Zdeněk Kříž: Přednášení je lék proti zakrnění

Se Zdeňkem Křížem (Siam Travel a místopředseda ACK ČR) jsme si povídali o jeho zkušenostech se studiem v zahraničí a přednášením na českých vysokých školách v letech 2002–2008. Dodnes vede řadu absolventských prací. Říká, že české školství se pozvolna vyvíjí pozitivním směrem.

Zdeněk Kříž Foto: Luděk Neužil

Zdeněk Kříž Foto: Luděk Neužil

Co vám přineslo přednášení na Vysoké škole hotelnictví a lázeňství (VŠCRHL)?

Nedělám to kvůli penězům, baví mě to. Když člověk přednáší delší dobu, může to být přínosné. Ve stejné branži se pohybuji od 18 let, logicky pak děláte stejné postupy. Angličani takovému stavu říkají krátkozrakost. Ale občas přijdou lidé, kteří nejsou poznamenaní praxí, v něčem jsou trochu naivní, ale ukážou vám, že by to šlo udělat trošku jinak. Což může být pro vás přínosné, pozměnit některé postupy s měnící se dobou. Učení vás drží „nezakrnělého“.

Jak byste ohodnotil současné české školství?

Myslím si, že se školy docela vyrovnaly. Jsem v kontaktu s profesory a dělám stále oponentury na několika vysokých školách a myslím si, že je tam úroveň velmi vysoká. V tuhle chvíli kdybych porovnával současný stav s tím, co bylo v Rakousku, kde jsem studoval, tak bych řekl, že soukromé české školství už je trochu dál. A posunem času rakouské školství určitě také. Ale tam teď nejsem.

Máte zkušenosti s přijímáním zaměstnanců – čerstvých absolventů?

Ano, ale Siam Travel je trošku atypický a jde proti proudu. Tím, že děláme produkt velmi individuální, tak nepotřebujeme lidi s praxí. Nám mnohdy může být praxe na škodu. Když někoho přijímáme, tak dáme na to, jak působí, jak vystupuje, jaké má jazyky atd. Raději si ho vychováme sami, protože přestavět barák je mnohdy těžší než postavit nový. Ale klasické firmy potřebují praxi. Proto si myslím, že by bylo hodně dobré, aby vysoké školy i nad rámec akreditace toho, co musejí, rozšiřovaly praxi v rámci školy.

[button link=“http://www.ttg.cz/vychova-odborniku-cestovniho-ruchu-v-cechach/“ style=“info“ color=“silver“]Více o vzdělávání odborníků v cestovním ruchu najdete zde.[/button]

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..