Zažijte kouzlo adventu v Chorvatsku

Od oceněných vánočních trhů až po nádherné přímořské oslavy je Chorvatsko plné tisíců kouzelných okamžiků, které si můžete během těchto svátků vychutnat.

Foto: Chorvatské turistické sdružení

Chorvatsko je celoročně domovem nezapomenutelných magických zážitků. Mysleli jste si, že Chorvatsko je jen o slunci a plážích (toho je tu samozřejmě spousta), ale přidejte se k nám na cestu jedním z nejkrásnějších období roku – advent v Chorvatsku!

Začneme s těmi nejlepšími v Evropě! Advent v Záhřebu byl již třetím rokem zvolen nejlepším vánočním trhem v celé Evropě a Lonely Planet ho v roce 2017 korunoval na nejlepší destinaci roku díky velkolepé řadě koncertů, workshopů, gurmánských zážitků a spoustě zábavného programu.

Nezapomeňte si své brusle nebo promeškáte šanci předvést své piruety na kluzišti na náměstí krále Tomislava v centru města, kde se můžete těšit na okouzlující večery na ledě s vůní kaštanů, klobás a svařeného vína. Náměstí krále Tomislava nabízí nekonečné množství zábavy pro celou rodinu.

Poté se vydejte na Zrinjevac, do parku, kde začal advent. Vyzdobený 220 stromy třpytícími se vánočními světly společně s valčíkem a vánočními klasikami hrajícími v pozadí ze starého hudebního pavilonu v srdci Zrinjevca tvoří nádhernou atmosféru.

Nesmíte zapomenout navštívit ani historickou část Horního města v Záhřebu s tradičními místy jako Caffe De Matoš a Priča s Griča doplněné o tři nové přírůstky – kouzla zvířat během adventu v záhřebské zoo a Maksimirský park, advent v Tkalči i advent v Průchodu sester Baković. Zažijte hollywoodské retro výletem do starého filmového studia nebo si prohlédněte klasické vánoční filmy v Cinema Europa.

Nic nevrací kouzelné vánoční dětské vzpomínky více než pohádky a pro opravdu útulnou náladu a hřejivé příběhy pro ty nejmenší bude hlavním tématem letošního adventu v Záhřebu slavná dětská spisovatelka Ivana Brlić-Mažuranić z Ogulinu.

Během sváteční sezony na malé děti (a dospělé!) zapůsobí jen málo věcí více než blikající vánoční světla. V blízkosti Záhřebu se nachází jedna z nejkrásnějších vánočních povídek vyprávěná lampičkami. SalajLand od rodiny Salajů v Grabovnici každoročně zdobí doslova miliony světel, která v rodinném domě zářivě svítí jako plovoucí diamanty.

Foto: Chorvatské turistické sdružení

Existuje spousta dalších destinací v kontinentálním Chorvatsku, které nabízejí možnost prozkoumat Chorvatsko unikátními sezonními způsoby. Královna Alžběta II. je slavným návštěvníkem legendárních stájí lipicánů v Đakovu. Takže pokud hledáte vynikající vánoční událost vhodnou i pro královské návštěvy, nenechte si ujít vánoční ples lipicánů.

Osijek je také klíčovým místem pro advent ve Slavonii, které do tohoto majestátního města na Dunaji přidává nádech romantiky 30 dny vánočních aktivit, koncertů, domácích řemesel a místních gurmánských nabídek. Stejně jako svařené víno a punč si vychutnejte speciální vánoční pivo Osijek z nejstaršího pivovaru v Chorvatsku. A když už mluvíme o starých věcech, proč nezažít advent v nejstarším trvale osídleném městě v celé Evropě? Objevte 8400 let dlouhou historii města Vinkovci společně s dalšími slavnostmi ve Vukovaru a Baranji.

Zima se blíží a kde je lepší zažít její kouzlo než u Králova přístaviště? Dubrovník v prosinci nabízí naprosto odlišný zážitek od letních měsíců. Vychutnejte si klidnou procházku kolem jeho známých hradeb, pak se ponořte do kultury a zábavy Dubrovnického zimního festivalu s koncerty, kulturními akcemi, workshopy a spoustou jídel a nápojů.

Foto: Chorvatské turistické sdružení

Více slavnostních míst ze Hry o trůny najdete v hlavním diokleciánském městě Split, kde domov římského císaře, který je součástí světového dědictví UNESCO, ožije sváteční náladou. Na místě naleznete stánky, koncerty a spoustu aktivit na klíčových místech, jako jsou Riva, Prokurative a Narodni trg. A pokud chcete do své adventní návštěvy zahrnout i trochu kultury UNESCO, pak můžete využít Zadar nebo Šibenik jako svou vstupní bránu do adventního rozpoložení. Poznejte populární plážové destinace, jako je Makarska, nebo ostrovní města, jako je Hvar, jako nikdy předtím…

Zdravý vzduch Kvarneru vás také dostane do vánoční nálady. Cestovní ruch založený na jeho mírném podnebí a dokonale čistém moři sahá do doby před zhruba 170 lety, ale Opatija se nyní stává známou díky jiné zimní atrakci – čokoládě! Vychutnejte si nejlepší národní a mezinárodní čokoládové značky a ukojte svou chuť na sladké na různých workshopech, ochutnávkách a koncertech na festivalu čokolády Opatija v prvním prosincovém víkendu. A pak pokračujte adventní relaxací na ostrově Rab nebo na samotném ostrovu vitality – Lošinji. Případně se můžete vydat do Rijeky a podívat se o Vánocích na Evropské město kultury 2020, na jeho barevné vánoční trhy, podzemní tunely a samozřejmě Trsat.

Zde kouzlo nekončí, v této kouzelné zemi vás čekají mnohé další adventní zážitky. Varaždín, město andělů a bývalé hlavní město Chorvatska, bude rozšiřovat svou sváteční radost po celém svém historickém centru do Bílého Korza s doprovodným výběrem kvalitní hudby, občerstvení a událostí, zatímco náboženská svatyně Marija Bistrica dodává tomuto svatému období roku další význam.

Chorvatsko, země tisíce ostrovů a tisíce magických zážitků. Který z nich bude váš advent?

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..