LidéRozhovoryTOPZahraničí

Pavel Pešek: Na krizové situace jsme připraveni

Letní sezona se rychle blíží, a tak vrcholí přípravy, aby proběhla co nejklidněji. Pozornost jí věnují nejen cestovní kanceláře, ale také Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV), které připravilo některé novinky. O nich nás informoval pan Pavel Pešek, ředitel konzulárního odboru MZV.

Foto: archiv Pavla Peška

Jaké novinky přinese letní sezona 2025 ze strany MZV jak vůči cestovním kancelářím, tak jejich klientům a individuálním cestovatelům?

MZV bude pokračovat v aplikaci opatření, která se osvědčila i v minulých letech. Celoročně je v provozu jednotná nouzová linka +420 222 420 222, jež funguje nepřetržitě a na niž se občan v nouzi může obrátit kdykoliv a bez ohledu na zemi, kde se aktuálně nachází. MZV rovněž silně doporučuje před každou cestou registrovat se v systému Drozd, a to buď prostřednictvím webu MZV, nebo přes Portál občana. Díky registraci v Drozdu pak občan v případě mimořádné situace v destinaci, kde pobývá, obdrží včas důležité informace, doporučení a varování. Výhodou Drozda v Portálu občana je navíc nejen samotná registrace, ale i možnost získat na jednom místě i veškeré informace o zemi, kam se chystá, i jejich offline využití.

Při přípravě na letní turistickou sezonu pak MZV ve druhé polovině dubna organizuje online školení pro CK a jejich delegáty, tentokrát přímo zaměřené na konkrétní specifika v turisticky nejexponovanějších zemích (Chorvatsko, Řecko, Turecko, Tunisko, Egypt, Bulharsko, Španělsko a Itálie).

MZV má zároveň nastaven s asociacemi CK i samotnými CK operativní mechanismus sdílení informací, který rovněž přispívá k řádné informovanosti jak individuálních, tak organizovaných cestovatelů, a v případě krizové situace velkého rozsahu je připraveno vyslat do zasažené oblasti i svůj konzulární tým rychlého nasazení.

Došlo k nějakému pozitivnímu posunu v komunikaci směrem k veřejnosti v krizových situacích? Byl případ Rhodos poučením, aby opětovně nedocházelo k nejistotě na trhu způsobené nejednoznačností předkládaných informací?

MZV bylo vždy ve svých vyjádřeních vůči veřejnosti zcela konzistentní. MZV vydává ke každé třetí zemi světa cestovní doporučení, která jsou pravidelně aktualizována, podložena informacemi zastupitelských úřadů a která také vycházejí z vyhodnocení situace odpovědných místních orgánů. Jako další zdroj informací při vydávání cestovních doporučení je ustaven neformální systém rychlé výměny informací s Hasičským záchranným sborem ČR i Českým hydrometeorologickým ústavem. MZV je s asociacemi CK domluveno na koordinaci při komunikaci směrem k veřejnosti v případě krizové situace.

Jak bude zajištěno konzulární a policejní pokrytí v turistických oblastech, které čeští turisté navštěvují v letních měsících nejčastěji?

MZV na léto tradičně posílí své konzulární zastoupení v turisticky nejexponovanějších zemích – v období 15. 6. – 15. 9. 2025 bude otevřeno konzulární jednatelství v chorvatském Splitu, po celý červenec a srpen pak také konzulární jednatelství v chorvatské Rijece a bulharském Burgasu. Personálně posílen bude i konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Athénách a Honorární konzulát ČR v Barceloně. Společné policejní hlídky budou pokračovat ve standardních místech v Chorvatsku a Bulharsku.

Uskuteční se jednání mezi MZV a ukrajinskou stranou iniciované cestovními kancelářemi, které zdůrazňují, že není jejich povinností vyřizovat svým ukrajinským (a dalším zahraničním) klientům cestovní doklady, ale nemají pro to oporu v žádném závazném prohlášení českých orgánů a mohou klienty jen informovat na rozdíly ve vízových povinnostech apod.?

MZV na svých webových stránkách upozorňuje, že pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony, že ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu a že informace na webu MZV jsou určeny k základní orientaci. MZV proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Toto samozřejmě platí stejně pro cizí státní příslušníky, kteří cestují do zahraničí, ať už organizovaně, nebo individuálně. V případě organizovaných zájezdů je navíc povinností pořadatele, potažmo prodejce poskytnout zákazníkovi před uzavřením cestovní smlouvy informace o pasových a vízových požadavcích. Směrnice Evropské unie o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, ze které taková povinnost vyplývá, nicméně hovoří pouze o obecných informacích, které má zákazník před uzavřením smlouvy v tomto ohledu obdržet.

Ve službách cestovního ruchu chybí mnoho pracovních sil, což by vyřešil příchod pracovníků ze zahraničí. V současnosti jsou tomu ale kladeny mnohé překážky. Může MZV nějak pomoci v řešení této problematiky?

Přísun pracovní migrace ze zahraničí je zajišťován prostřednictvím programů pracovní migrace (viz https://mpo.gov.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/). V rámci těchto programů je možné požádat o zajištění zaměstnaneckých karet ve zvláštním procesu. Na některých zastupitelských úřadech v hlavních zdrojových zemí migrace do ČR jsou termíny pro podání takových žádostí k dispozici.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Ukázat další

Související články

Back to top button