Zemská výstava Jižní Čechy-Horní Rakousko 2013

Dávné stopy – nové cesty, název historicky první přeshraniční zemské výstavy Jižní Čechy-Horní Rakousko výstižně vyjadřuje prolínající se osudy dvou národů i představení obrazu života na obou stranách hranice.

Zdroj: Destinační management Český Krumlov

Zdroj: Destinační management Český Krumlov

„Je to poprvé, kdy se účastníme výstavy, která už má v Rakousku velkou tradici. Je to šance ukázat práci lidí z mnoha oborů, které se po staletí vyvíjely podobně na obou stranách hranice,“ říká místostarostka Českého Krumlova ing. Jitka Zikmundová, MBA. „Nyní lze oba regiony představit jako jeden celek, což je inspirativní i pro další společné plány… A pro Čechy je velkým povzbuzením, že můžeme dnes vůči rakouským sousedům vystupovat jako rovnocenný partner, který má co nabídnout.“ Zemské výstavy, která se koná až do 3. listopadu a zahrnuje řadu akcí, se účastní čtyři města, Český Krumlov, Vyšší Brod, Reidstadt a Bad Leonfelden.

V rámci Zemské výstavy Český Krumlov představuje i rekonstruovanou synagogu, architektonický skvost v duchu secese. Objekt postavila v roce 1909 místní židovská obec. Po válce byla v majetku města, které ji v roce 1990 vrátilo židovské obci. Synagogu si pronajal Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF) a rekonstruoval pro výstavy, koncerty a společenské akce. Oprava synagogy patří do projektu tzv. třetího meandru, což je území města na levém břehu Vltavy. Zahrnuje i Jižní terasy, opravený park a Růžovou zahradu. Ale především se v této části města nacházejí také Museum Fotoateliér Seidel a domek Egona Schieleho. „Při revitalizaci synagogy nás mimo jiné velmi potěšila synergie s Museem Fotoateliér Seidel.

Právě díky nalezeným snímkům synagogy od Josefa Seidela bylo možné prostor věrně rekonstruovat s řadou důležitých detailů, které se už nedochovaly,“ uvedl ředitel ČKRF Miroslav Reitringer. Synagoga nyní hostí výstavu 4 fotografové 2 země l region, práce čtyř fotografů z konce 19. a první poloviny 20. století, kteří působili v městech, kde se Zemská výstava koná. Zachycuje architekturu, tradice, různá výrobní odvětví i příběhy konkrétních rodin z příhraniční oblasti. Výstava je spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj. Náklady na opravu a vybavení synagogy dosáhly 16,9 milionu korun, z toho 92,5 % je hrazeno z ROP Jihozápad.

Regionální muzeum v Českém Krumlově nabízí výstavu Co by, kdyby, což je přehled nerealizovaných projektů, které se vážou k regionu Jižních Čech a Horních Rakous, jako např. tunel Adria, který měl zajistit přístup k Jaderskému moři, či plán železničního tunelu až na sever Istrijského poloostrova.

Dodejme, že v klášteře ve Vyšším Brodě je magnetem národní kulturní památka Závišův kříž (viz TTG č. 7) a ožívá zde svět klášterů a šlechty v době střetů Přemysla Otakara II. a Rudolfa I. Habsburského.      maj

Co čeká návštěvníky na rakouské straně?

Rakouský Freistadt zve do místního pivovaru na výstavu prezentující měšťanský život a rozvoj obchodu. Zdejší Právovárečnícké sdružení existuje od r. 1770 dosud jako jediný spolek tohoto druhu na světě. V rámci expozice návštěvníky čekají i gastronomické speciality z obou stran hranice. Na dějiny lékařství, péče o tělo i sociální oblast se zaměřila výstava v Bad Leonfeldenu. Expozice je umístěna v prostorách bývalého měšťanského špitálu.

maj

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..