HotelyMěsta & regiony ČRNovinky

AHR ČR: Pomoc pro již vyčerpané podniky musí být okamžitá, má-li být účinná

Asociace hotelů a restaurací České republiky si uvědomuje zhoršující se situaci v nárůstu onemocnění covid-19 a respektuje opatření přijatá vládou. Stále ale platí, že nebyla dosud předložena konkrétní data, která by potvrdila rizikovost provozu ubytovacích služeb nebo restaurací ve smyslu zvýšeného šíření nákazy.

Foto: Pixabay

AHR ČR zdůrazňuje, že rozhodnutí o dalším uzavření restaurací a zákazu poskytování ubytovacích služeb přichází v době, kdy je většina podnikatelů v oblasti služeb po opakovaném omezování jejich podnikání na konci svých ekonomických možností. Zároveň toto opatření přichází v době, kdy měla většina poskytovatelů stravovacích a ubytovacích služeb poslední možnost alespoň částečně sanovat škody, které v rámci omezování provozu během tohoto roku vznikaly a nadále vznikají.

AHR ČR vnímá rozhodnutí o vytvoření kompenzačních programů pro stravovací zařízení i ubytovací služby jako pozitivní, byť původní požadavky na kompenzace byly vyšší vzhledem k výše uvedenému období uzavření provozoven a ekonomické situaci v oboru, který nese podstatnou část opatření ke snížení šíření onemocnění.

Jako pozitivní také vnímá AHR ČR rozhodnutí o 100% krytí nákladů na zaměstnance včetně odvodů, což umožní udržet stávající kvalifikované pracovníky do doby opětovného uvolnění služeb. Dobrou zprávou je, že bude možné jednotlivé programy pro restaurace a ubytovací služby kombinovat například v případě hotelů a penzionů, které provozují restaurace a ubytovací kapacity společně. Dle předběžných informací z vlády bude tyto programy možno čerpat již od října tohoto roku, kdy k omezení došlo. Dále AHR ČR dostala příslib představitelů vlády, že bude řešena otázka limitů Dočasného rámce podpory EK pro čerpání tak, aby bylo umožněno i největším zaměstnavatelům v oboru tyto dotační programy využít.

AHR ČR upozorňuje na nutnost co nejjednoduššího nastavení procesu podání žádosti, administrativy a urychleného vyplácení uvedených dotací vzhledem k tomu, že pomoc pro již vyčerpané podniky musí být okamžitá, má-li být účinná.

Za současné situace je rovněž nezbytné vyhlásit znovu moratorium na splátky úvěrů, neboť vzhledem k situaci nejsou již poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb schopni dostát svým závazkům.

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení budou muset pro rekreační účely znovu zavřít od pátku 18. prosince. Vláda rozhodla, že pro Českou republiku bude od tohoto data až do odvolání platit přísnější čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES).

Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun.

Hotely a další ubytovací zařízení musely být uzavřené pro rekreační účely od 22. října do 2. prosince. Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se může podle aktuální analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism letos propadnout z loňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Newsroom TTG/AHR ČR

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button