HotelyNovinky

AHR ČR apeluje na vládu

Asociace hotelů a restaurací České republiky opět apeluje na vládu, aby přijala účinná opatření, která pomohou firmám v cestovním ruchu udržet pracovní místa a přežít období, kdy mají nulové tržby. Situace je v současné době již kritická.

 

Podle průzkumu AHR ČR je zcela uzavřeno již téměř 90 % ubytovacích zařízení, 10 % je zatím otevřeno velmi omezeně většinou pro cizince, kteří nemohli opustit Českou republiku. V případě restaurací je zcela uzavřeno 75 % provozoven a zbytek funguje pouze v režimu prodeje přes ulici. Přitom velká část restaurací je v pronajatých prostorách a i nadále musí za období, kdy nemůže přijímat hosty, platit nájemné. Podle zkušeností podnikatelů individuální žádosti o odklady sociálního pojistného jsou úřady rovněž odmítány. Propady ve spotřebě turistů mohou dosáhnout kumulovaně až 400 miliard korun a již 80 % podniků ví, že propustí minimálně 10–30 % zaměstnanců. S dalším propuštěním čekají na to, jak bude vypadat v praxi pomoc vlády.

Podle předběžných informací však program Antivirus sice nabízí podnikatelům kompenzaci 80 %, pokud zůstanou zaměstnáni doma na překážkách v práci v přímém důsledku s krizovými opatřeními a vyplatí zaměstnancům 100 % mzdy, ale zároveň omezuje výši kompenzovaných mezd stropem, který odpovídá mediánu. Zbytek do plné mzdy budou tedy hradit zaměstnavatelé v celé výši. Stejně tak budou zaměstnavatelé povinni za tyto mzdy nadále odvádět odvody na zaměstnance, tedy dalších přibližně 34 %. Podnikatelé se rovněž mají zavázat, že nebudou již další mzdové kompenzace od státu požadovat. Vláda dále zrušila krizová opatření jako celek a převedla je do režimu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Tím pravděpodobně dojde k tomu, že podnikatelé postižení těmito opatřeními přijdou o možnost požadovat náhradu škody. Kromě toho jsou kompenzační programy nastaveny na velmi krátké období, po jehož uplynutí dojde k tomu, že podnikatelé budou znovu řešit problém s udržením zaměstnanosti.

„Pokud zůstane tento sytém takto nastaven, reálně hrozí, že zaměstnavatelé v cestovním ruchu nebudou mít prostředky na udržení pracovních míst a jediným řešením bude propouštění zaměstnanců. Deklarovaná pomoc se tak mine účinkem,“ uvedl prezident AHR ČR Václav Stárek. Za této situace je nutné podstatně zvýšit limity pro částky státem kompenzovaných mezd, ale hlavně začít řešit odklady odvodů na zaměstnance a jejich odpuštění pro postižené a uzavřené podniky. Uvedené kroky spíše vedou k omezení možností podnikatelů, jak řešit existenční situaci svých zaměstnanců a firem, a následky budou zdrcující.

AHR ČR zároveň opět apeluje na zastupitele měst a obcí, aby v případě, že pronajímají prostory vlastněné obcemi provozovatelům restaurací, nepožadovali nájemné za období, kdy byla provozovna uzavřena, a zároveň jednali o možnostech změn výše nájemného na další období. Je zcela jasné, že nájmy tak, jak byly nastaveny v minulosti, budou za této situace již ve většině případů nad rámec možností provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení. Rozumné dohody by umožnily zachovat provozy restaurací a zároveň udržet služby pro obyvatele.

Hotely a penziony mohou poskytovat ubytování lidem kvůli práci

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo režim pro hotely a penziony, nově mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci. Na tiskové konferenci 26. března po jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček. Nadále platí výjimka ze zákazu prodeje a poskytování ubytovacích služeb pro cizince do doby opuštění České republiky či cizince s pracovním povolením na českém území. Opatření o zákazu prodeje a poskytování ubytovacích služeb platí do středy 1. dubna 06:00. Netýká se osob poskytujících ubytování v ubytovnách, lázeňských zařízeních a školských ubytovacích zařízeních.

Newsroom TTG/AHR ČR

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button