Města & regiony ČR

Zlato pro cestovní ruch: Češi i Bavoři pokřtili jihočeskou část Zlaté stezky

Celkem 631 kilometrů nově značených turistických tras Zlaté stezky mezi Bavorskem a jihozápadem Čech na konferenci v Prachaticích symbolicky předal Jihočeský kraj návštěvníkům regionu. Celková délka tras přeshraniční Zlaté stezky dosáhne kolem 2000 km.

Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR). Foto: JCCR

Projekt Zlatá stezka – síť turistických cest na „zelené střeše Evropy“ – rozšířil stávající dálkovou trasu Goldsteig v Bavorsku o jihočeskou a západočeskou část. „Celkové náklady dosáhly 15 miliónů korun. Pětaosmdesát procent z této částky pokrývají zdroje z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF) v rámci územní spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem, pět procent hradí stát, zbytek kraj,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Nově vyznačené turistické trasy o celkové délce 631 kilometrů vznikly v rámci projektu Interreg, který běží od 1. 7. 2016 do konce června 2019. Projekt zahrnuje tři regiony, a tedy i tři partnery, kterými jsou Jihočeská centrála cestovního ruchu, Plzeňský kraj a Turistický spolek Východní Bavorsko.

Michael Braun, ředitel Turistického spolku Východní Bavorsko. Foto: JCCR

Nové trasy navazují na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž jsou propojeny třinácti přeshraničními cestami. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou nově vyznačeny logem stezky ve tvaru oranžového S (hlavní trasa) a modrého S (propojovací a přiváděcí trasy). Trasy budou vedle značení osazeny odpočívadly a informačními panely.

„Zlatá stezka vstupuje do jižních Čech na hraničním přechodu Mlaka/Bischofsreut a ubírá se po historické trase staré obchodní cesty se solí územím Národního parku Šumava přes České Žleby, Stožecká luka a vesničku Dobrá na Volary s typickými roubenkami,“ sdělila manažerka projektu Zlatá stezka Eva Borsányi.

Z Volar stezka pokračuje na Prachatice, cestou míjí zříceninu hradu Hus a Libínské sedlo s nedalekou rozhlednou. O cestě soli, bílého zlata, se turisté nejvíce dozví v Prachatickém muzeu díky interaktivní expozici Zlaté stezky.

Z Prachatic míří Zlatá stezka přes Husinec, rodiště Mistra Jana Husa, do Vimperka, dalšího cíle karavan soumarů se solí. Z Vimperka se Zlatá stezka vydává dále na západ mírně zvlněnou šumavskou krajinou, přes Zdíkov, Stachy a Úbislav až do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje. Z Kašperských Hor pokračuje Zlatá stezka přes Velhartice, Nýrsko, Kdyni, Domažlice a dále krajinou Českého lesa až do Chodovy Plané. „Hlavní trasa české Zlaté stezky je dlouhá 289 kilometrů. Jihočeská část měří 86 kilometrů a západočeská pak 203 kilometrů,“ doplnila Eva Borsányi.

Slavnostní krájení dortu. Foto: JCCR

Veronika Perschl, zástupkyně ředitele Turistického spolku Východní Bavorsko, přiblížila již realizovaný projekt Goldsteig na bavorské straně. Projekt byl zahájen v roce 2006 s cílem profilovat oblast Hornofalckého lesa a Bavorského lesa jako „turistickou mekku“. Důraz se kladl na kvalitu, včetně kvality poskytovaný služeb (hotely, restaurace). Mezi bavorské partnery patří 10 okresů a 100 obcí, 5 přírodních parků a jeden národní park, bavorské státní lesy, soukromí majitelé pozemků, hotely, restaurace další.

Zástupci soumarů, tedy lidí, kteří přepravovali sůl po Zlaté stezce, vítají účastníky konference chlebem a solí. Foto: Petr Bílek

Zahajovací konference projektu Zlatá stezka se konala 7.–8. června v Prachaticích. Akci uspořádala Jihočeská centrála cestovního ruchu ve spolupráci s Plzeňským krajem, Turistickým spolkem Východní Bavorsko a městem Prachatice. Na konferenci k projektu Zlatá stezka se sjelo do Prachatic více než 120 manažerů, zástupců obcí a měst, podnikatelů a dalších odborníků na cestovní ruch z obou stran hranice. Nad dvoudenní akcí převzala záštitu jihočeská hejtmanka Ivana Stráská. „Úspěšná realizace projektu je současně příslibem úspěchu dalších podobných plánů v oblasti podpory turismu,“ uvedla hejtmanka. Účastníky dále přivítala Ilona Šnebergerová, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje, a Michael Braun, ředitel Turistického spolku Východní Bavorsko.

Další informace o trasách najdete na oficiálních stránkách Zlaté stezky www.zlatoustezkou.cz a www.goldsteig-wandern.de.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button