AkceMěsta & regiony ČR

Zažijte Staroměstskou radnici jinak

Prague City Tourism ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy pořádají již 4. ročník akce Radnice dokořán. Letošní oslavy jsou šestidenní a mají připomenout 680 let Staroměstské radnice v Praze, 100. výročí vzniku naší republiky a zároveň veřejnosti představit výsledky dokončené rekonstrukce věže této významné historické památky.

Foto: Prague City Tourism

„Ve dnech 13.–18. září mají Pražané i návštěvníci hlavního města příležitost zavítat do reprezentačních sálů Staroměstské radnice a jejího podzemí, zcela výjimečně si mohou prohlédnout svatební síně a sestoupit i do kanalizace pod radnicí. Mimořádnou součástí prohlídky budou běžně nepřístupné sklepy radničních domů na Malém náměstí a unikátní podzemní tunely mezi radničními budovami, otevřou se netradiční vyhlídky na náměstí i čerstvě zrestaurovaný mechanismus orloje. K prohlídkám budou otevřeny i Rezidence primátora, bývalá Andělská kolej i Novoměstská radnice, která letos slaví 670 let své existence. Celkem je přichystáno dvacet premiérových akcí, které budou pro návštěvníky zcela zdarma,“ uvedl k bohatému programu Petr Slepička, statutární zástupce Prague City Tourism. Součástí programu budou bloky tematických přednášek, hudební vystoupení a další akce. Mimořádný program bude patřit i dětem.

„Za velmi významnou součást oslav považuji slavnostní odhalení oltáře v radniční kapli Panny Marie, který se do těchto míst vrací po více než 73 letech. Novogotické dílo architekta Josefa Mockera bylo vážně poškozeno útokem nacistů v roce 1945 a nyní hlavní město provedlo jeho náročnou rekonstrukci. Dominanta radniční kaple se na své místo vrátí 18. září s posvěcením kardinála Dominika Duky,“ sdělil radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

Radnice dokořán 2018 se koná pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové, radního pro kulturu hlavního města Prahy Jana Wolfa a starosty městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Pro účast na všech akcích je nutná bezplatná registrace na adrese eshop.prague.eu – kategorie Mimořádné akce. Více informací na telefonu 236 002 629.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button