Zprávy

Život s Klíčem k památkám

Pohodlné plánování výletů na míru, podle zájmů a potřeb každého návštěvníka, a zároveň symbolické otevření nejcennějších památek mladé, „elektronické“ generaci – to je cílem Klíče k památkám, webové a mobilní aplikace, kterou v rámci stejnojmenného projektu připravuje ministerstvo kultury spolu s Národním památkovým ústavem.

12-02

Po svém spuštění v prosinci 2015 přinese svým uživatelům přehledně strukturované informace o otevírací době památek, cenách vstupného, kulturních akcích a dalších aktualitách ze života památek, ale také inovovanou podobu oblíbeného věrnostního programu a další výhody.

 

Co nabízí nová aplikace

Projekt ministerstva kultury (jako žadatele), Národního památkového ústavu (jako spolupracujícího subjektu) a Asociace majitelů hradů a zámků (jako partnera projektu) s názvem Klíč k památkám byl podpořen dotací z Integrovaného operačního programu.

„Klíč k památkám zajistí také prezentaci a propagaci odpovídající potřebám dnešní doby a standardům nastupující „elektronické“ generace. Umožní návštěvníkům rychle a efektivně vyhledat informace, případně flexibilně reagovat na aktuální situaci, a zároveň usnadní využití věrnostního programu a nabídne slevy pro školní výlety,“ vysvětluje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Některé památky budou moci díky aplikaci nabídnout návštěvníkům také on-line rezervace prohlídek a elektronický nákup vstupenek.

12-01Základním výstupem projektu je aplikace a webová stránka www.klickpamatkam.cz. Nový webový portál a mobilní aplikace v šesti jazykových mutacích s kultivovaným vizuálem a intuitivně srozumitelnými piktogramy zaručuje v počítači, tabletu i mobilu snadnou orientaci v širokém nabídkovém spektru památek nejen ve správě NPÚ, ale i soukromých vlastníků a dalších institucí a organizací pečujících o památky zpřístupněné veřejnosti. Filtrování podle geografické polohy umožňuje výběr cíle v závislosti na poloze uživatele, typu akcí, ale třeba také podle toho, zda je na památku umožněn vstup se zvířaty, je-li památka bezbariérová či vhodná pro děti. Selekce výletních cílů podle potřeb nebo zájmů návštěvníků umožňuje detailní naplánování průběhu výletu ještě před jeho začátkem, mobilní verze aplikace pak nabízí možnost flexibilně reagovat na případné změny a vyhledávat, co by návštěvníky v dojezdové vzdálenosti mohlo zajímat.

Ministr kultury Daniel Herman k úspěšnému završení uvádí: „Jsem velmi potěšen, že se spoluprací Ministerstva kultury a Národního památkového ústavu podařilo novým webem a aplikací klickpamatkam.cz velmi efektivně zpřístupnit informace o historických objektech, ať již těch ve správě NPÚ či v soukromém vlastnictví. Umožní návštěvníkovi intuitivně získat přehled nejen o informacích, které každá památka nabízí, ale jasně a přehledně představí i unikátnost historických entit, které jsou v objektech zachovány.“

 

Věrnostní program

Kmenovou součástí Klíče k památkám je významně inovovaná verze oblíbeného věrnostního programu NPÚ platného od roku 2011 na celém souboru veřejnosti přístupných památek v jeho správě. Princip věrnostního programu zůstane zachován – za pět zakoupených vstupenek návštěvníci získají šestý vstup na jakoukoliv památku zdarma a automaticky budou zařazeni do slosování o zajímavé věcné a zážitkové ceny. Vstupy budou nově zaznamenávány prostřednictvím unikátního QR kódu umístěného buď na doposud užívané zákaznické kartě, resp. „papírovém klíči“, nebo nově v tzv. „elektronickém klíči“, tj. elektronické verzi zákaznické karty vzniklé registrací uživatele v mobilní aplikaci klickpamatkam. cz. Zachována tak zůstane konzervativní „papírová“ varianta věrnostního programu, založená na sbírání razítek do prohlídkového pasu, ale program též formou „elektronického klíče“ nově vychází vstříc i stále rostoucímu počtu uživatelů dotykových mobilních zařízení.

 

Podpora školních výletů

Další novinkou, kterou Klíč k památkám přinese návštěvníkům hradů a zámků, bude speciální program pro podporu organizovaných školních výletů dětí z České republiky, ale také příhraničních oblastí sousedních států, tedy Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Účastníci předem ohlášených školních exkurzí ve věku do patnácti let získají po předložení „Klíče pro školy“ na pokladně do programu zapojené památky slevu 50 % ze vstupného platného pro tuto věkovou kategorii. Klíč pro školy má formu plastové karty opatřené unikátním QR kódem, platným pro konkrétní vzdělávací instituci.

red

 

Související články

3 komentářů

 1. Dobrý den. Nevím ke komu se toto mé hodnocení nové akce Klíč k památkám dostane, ale přestože je doba internetu a elektroniky, nemyslím, že by toto bylo dobré řešení. Vím, že památky navštěvuje mnoho seniorů, kteří tak jako já ani nemají ,,chytrý,, telefon. taky si neumí načíst a zpracovat spoustu pokynů. Včera 3.4. jsem navštívila zámek Žleby, kde nám bylo řečeno, že mají potíže s připojením a nenačítají kartičky a rovněž na zámku Kačina, tam nemají ani připojení. Tak jsem si nechala dát jenom razítka, ale jestli mi to bude platit při získání 5 razítek, to mi nikdo nedovedl odpovědět. Pokladní řekla, že celá akce se jí tak jako nám nelíbí, a že s tím budou problémy. tak se ptám vás, jak budou razítka platit? Sezona prohlídek památek začala a celá akce není dobrá.
  S pozdravem. Ilona Černochová.

 2. Vážená paní Černochová,

  víme, že památky navštěvuje hodně seniorů a právě proto máme kromě elektronické verze Klíče k památkám, i verzi papírovou.

  Pokud Vám nebyla správně načtena razítka, prosím obraťte se e-mailem na naši zákaznickou podporu klickpamatkam@npu.cz, kde se s Vámi pokusíme problém vyřešit. Více informací o věrnostním programu také najdete http://www.klickpamatkam.cz.

  Mockrát Vám děkujeme za názor a přejeme krásné slunné dny,

  Ing. Martina Štecherová za tým Klíče k památkám.

 3. Dobrý den, musím říct, že ani mobilní aplikace Klíče k památkám není to „pravé ořechové“.
  Několikrát se nám stalo, že se nám vstup na pokladně načetl, ale ve v systému nebyl, protože měli výpadek systému NPÚ. Takže při šestém vstupu jsme nemohli jít na prohlídku zdarma, protože v systému nebyl i když v mobilu ano.
  Zaplatili jsme si tedy vstup a bohužel se nám tím “ smazal“ volný vstup. Takže čekáme jestli se to nějak vyřeší……
  Ale určitě si asi raději pořídíme papírové kartičky i když ty taky nezaručují bezproblémový vstup……a NPÚ by si měl konečné zaměstnat schopnější IT specialisty…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button