KulturaMěsta & regiony ČRNovinky

Znovuotevřené Arcidiecézní muzeum nabízí vstup do všech ramen křížové chodby i multimediální expozici

Po dvouleté rekonstrukci se otevřelo Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Poprvé v novodobé historii jsou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami.

Foto: AMO

„Obdobně pak o patro výš je díky nové lávce nad klenbami ambitu možné projít nejen pozůstatky někdejšího paláce biskupa Zdíka s bohatě zdobenými románskými okny, ale celý ochoz. Navíc po stavebních úpravách v části podkroví někdejšího kapitulního děkanství vznikl prostor pro novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší,“ upřesnil Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí.

Slavnostního znovuotevření muzea se zúčastnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a společně s ním radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro sociální oblast Ivo Slavotínek. Olomoucký kraj provoz Muzea umění Olomouc každoročně podporuje dotací ve výši sedmadvaceti milionů korun.

Foto: AMO

„Arcidiecézní muzeum je významným kulturním stánkem nejen v Olomouckém kraji, ale v celé republice. Těší mě, že právě u nás bylo založeno první muzeum v republice orientované na duchovní oblast, která má v naší kultuře významné postavení. Rádi Muzeum umění každoročně finančně podporujeme,“ řekl hejtman Suchánek.

Opravené muzeum nabízí novou stálou expozici s názvem Zde se nacházíte. Návštěvníci tak mohou vyrazit na virtuální procházku zdejším návrším v pravěku, středověku a novověku. „Už během vývojových aktivit jsme mysleli hlavně na to, aby se lidé bavili a zažili něco netradičního. Na druhou stranu byla důležitá přesnost, dostatek informací a podkladů, které jsme dostávali díky úzké spolupráci s historiky,“ vysvětlil Vojtěch Buday ze společnosti Tasty Air, která vytváří virtuální a rozšířenou realitu.

Foto: AMO

Jádrem prohlídky Arcidiecézního muzea zůstává stálá expozice Ke slávě a chvále. Tisíc let duchovní kultury na Moravě, a to se všemi dosavadními lákadly – diamanty a smaragdy posázenou monstrancí Zlaté slunce Moravy, vzácnými gotickými sochami Šternberské madony či Křivákovy piety, obrazem Madona s rouškou od Sebastiana del Piomba a samozřejmě zlaceným kočárem kardinála Troyera.  

Všechny stavební změny jsou součástí projektu vlastníka objektu, Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci, financovaného z prostředků Integrovaného operačního programu 2014–2020 prostřednictvím ITI Olomoucké aglomerace. Uživatelský komfort pak pomohlo zvýšit více než 35 milionů korun, které Muzeum umění získalo z projektu Integrovaného regionálního operačního programu na využívání sbírkových fondů, jejich restaurování a zpřístupnění v nové expozici i v dalších částech Arcidiecézního muzea.

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button