Zuzana Rybářová: Portugalci chtějí být v turismu nejlepší, nemají jinou možnost

Jak jde dohromady ekonomická krize a světová ocenění? V případě Portugalska velice dobře: jako by ho současný stav, co se týká cestovního ruchu, nijak neoslabil kvalitu nabízených služeb i příjmů z turistiky. Jak je to možné? Portugalci, se kterými jsem se nedávno v Algarve setkala, shodně tvrdí: Problém nastane, až nebudeme nejlepší.

zuzana rybarova web size

„Ještě v sedmdesátých letech jsme skoro všichni byli rybáři, dnes pracujeme v turismu – jako řidiči, průvodci, číšníci, manažeři…,“ říká asi padesátiletý Portugalec George, který rozváží i české turisty po krásách Algarve, překvapivé divoké oblasti na jihu země.

Právě odsud vyplouval Vasco de Gama objevovat svět. Tady byla výspa obchodování se vzácným kořením, zlatem i otroky. Zemětřesení v 18. století však vše změnilo. Hlavní město se přesunulo z algarvského Lagosu do Lisabonu a mořeplavci se proměnili v obyčejné rybáře. Ti po další staletí zásobovali ve velkém Evropu rybami.

„Další zemětřesení přišlo v podobě regulace rybolovu před několika desítkami let,“ mávne rukou George. Průmysl zde žádný jiný dostatečně velký na uživení tolika lidí nebyl, zato krásné pláže, čistý Atlantik a divoká příroda byly skvělým lákadlem pro cizince.

Dnes Portugalsko získává od WEF (Světové ekonomické fórum) pravidelně ocenění jako jedna z destinací s nejpohostinnějším obyvatelstvem. Ze 140 hodnocených zemí z celého světa se v této kategorii umístili na 7. místě. O tom, že to Portugalci skutečně umějí, ostatně mluví i čísla: V roce 2012 navštívilo Portugalsko téměř 14 milionů turistů z toho 7,7 milionu zahraničních. Výsledky za prvních sedm měsíců letošního roku naznačují další nárůst. Množství turistů se meziročně zvýšilo o 3,5 % a příjmy dokonce o 7,8 %.

Jak je to možné? „Víme, že nemáme jiné pracovní příležitosti, tak proč bychom si stěžovali? My nemáme jinou šanci než být nejlepší. Navíc nám tato práce vyhovuje. Nikam nespěcháme, rádi se s lidmi zastavíme a ještě raději jim v něčem radíme,“ dodává George. Ano, pak se ovšem může stát, že plánování vašeho půldenního výletu může trvat i celý den, ovšem vždy u dobrého vína a nezbytných rybích pochutin.

Na druhou stranu tady ale oceníte několik velice příjemných vlastností, v nichž Portugalce ovlivnili Britové, kteří byli po staletí jejich spojenci. Portugalci jsou precizní, a co slíbí, to taky dodrží. Jedna z komunikačních kampaní Portugalské turistické centrály letos staví na sloganu: Pohostinnost pro všechny! (V portugalštině: „Tratar bem todas as pessoas de onde quer que elas venham“, doslovně: Hezky se chovat ke všem lidem, ať přicházejí odkudkoli). A věřte, že tomu tak skutečně bude!

 

Zuzana Rybářová

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Dají se někde najít hodnotící kriteria . Já si Portugalce vybavuji vždy jen jako zamračené a ne příliš milé lidi…
    Kdo to hodnotí?

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..