CestovkyIncomingNovinkyPartnerská sekceWellness & Spa

ACK ČR žádá obnovení programu Antivirus

Asociace cestovních kanceláří České republiky s velkými obavami sleduje vývoj zejména v příjezdovém cestovním ruchu. Vlivem přetrvávajících restrikcí vydávaných státem jsou možnosti příjezdu zahraničních turistů do České republiky stále významně omezeny, mnohdy zakázány, což způsobuje nemalé problémy s udržením pracovníků v oboru i v návazných službách. Pomoci by mohlo obnovení programu Antivirus pro nejvíce postižené subjekty v cestovním ruchu.

I přesto, že je stále ze strany státu významně omezena možnost příjezdu zahraničních turistů, byla poslední cílená podpora pro cestovní kanceláře a cestovní agentury do října loňského roku,“ uvádí výkonný ředitel asociace Michal Veber a doplňuje: „Navíc podnikatelé v organizovaném příjezdovém cestovním ruchu dostali minimum a nyní balancují na hraně. Mnoho pracovníků muselo být propuštěno, a protože se situace stále nelepší, budou tak ještě propouštět. Bylo by tedy vhodné pro takto poškozené podnikatele zajistit program podpory Antivirus, jako chce nyní zavést vláda pro oblast automotive. Všem zaměstnancům by to rozhodně pomohlo.“

Jedinou cílenou podporou pro cestovní kanceláře a cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu byl program COVID Cestovní ruch, kde pro cestovní kanceláře byla alokována částka 500 milionů korun. O tu se však dělili ještě s průvodci a cestovními kancelářemi a agenturami, které prodávají zájezdy v tuzemsku a do zahraničí. Do letošního května pak bylo možné využít podpory Antivirus, která měla být nahrazena tzv. kurzarbeitem. Ten však dosud pro podporu zaměstnanosti nefunguje.

„Cestovní ruch generoval ročně pro veřejné rozpočty přes 125 miliard a ještě před covidem v něm pracoval každý 22. Čech,“ konstatuje Martina Košlíková, manažerka asociace, a dodává: „Lidé, kteří v něm pracují, nechápou, proč je tento segment téměř ignorován i přes svůj nezpochybnitelný přínos v multiplikacích, a to zvláště, pokud je omezen vládními ochrannými opatřeními a nikoliv svou vinou či nedostatkem součástek.“

V roce 2019 se cestovní ruch podílel na tvorbě HDP více než 3 procenty. Spotřeba v cestovním ruchu převyšovala 300 miliard korun, do veřejných rozpočtů z něj plynulo 125 miliard, čímž se téměř 7 procenty podílel na příjmech do státního rozpočtu. Na příjezdech zahraničních turistů nejsou závislí jenom dopravci nebo ubytovatelé, ale také třeba výrobci marmelády nebo jogurtů, které nyní v poloprázdných hotelích nikdo nesnídá. Většina zahraničních turistů sice přicestuje do Prahy, ale z ní vyjíždí do regionů, kterým tak turisté také citelně chybějí.

„Oslovili jsme proto ministryni Kláru Dostálovou, kterou jsme požádali o zařazení postižené části podnikatelů v cestovním ruchu do programu Antivirus plánovaného pouze pro oblast automotive,“ sděluje Michal Veber a zakončuje: „Věřím, že za nás bude paní ministryně bojovat a lidé, kteří pracují celý život v cestovním ruchu, budou mít s touto podporou šanci zůstat zaměstnáni do doby, než se restrikce zruší a cestování opět plně otevře.“

Michal Veber, ACK ČR

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button