Zjistěte, jak v týmu nejlépe prosazovat změny a vyhrajte vstup na odbornou přednášku

Možná jste se ocitli v situaci, kdy jste si byli jisti, že váš pracovní tým potřebuje hodnotnou změnu, ale tým ji nepřijal s takovým nadšením, jaké jste očekávali. Víte jak v týmu prosazovat změny?

Foto: Archiv Performia

Foto: Archiv Performia

Možná se stalo, že změnu i úplně odmítl. Stojí to potom hodně úsilí a času se prosadit. Můžete to také udělat jednoznačným příkazem z pozice moci, to však není vždy ta nejlepší cesta.

Dá se tedy nějak předejít této nepříjemné situaci?

Ano, je to možné. Prozradím vám, jak je možné v týmu prosadit nové nápady a změny, aniž byste museli využívat síly moci.

V každém týmu existuje někdo, koho můžeme nazvat „názorovým vůdcem“. Nemusí to být vždy šéf ani ta nejvýraznější osoba v týmu. Je to jednoduše někdo, jehož názor zajímá ostatní. Tato osoba díky své pozici v týmu dokáže pozitivně podpořit vaše snažení, ale také ho dokáže úplně zastavit. Přitom nemusí ani nic říkat. Stačí, když se na něj při poradě, kde prezentujete novou strategii, ostatní dívají.

Podle reakce, míry nadšení a emoce pochopí, zda jejich názorový vůdce tuto myšlenku podporuje nebo ne. Pak se přidají k němu, a to i hlasitě. Osoba, která je názorovým vůdcem, však velmi často ani netuší, že takovouto moc má.

Jak vám může pomoci názorový vůdce?

V první řadě je nutné zjistit, kdo ve vašem týmu tímto názorovým vůdcem je. Doporučujeme provést průzkum a zeptat se na to samotných členů týmu. Nespoléhejte se na to, že to sami odhadnete. Výsledky průzkumu vás mohou velmi překvapit. Mezi několik otázek tedy začleňte také otázku: „Čí názor, kromě názoru nadřízeného vás zajímá?“ nebo „Kdo z týmu má podle vás v pracovní oblasti dobré názory?“

Jedno jméno bude pravděpodobně převažovat.

Pokud potřebujete prosadit něco nového, možná ne úplně populárního nebo komplikovanějšího, prezentujte vše nejprve tomuto názorovému vůdci. Konzultujte to s ním, zapojte ho do vývoje a vyvolejte v něm souhlas s danými věcmi. Pak teprve tuto novinku prezentujte týmu. Jednou za čas ověřte, zda se osoba názorového vůdce nezměnila, tím, že zopakujete průzkum. Názorový vůdce vám může hodně pomoci, je tedy dobré vědět, kdo jím je.

Lucie Spáčilová

Výkonná ředitelka spol. PERFORMIA, spol. s r.o.

 

[box]

Soutěžte o vstup na přednášku „Tajemství úspěšného šéfa“

Soutěžní otázka:

Společnost Performia má pro své klienty vlastní test osobnosti s názvem U-test. Soutěžní otázka zní:Co znamená v názvu testu to „U“?

Odpověď na soutěžní otázku najdete na www.performia.cz

Výhra:

3 vstupenky na přednášku Tajemství úspěšného šéfa v hodnotě 800 Kč s platností do konce roku 2015, přednášky Performia probíhají v Brně, ale vyhranou vstupenku je možné využít i na přednášky na podobné téma v Praze.

Odpovědi zasílejte faxem na číslo 224 252 567 nebo odpovídejte na e-mail office@ttg.cz. Prosíme o uvedení vašeho jména, firmy, adresy a telefonu. Odpovědi prosím zasílejte do 30. dubna 2015.

 

Termíny odborných přednášek Performia najdete na www.performia.cz v sekci Odborné přednášky. Nejbližší termín přednášky je 13. května 2015. Pravidla soutěží najdete zde.

[/box]

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..