Města & regiony ČRZprávy

Západočeské nejen golfové povzdechy

Rovnou k věci! Bavoři jsou lepší než Češi! Nemyslím v pivu, ale ve využívání toho, co turistům nabízí jejich země. Nemám na mysli takové „pecky“, jako jsou Alpy, horská jezera nebo romantické zámky kolem Mnichova, ale jejich schopnost pozvednout kdysi nejchudší kraj – severní Horní Falc – a přeměnit jej na návštěvní ráj.

Foto: Pavel Vondráček
Golfové hřiště v Kynžvartu. Kulisy vytváří romantický park, klasicistní zámek Metternichů a oblé vrchy Českého a Slavkovského lesa. Viděli jste někdy hezčí hřiště? Myslíte, že je znají v Evropě? Foto: Pavel Vondráček

Když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž

Srovnejme území kolem česko-bavorské hranice v Českém lese. Na české straně leží města Aš, Cheb, Mariánské Lázně, Planá, Tachov, v podstatě celý Karlovarský kraj a část kraje Plzeňského. Na bavorské straně jsou to města a městečka Bärnau, Tirschenreuth nebo Neualbenreuth. Ještě před dvaceti lety v lesním městě Bärnau fungovala jen továrna na knoflíky, Tirschenreuth bylo ospalé rybníkářské město a v Neualbenreuthu, schouleném pod horou Dyleň těsně u hranice, nebylo nic. Podobná situace byla i na české straně, malá města se teprve vzpamatovávala ze 40letého zapomnění a plíživé degradace měst na hranici s tehdejším „zlým“ Západem.

Bavorská lekce

Jenže… jenže Bavoři dokázali svoji regionální turistiku řádně nakopnout. Zatímco Češi donekonečna omílají pouze potenciál západočeského lázeňství a podporují centra a velká města, Bavoři šli jinou cestou. Věrni tradici decentralizace a myšlence, že podporovat se mají slabá, nikoliv silná místa, dali Čechům tvrdou lekci. V Bärnau vznikl historický park, imitující středověký život v germánské a slovanské vesnici. Na vše si můžete sáhnout, ptát se lidí v dobových oblecích, sami si vyzkoušet, jaké to bylo třeba zadělat na chleba nebo podojit krávu. V Tirschenreuthu obnovili městský rybník a kolem jeho břehů vzniklo fenomenální Gartenschau – naprosto fascinující zahrada s miliony květů a edukativními zastaveními a rybářské muzeum – vše interaktivní.

V Neu­albenreuthu, kapesním městečku, se vybudovaly lázně Sibyllenbad – sauny, páry, bazény, horká voda. A k tomu vynikající golfové hřiště. Města se propojila hustou sítí cyklostezek (skutečných, nikoliv jen pruhy na silnici), na zaniklé železnici vznikla dráha pro inline, úřady podporují zdejší pivní stezky, podhorskou turistiku, ve vyšších polohách vznikly stovky kilometrů běžeckých stop, dokonce je zde i několik kilometrů dlouhá uměle osvětlená trasa. Každý hrad, zřícenina, kostel se připojil do vzájemně propojené informační sítě. Města začala organizovat festivaly – bramborový, cibulový, lesní, rybářský, pivní atd. K tomu přidejte slevy, nabídky, akce a nemáte jediný důvod odjet z tohoto kdysi nejchudšího a nejméně zajímavého koutu Bavorska. A bonus! Levné ceny. Za večerní dvě hodiny v termálních lázních zaplatíte pouhých 7 eur.

Bavorsko tyto atrakce dotuje, protože ví, že tím naláká turisty, kteří peníze zanechají ve zdejších penzionech a restauracích a že se jim investice vrátí napřímo v daních, nebo nepřímo, protože se zastavil odchod obyvatel z venkova do města.

A jak je to u nás?

Situace na české straně je ale tristní. Absolutně nevyužitý potenciál historického Chebu, podhorského Tachova, hornického Sokolova nebo západočeských lázní. Nikde nevznikla v pohraničních městech žádná interaktivní výstava, není zde téměř nic, kvůli čemu byste zde chtěli zůstat déle než jeden den. Zdejší hrady, zámky a muzea jsou sice nádherné, ale jedná se především o pasivní zábavu. Absolutní ostudou je, že turista na české straně nikde nenalezne veřejnosti přístupné lázně spojené s wellness. A pokud ano, tak jen v lázeňských hotelech.

Golf paradise

V Karlovarském kraji je ale jeden stále neobjevený turistický šperk. Golf.

Maximální koncentrace špičkových mistrovských hřišť, kterou nikde ve střední Evropě nenajdete. Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Cihelny, Hazlov nebo výjimečný Kynžvart. Jsou to skutečné golfové šperky – žádná městská hřiště. Položené v půvabné krajině, kde vás při hře neruší pohled na paneláky, továrny, elektrické dráty. Neslyšíte dálnici, startující letadla ani hluk velkoměsta. Tohle je skutečně zaslíbená golfová země. Málokdo o ní ale ví. Marketing si dělají jednotlivá hřiště, bez podpory kraje nebo státní organizace CzechTourism to ale nepůjde. Kdyby něco podobného bylo na druhé straně v Bavorsku, věděla by celá golfová Evropa, že zde je skutečný „Golf paradise“ a kolem něho by se vytvořil skutečný turistický průmysl. Bohužel, o tom, že jedete do golfové země, se nedozvíte ani z českých dálničních reklamních tabulí.

Vysvětlení je ale možná prosté: peníze dělají peníze. A Bavoři jich na startu měli o dost více. Jak si pak ale vysvětlit, že interaktivní turistika zažívá obrovský boom v Polsku nebo třeba v Maďarsku? Že by to nebylo jen o penězích?

Pavel Vondráček

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button