Zpoždění v letecké dopravě budou čím dál častější, varuje Eurocontrol

Budoucnost včasného létání v Evropě není vůbec růžová: Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) očekává, že četnost zpoždění se bude podstatně zvyšovat.

Foto: archiv

Do roku 2040 se počet nejvýše dvouhodinových zpoždění leteckých spojů výrazně zvýší, varoval tento týden ředitel organizace Eurocontrol Eamonn Brennan na kongresu evropského sdružení letišť ACI v Bruselu. Zpožděno bude 470 000 letů ročně oproti 50 000 letům v současnosti. Tento odhad se zakládá na ročním růstu letecké dopravy o 1,9 %, což do roku 2040 znamená celkový nárůst počtu letů o 53 % na 16,2 milionu letů ročně.

Ve své studii Eurocontrol vychází z toho, že 111 nejvýznamnějších letišť na kontinentu může svou kapacitu rozšířit o pouhých 16 %. V důsledku toho se může stát, že se ročně neuskuteční 1,5 milionu letů s celkem 160 miliony cestujících. Na samé hranici své kapacity bude muset fungovat 16 evropských letišť namísto současných šesti. Podle Brennana může letecké dopravě pomoci výstavba nových přistávacích drah, technické inovace a také nasazení větších letadel.

Ředitel organizace Eurocontrol rovněž potvrdil, že za prvních pět měsíců roku 2018 nabrala evropská letecká spojení výrazně vyšší zpoždění než ve stejném období loni. Průměrné zpoždění se podstatně zvýšilo z necelé půlminuty na více než jednu minutu na jeden let. Příčinou více než čtvrtiny zpožděny byly stávky nebo počasí. Za zbytek zpoždění mohly problémy s personálem nebo kapacitou, zejména ve Francii, Německu a Nizozemsku.

Petr Bílek

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..