Znojmo se připravuje na historické vinobraní

V srdci městské památkové rezervace ve Znojmě se bude konat tradiční Znojemské historické vinobraní. Letos slibují organizátoři veselí plné historie, vinařství a gastronomie i pestrý multižánrový koktejl vystoupení současných umělců na několika scénách a bohatý doprovodný program. Akce se bude konat 13. až 14. září.

ZHV_vizual_nahled

Zdroj: Znojemské historické vinobraní

Návštěvníci vinobraní se ocitnou v době vrcholného středověku, kdy král Jan Lucemburský navštívil Znojmo a oslavil zde úspěšná státnická jednání. Tuto událost připomene historický průvod – více než 400 kostýmovaných postav včetně rytířů na koních. Páteční průvod proběhne za svitu pochodní s ohňovou show, sobotní vyvrcholí historickou scénou na hlavním pódiu, zobrazující předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů, máčení v kašně a trestání odsouzenců. Historický program proběhne na čtyřech scénách, součástí budou i dobová tržiště, vojenská ležení a vystoupení skupin historického šermu, kejklířů, fakírů, praporečníků, bubeníků, kouzelníků, komediantů, tanečníků a mistrů ohně. Nebudou chybět „mázhauzy“ –  tedy uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců, která fungují během vinobraní jako vinárny, šenky, či místa pro posezení, mnohdy s vlastním programem.

Kromě historického programu a degustace široké nabídky vín a gastronomie vyniká Znojemské historické vinobraní také nabídkou multižánrového kulturního programu, který probíhá paralelně na několika pódiích. „S průměrnou návštěvností okolo 80 000 lidí, která je srovnatelná s návštěvností největších českých hudebních festivalů, stoupají nároky na sestavení programové nabídky. Děláme vše pro to, aby si návštěvníci vinobraní návštěvu Znojma užili ke své maximální spokojenosti. Proto se snažíme, aby program byl co nejatraktivnější,“ říká Ing. Dušan Varga, ředitel Znojemské Besedy, která akci organizuje. „Pestrý program bude tentokrát realizován na rekordních devíti scénách,“ dodává Dušan Varga.

Na hlavní scéně na Masarykově náměstí vystoupí například Fleret, Charlie Straight, 4TET Jiřího Korna, Patrola Šlapeto, F-Dur Jazz Band, Zrní a také slovenská skupina Desmod, Cigánski diabli, Miroslav Žbirka a Jana Kirschner. Na dalších scénách je připraven bohatý hudební program v podání mnoha špičkových kapel různých žánrů ze znojemského regionu. Program vyvrcholí závěrečným ohňostrojem. Kompletní program najdete zde.

 

Další turistické atrakce :

„Adrenalinové trasy“ ve znojemském podzemí, které je jedním z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě. Počátky jeho vzniku se datují do 14. století. Spletitá podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami, které pod historickým jádrem města vedou až čtyřmi patry a jejich délka se odhaduje na 27 km. Klasická prohlídková trasa je dlouhá cca 800 m a v expozici „Tajemné znojemské podzemí“ se návštěvník může setkat také s tajemnými bytostmi, které tyto prostory obývají. V době konání vinobraní se připravuje zpřístupnění další části rozsáhlého labyrintu chodeb formou tzv. „adrenalinových tras“. Návštěvník se bude pohybovat v podzemních prostorách s baterkou a v ochranném oděvu. Čeká ho protahování úzkými profily, brodění vodou, šplhání po žebřících a další adrenalinové aktivity.

Národní park Podyjí

Nejmenší národní park České republiky, vyhlášený v roce 1991, se rozprostírá na ploše 63 kilometrů čtverečních při státní hranici s Rakouskem. Od roku 2000 vytváří společně s rakouským Nationalpark Thayatal širší přeshraniční region s nejvyšším stupněm ochrany přírody. V minulosti až do druhé světové války se lidská činnost v údolí řeky omezovala na existenci několika vodních mlýnů a drobných usedlostí. Vznikem železné opony po roce 1948 se z celé oblasti stalo liduprázdné hraniční pásmo. Nicméně tato skutečnost paradoxně vedla k postupnému navození autentického nenarušeného přírodního prostředí.  Vstupní branou do parku od východu je přirozeně město Znojmo, zatímco na západě je jednoznačným výchozím místem romantický Vranov nad Dyjí. Uprostřed parku pak leží malebný rakouský Hardek (něm. Hardegg) s jedním z nejstarších hradů v Podyjí. Park je přístupný po značených turistických chodnících a cyklostezkách.

Muzeum motorismu

Budova muzea je původně vodárna postavená v roce 1877 a později, v roce 1931 – 1933 přestavěná na vodní elektrárnu. Je zde vystaveno asi 40 automobilů, 20 motocyklů, 40 bicyklů, 30 stabilních motorů, benzínové stojany, smaltované reklamní cedule, plechovky od olejů, hevery, olejničky, řidičské průkazy, fotografie, litinové rozcestníky z 30.let 20.století a vše co se týče motorismu do r.v. 1950. Prohlídka je možná i s průvodcem, cizojazyčný výklad text v NJ, AJ, trvá cca 30 minut.

Tel.: 603443053, 603548351, Web: www.muzeum-motorismu.cz, E-mail: jandrozd@email.cz.

Křížový sklep v Příměticích

Druhý největší křížový sklep na světě, postavený jezuity v letech 1740-1756, půdorysně vytváří veliký latinský kříž. Unikátní je akustika, raritou je tzv. jezuitský telefon. Hlavní chodba s obrovskými sudy je 110m dlouhá a 10m široká, rameno kříže měří 56m, klenby jsou 6,5m vysoké. Jedinečné je zdejší klima-ušlechtilá plíseň. V současné době zde zrají vína v dubových nebo akátových sudech společnosti Znovín a.s.

Tel.: 606712231, 515225014, Web: www.znovin.cz, E-mail: primetice@znovin.cz.

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Monumentální barokní architektura sálu předků rodu Althannů od J. B. Fischera z Erlachu. Bohatě zařízené interiéry dokumentující kulturu šlechtického bydlení z konce 18. a z celého 19. století. Zámecká kaple Nejsvětější Trojice. Zámek, který je situován v první zóně Národního parku Podyjí.

Tel.: 515296215, 724357169, Web: www.zamek-vranov.cz,  E-mail: : vranov@brno.npu.cz.

Státní hrad Bítov

Nejstarší z hradů založený 1061-1067, jako pevnost na ochranu jižní hranice přemyslovského státu. Obydlen do roku 1945. Dnešní ráz pochází z přestavby v letech 1825-1863. Početná sbírka zoopreparátů, z nichž nejvyhledávanější je kolekce padesáti vycpaných psů nejrůznějších plemen, největší toho druhu na světě. Zbrojnice obsahuje výběr středověkých zbraní, dále vynikající umělecká díla puškařů 17. Století. Jádrem orientální části jsou předměty zejména z islámské oblasti.

Tel.: 515294736, Web: www.hradbitov.cz, E-mail: bitov@brno.npu.cz.

Vodní mlýn Slup

Národní kulturní památka. Renesanční mlýn ze 16. století je unikátní technickou památkou. Její součástí je mlýnice s funkčními stroji a pohonem čtyř vodních kol a exponáty mlecí techniky. Leží na Mlýnské strouze. Tel.: 608439147, 608439147, 515235370, Web: http://www.technicalmuseum.cz, E-mail: info@technicalmuseum.cz

lp

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..