GraubündenNezařazenéZprávy

Zimní turistika se zrodila v Graubündenu

Nejen v Graubünden, ale celé Švýcarsko si letos připomíná 150 let zimního turismu. V zemi helvétského kříže mají na co navazovat a rozhodně neusínají na vavřínech.

Slavný White Turf ve Sv. Mořici Zdroj: Grabunden Ferien
Slavný White Turf ve Sv. Mořici Zdroj: Grabünden Ferien

Nápad Johannese Badrutta, hoteliéra v graubündenském Svatém Mořici, který jako první pozval své letní hosty z Británie, aby se přijeli podívat a pobavit i v zimě, se zrodil právě před 150 lety a napomohl tak dnešnímu Švýcarsku k postavení lyžařské velmoci. Nápaditý podnikatel uzavřel se svými hosty sázku, že pokud v zimě přijedou a nebude se jim ve Svatém Mořici líbit, uhradí jim náklady za cestu. Pokud se jim naopak dovolená bude zamlouvat, mohli zůstat, jak dlouho chtěli. Zůstali a zrodila se tradice.

Výročí je to natolik významné, že mu letos Švýcaři věnují množství akcí a výstav, např. ve Svatém Mořici, Wengenu či Arose. Ale doba se za půldruhé století změnila a tehdejší hosté si určitě ani neuměli představit, jak budou hory vypadat v 21. století a co se milovníkům zimních sportů a turistiky bude nabízet. Další podrobnosti o výročí najdete zde.

Novinky a tipy pro zimu 2014/2015

Švýcarsko přichází každoročně s množstvím novinek, ať už jsou to nové lanovky (letos např. v Engelbergu), snowparky (nový adrenalinový park s 007 Bond Section v Schilthornu) či nejrůznější lahůdky (např. kino na nejvyšší stanici lanovky v Alpách v Zermattu se vstupem zdarma, ski jöring v Naxu, speed dating na seznamovacích vlecích v Adelbodenu, nabídky stát se na jednu noc alpským rolbařem, zavěšené mosty spojující vrcholy (od listopadu nově Glacier 3000), bruslení v Interlakenu, vířivky v iglú, fondue podávané v jedoucí lanovce na zpomalený chod…) a kolébka zimní dovolené Graubünden nezůstává pozadu.

Tady jsou letošními tipy let helikoptérou ze Samedanu na Piz Corvatsch či perličková koupel u hotelu Diavolezza, který leží ve výšce takřka 3000 metrů, a je tedy nejvýše položenou venkovní vířivkou ve Švýcarsku. Mezi další graubündenská nej lze rovněž zařadit největší whisky bar na světě, který se nachází v hotelu Waldhaus am See a do něhož jeho majitel Claudio Bernasconi shromáždil 2500 druhů whisky z celého světa. Dalším gurmánským unikátem je v této spolkové zemi s italskými, německými a románskými vlivy nejvýše položená restaurace La Marmite, kterou najdete ve výšce 2433 m v areálu Corviglia. Kromě potěchy pro žaludek zde mají spoustu lákadel pro sportovní nadšence: např. 4kilometrový sjezd na Corvatschi po nejdelší osvětlené trati ve Švýcarsku či 200 kilometrů upravovaných běžeckých tratí v okolí Sv. Mořice.

Za další nabídkou jak ubytování, tak speciálních akcí se poohlédněte na www.MojeSvycarsko.com.

ln

Destinací měsíce je Graubünden, více článků najdete zde.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button