Kam jet?Města & regiony ČRNovinkyStřední Čechy

10 tipů, kam v zimě ve středních Čechách vyrazit na hrady a zámky

Milovníci tajemna hradních zákoutí a romantiky zámeckých komnat nemusejí čekat až na jaro, kdy hrady a zámky většinově otevírají své brány návštěvníkům. Ve středních Čechách se nacházejí i místa, která využívají zimní atmosféru a k návštěvě lákají také v chladném období. V současné době jsou pro návštěvníky přístupné například hrady a zámky Veltrusy, Mělník, Brandýs nad Labem, Loučeň, Radim, Český Šternberk, Mníšek pod Brdy, Karlštejn, Červený Újezd a Křivoklát.

Veltrusy / Foto: SCCR

Barokní zámek Veltrusy poutá pozornost především díky svému vzhledu, půdorysu v podobě písmene X a také parku s mnoha romantickými stavbami. Prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce nebo Laboratorium, kde se návštěvníci dozvědí vše o provozu zámku, jeho rekonstruování i o tom, jak probíhají renovace historických sbírek, lze navštívit každý zimní víkend.  

Mělník / Foto. libor Sváček

Zámek Mělník nad soutokem Labe a Vltavy se pyšní uměleckými sbírkami i rozsáhlým vinným sklepem. Lze si ho projít individuálně anebo s průvodcem. V březnu je otevřeno vždy v sobotu a v neděli.

Brandýs nad Labem / Foto: SCCR

Brandýs nad Labem představuje renesanční klenot s bohatým sgrafitovým zdobením. Oblíbili si ho především panovníci Habsburské dynastie. Císařská a královský zámek je možné navštívit při komentované zimní prohlídce každý víkend.

Loučeň / Foto: J. Přerovský

Živý výklad o historii zámeckých prostor je připraven na zámku Loučeň, kde zámeckými komnatami provázejí bývalí obyvatelé zámku z rodu Thurn-Taxis. Připraveny jsou také speciální prohlídky pro děti. V zámeckém parku čeká na návštěvníky 12 labyrintů a bludišť z nejrůznějších materiálů. Zámecký areál je i v zimě otevřen každý den.

Radim / Foto: SCCR

Neobjevený středočeský skvost, zámek Radim, je v zimním období otevřen každý víkend. Majitelé, kteří do záchrany památky vložili celé své srdce, připravili pro návštěvníky hned tři prohlídkové okruhy, a navíc jeden speciální okruh pro děti. Až do konce dubna je v zámeckém sklepení k vidění expozice práva útrpného a hrdelního.

Český Šternberk / Foto: archiv hradu

Hrad Český Šternberk se zrcadlí na hladině řeky Sázavy a má hradní i zámeckou tvář. Navenek může působit chladně, uvnitř ukrývá nádherně zdobené a bohaté komnaty. Navštívit je lze při zimních prohlídkách každou sobotu a neděli. 

Mníšek pod Brdy / Foto: Jan Valečka

Seznámit se s životem šlechty za první republiky je možné na zámku Mníšek pod Brdy. Reprezentativní salony i soukromé pokoje s předměty denní potřeby se návštěvníkům otevírají od úterý do neděle. Pro dětské návštěvníky se na zámku pořádají speciální Pohádkové prohlídky.

Karlštejn / Foto: Kamila Kohoutová

Královský hrad Karlštejn je pro návštěvníky v březnu otevřen každý den kromě pondělí. Navštívit lze soukromé a reprezentativní komnaty zakladatele hradu při komentovaném okruhu Císařská rezidence Karla IV.

Červený Újezd / Foto: SCCR

Na první pohled by se mohlo zdát, že hrad Červený Újezd na svém místě stojí staletí. Je ovšem starý pouhých 20 let. Kromě krčmy ukrývá muzeum českého venkova, seznamující s každodenním životem venkovanů v 17.–20. století. V zahradě je malý skanzen s replikou větrného mlýna, sušárnou chmele, zvonicí, vinnými sklepy a dalším. Na vlastní oči si lze vše prohlédnout každý zimní víkend.

Křivoklát / Foto: Kamila Kohoutová

Jeden z nejstarších hradů u nás s historií sahající až k přemyslovským králům, Křivoklát, je v březnu otevřen každý víkend. Návštěvníci tak mají možnost vidět i v tomto období interiéry hradu, který svou krásou učaroval celé plejádě českých i zahraničních filmových produkcí.

Zvířetice / Foto: Jan Valečka

„S klidným srdcem podepíšeme, že hradů není nikdy dost. Pokud byste se otevřených hradů a zámků nemohli nabažit, pokračovat se dá také na mnohé hradní zříceniny. V Českém ráji lze navštívit Valečov, kousek od Mladé Boleslavi pohádkové Zvířetice a v okolí malebné Sázavy Zlonice nebo Zbořený Kostelec. Nad líbeznou Berounkou v tichu stráží krajinu zřícenina královského hradu Týřov. Vyrazit se dá také na Vrškamýk u Kamýku nad Vltavou v oblasti Toulava,“ doplňuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.

Newsroom TTG   

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button