VzděláváníZprávy

Život, příliš krátký pro prokrastinaci, soutěžte s TTG o vstupy na přednášku Petra ­Ludwiga

Chcete rozjet vlastní podnikání, ale stále čekáte na vhodné podmínky? Toužíte napsat knihu, jenže si nikdy nenajdete čas? Nebo byste nejraději natáčeli dokumentární film o své cestě kolem světa a nemáte se k tomu začít?

13-01
Zdroj: GrowJOB Institute

Ať už jsem se trefil, nebo máte jiný nesplněný sen, který čeká na „správný okamžik“, může být příčinou jeho nesplnění prokrastinace, tedy chorobné odkládání.

Jedním z projevů prokrastinace je upřednostňování urgentních úkolů a povinností před činnostmi, které jsou důležité, ale nespěchají. Odkládání sportu, odpočinku nebo již zmiňovaných snů nám hned nijak výrazně neuškodí, následky se však mohou dostavit v budoucnu v podobě obezity, zdravotních problémů nebo výčitek z nenaplněného života. Čas využijeme smysluplně, pokud důležité činnosti dokážeme odlišit od těch nedůležitých. To, že něco spěchá, neznamená, že je opravdu důležité se tím zabývat. Zkuste se příště místo: „Mám na to čas?“ zeptat: „Je to pro mě důležité?“. Uvidíte rozdíl. Protože času je málo.

13-02
Zdroj: GrowJOB Institute

Čeho nejvíc litujete?

Náš život je omezen. Má svůj začátek a konec. Mezi těmito dvěma momenty je čas, který nejde koupit, ukrást ani si ho půjčit. Pomalu a nezadržitelně plyne. Každá vteřina, která uběhne, je nenávratně pryč. Proto bychom měli dobře zvážit, jak s ním naložíme. To je pro mnoho lidí těžká otázka: Jak ho smysluplně využít?

Návodem může být citát rakouského psychiatra Viktora Emmanuela Frankla: „Kdo se táže po smyslu života, klade otázku špatně. Otázky nám pokládá život a na nás je, abychom na ně odpovídali.“ Rozumím tomu tak, že je na každém z nás, abychom našemu životu smysl dali, protože sám od sebe zvenčí nepřijde. (Přednášku o tom, jak na to, najdete zde: http://www.growjob.com/clanky-personal/video-jak-najit-osobni-vizi/) U svých klientů se často setkávám se strachem z neúspěchu, který vede k tomu, že člověk nežije naplno, jak by mohl. Přitom neúspěch není nic špatného, naopak úspěchu často předchází. Thomas Alva Edison vyrobil nejdříve kolem 10 000 nefunkčních žárovek, než se v roce 1879 dopracoval k fungujícímu modelu. Navíc jak zjistil stanfordský profesor Phillip Zimbardo při rozhovorech s lidmi, kteří byli blízko smrti a zpětně hodnotili svůj život: „Lidé ve svém životě nelitují toho, co udělali, ale toho, co neudělali.“ Pokud se tedy rozhodujete, zda něco udělat nebo ne, pravděpodobně budete méně litovat rozhodnutí jít do toho.

Buďte hrdiny

Jít si za svým snem znamená čelit překážkám, neúspěchu i obavám z něj. To vše musíme na cestě k úspěchu překonat. K tomu je potřeba odvaha. Opustit svoji komfortní zónu a začít naplňovat svůj smysl je hrdinství. Výstižný je výrok připisovaný Mahátma Gándhímu: „Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.“ Čeho se bojíte vy? Buďte hrdinové a jděte do toho. Nebudete litovat.

13-03
Zdroj: GrowJOB Institute

Ing. Lukáš Hána

konzultant GrowJOB Institute

 

Soutěžte s TTG o poslední 2 vouchery na přednášku Petra ­Ludwiga Konec prokrastinace NAŽIVO, která se koná 3. ­prosince v Praze.

Neváhejte, všechny vstupenky jsou již rozebrané!

 

Soutěžní otázka:

Jaká dvě zvířata se objevují v knize Konec prokrastinace?

Odpovědi zasílejte do 23. října 2014 na e-mail office@ttg.cz. Prosíme o uvedení vašeho jména, firmy, adresy, telefonu či e-mailu.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button