Města & regiony ČRZprávy

ZOO ve Zlíně je nejvíce atraktivním turistickým cílem Zlínského kraje

Hledání nejzajímavějších turistických cílů Zlínského kraje vyhrála ZOO ve Zlíně Lešné. To je výsledek hlasování návštěvníků a obyvatel Zlínského kraje v soutěži s názvem 15NEJ Zlínského kraje. Druhé místo patří středověkému hradu Buchlovu, třetí pak Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Rejnoci, Foto: ZOO Zlín
Rejnoci, Foto: ZOO Zlín

Zoo a zámek ve Zlíně Lešné patří dlouhodobě k nejvíce navštěvovaným turistickým cílům nejen ve Zlínském kraji, ale i v ČR, navíc její návštěvnost rok od roku roste. Názor veřejnosti pozici zoo jako nejoblíbenější atraktivity regionu jen potvrzuje,“ míní Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

V pořadí druhý hrad Buchlov svou oblibu staví nejen na atraktivním vzhledu, ale i na zajímavých příbězích spojených s jeho historií, nabízí pro návštěvníky řadu doprovodných programů, navíc je obklopen kouzelnou přírodou pohoří Chřiby. V roce 2011 byl dokonce označen čtenáři MF Dnes za nejkrásnější památku v ČR.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě, kterému lidé přisoudili třetí příčku, je druhým nejvíce navštěvovaným turistickým cílem ve Zlínském kraji. Je to tzv. živé muzeum, které nabízí reálný pohled na tradiční život na Valašsku. Žijí zde tradiční řemesla, tradiční stroje a tradiční zvyky.

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, která soutěž organizovala, od 15. května do 15. září sbírala prostřednictvím internetu názory návštěvníků a obyvatel kraje na atraktivitu turistických cílů. Vybráno bylo 15 nejzajímavějších cílů, z nich pak hlasováním veřejnosti bylo z téměř 1700 hlasů určeno pořadí na prvních třech místech.

[box]

1. místo – ZOO a zámek Zlín Lešná

ZOO ve Zlíně-Lešné patří k výjimečným zoologickým zahradám v České republice, ale také v Evropě. Je umístěna v krásném prostředí parku s romantickým zámkem Lešná a má unikátní koncepci průchozích a kontaktních expozic. Je členěna podle jednotlivých kontinentů. Není to sbírka zvířat, je to zážitek i poučení Návštěvníci během jednoho dne „procestují“ Afriku, Asii, Austrálii a Ameriku a seznámí se s 210 druhy zvířat. Lákavou novinkou je Zátoka rejnoků, ojedinělá expozice, kde můžete rejnoky nejen pozorovat, ale i hladit či krmit krevetami.

 

2. místo – Hrad Buchlov, národní kulturní památka, pohoří Chřiby

Středověký, nikdy nedobytý hrad byl vybudován ve 13. století na jednom z nejvyšších vrcholků Chřibů. Řadí se k jedněm z nejmohutnějších a nejstarších panských sídel. Hradní věž umožňuje úchvatný pohled na chřibské lesy a malebnou krajinu v podhradí. Atraktivní je přírodovědná a egyptologická sbírka, pokoj s mumií. Hrad nabízí zajímavé tematické programy a pro skupiny dětí speciální prohlídkový okruh.

 

3. místo – Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm, národní kulturní památka

Je to největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě s více než 100 originálních, památkově chráněných, objektů. Areály muzea jsou tvořeny lidovými dřevěnými stavbami, které sem byly přeneseny z celého Valašska nebo byly podle dobových materiálů znovu postaveny. V areálu Dřevěného městečka, který je nejstarší částí muzea, probíhá celoročně celá řada slavností a vystoupení národopisných souborů.

[/box]

Dalších 12 cílů (bez uvedení pořadí):

 • Květná zahrada Kroměříž, památka UNESCO.
 • Luhačovice, lázeňské město.
 • Hostýn, hora v pohoří Hostýnské vrchy (735 m n. m.), nachází se zde významné poutní místo Svatý Hostýn, turistická rozhledna Františka Josefa I.
 • Barokní zámek Buchlovice, národní kulturní památka. Zámek patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky.
 • Pulčínské skály, skalní město v podhůří Javorníků
 • Baťův kanál, historická vodní cesta.
 • Archeoskanzen Modrá, areál slovanského opevněného sídliště z období Velké Moravy.
 • Hrad Lukov, zřícenina středověkého gotického hradu ze 13. století.
 • Wellness hotel Horal, Velké Karlovice nabízí mj. termální bazény s vyhřívanou vodou a golfový areál.
 • Kamenná rozhledna Brdo v pohoří Chřiby poskytuje kruhový rozhled do krajiny.
 • Rozhledna Vartovna, kovová rozhledna ve tvaru válce. Vizovické vrchy.
 • Obec Žítková, malebná obec v oblasti Kopanic v pohoří Bílé Karpaty, známá mj. v souvislosti s tzv. Žitkovskými bohyněmi

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button