozkoumat i běžně nepřístupnou pražskou kanalizaci.

Foto: PCT

Akce proběhne v neděli 18. září a pro zájemce budou připravené dvě netradiční prohlídky nejstaršími prostorami radnice. Organizátoři si pro dospělé zájemce připravili trasu středověkým podzemím ze Staroměstského náměstí až k památníku Franze Kafky. Druhá trasa naopak láká na gotické sály přímo v objektu radnice, přístupná bude všem.

“Srdečně zvu všechny Pražany na návštěvu Staroměstské radnice i dalších obvykle nepřístupných prostor historické budovy. Radnici dokořán se snažíme uvádět do praxe každý den i v nové budově na magistrátu větší otevřeností a vstřícností vůči všem, kdo k nám zavítají,” zve na akci radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

V minulých letech se akce Radnice dokořán těšila velké přízni, především českých návštěvníků. Organizátoři letos vedle výše zmíněných vycházek otevřou veřejnosti také Cizinecký vstup do pražské kanalizace pod Staroměstskou radnicí z počátku 20. století. Na tomto místě se stékají tři stoky v jednu, která dále pokračuje do čistírny odpadních vod.

„Tuto tradiční akci pořádáme speciálně pro Pražany, abychom jim v tento den Staroměstskou radnici představili trošku jiným způsobem než jako turistický cíl, kam přes rok míří primárně zahraniční turisté,” říká předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a dodává: „Na akci mě osobně nejvíc baví, že zve návštěvníky do historického srdce objektu a poodkrývá velký kus historie s přesahem do dnešních dní.”

„Netradiční prohlídky prostor Staroměstské radnice se těší stálému zájmu, a to například i proto, že v každém ročníku mají návštěvníci možnost navštívit jiné běžně nepřístupné části budovy. V obřadní síni jsme navíc připravili tradiční a velmi populární ukázku svatebního obřadu, který některým připomene vlastní svatbu, jiné možná motivuje k tomuto důležitému životnímu kroku,“ popisuje starosta městské části Praha 1 Petr Hejma.

Obě prohlídkové trasy i komentované prohlídky do pražské kanalizace mají během dne pevně stanovené termíny a kapacitu, časové sloty návštěvníci naleznou na webových stránkách prague.eu.

Akce se koná za podpory radní pro kulturu a cestovní ruch Hany Třeštíkové a ve spolupráci s MČ Prahy 1 a společností Pražské vodovody a kanalizace, a. s.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button