Cestovky

AČCKA žádá premiéra o okamžitou pomoc cestovním kancelářím a agenturám!

Asociace českých cestovních kanceláří a agentura zaslala dne 18. března 2020 premiérovi Andreji Babišovi a profesním ministrům návrh, jak pomoci cestovním kancelářím. Výhodou navrhovaných opatření je, že jsou rychlá, účinná, efektivní, s nulovým finančním zatížením pro stát a bez finančních ztrát pro zákazníka. Řešením podle AČCKA tkví v odloženém čerpání zaplacených služeb.

Vážený pane premiére,

dovolujeme si Vás požádat o podporu konkrétního návrhu AČCKA na pomoc cestovním kancelářím a agenturám po vyhlášení stavu nouze. Za stavu uzavření hranic jsou cestovní kanceláře zcela paralyzovány skutečností, že zákazníci nemohou čerpat objednané služby. Snaha cestovních kanceláří přesměrovat klienty na zájezdy v pozdějších termínech se nesetkává s pochopením zákazníků, kteří požadují okamžité vrácení prostředků jako jedinou možnou variantu.
Drtivá většina cestovních kanceláří však není schopna prostředky vracet, zejména z důvodu uhrazení plateb zahraničním dodavatelům. Cestovní kanceláře a agentury jsou v bezprostředním ohrožení – většinou se jedná o malé a střední podnikatele fungující s velmi nízkými maržemi v porovnání s jinými sektory ekonomiky.

Ve shodě s partnerskými asociacemi mnoha členských zemí EU, sdružených v evropské asociaci ECTAA, urgentně žádáme o zavedení možnosti legislativně upraveného odložení čerpání zaplacených služeb zákazníkem na budoucí období, a to ve formě vydání poukazu (voucheru) s platností až 18 měsíců. Cestovní kanceláře dokáží zajistit přesun smluvně zajištěných služeb na pozdější termíny v roce 2020, příp. v následující sezoně 2021, a tento přesun je i pro subdodavatele přijatelnějším řešením než okamžitá finanční refundace.

Tuto formu pomoci považujeme za rychlou, účinnou, efektivní, s nulovým finančním zatížením pro stát a bez finančních ztrát pro zákazníka. Dle našeho názoru, neprodlené zavedení mechanismu vydávání poukazů může zabránit řetězovým úpadkům cestovních kanceláří v důsledku velkých finančních ztrát a následnému kolapsu našeho oboru. Vydané poukazy jsou ze zákona jištěny pojištěním záruky pro případ úpadku a zákazník je tak i nadále ochráněn.
Obdobný mechanismus je již schválen v Itálii (vládní usnesení Decretto-Legge, 2 marzo 2020, n.9) a dnes byl schválen vládou v Polsku. Další evropské země o něm aktuálně jednají (Belgie, Nizozemsko, Francie). Žádost o podporu tomuto mechanismu nyní vyjednává také evropská asociace ECTAA na úrovni Evropské komise.

Jsme přesvědčeni, že s Vaší pomocí lze tento mechanismus v krátké době zavést a vytvořit tím šanci pro „přežití“ cestovních kanceláří a agentur a jejich následný restart pro odeznění této mimořádné situace.

S úctou,

Roman Škrabánek, prezident AČCKA

Tomáš Cikán, viceprezident AČCKA

Na vědomí:

  • Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA., vicepremiér, ministr průmyslu o obchodu, ministr dopravy
  • JUDr. Alena Schillerová, PhD., vicepremiérka, ministryně financí
  • Ing. Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
  • Ing. Vladimír Dlouhý, CSc., prezident Hospodářské komory ČR
  • Ing. Tomáš Prouza MBA., prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
  • Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu ČR

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button