Města & regiony ČRNovinky

Zámek Slatiňany má nový kabát

Na státním zámku Slatiňany byl za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka a generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové slavnostně zakončen rozsáhlý projekt obnovy za více než 134 milionů korun.

Foto: NPÚ

V rámci projektu bylo obnoveno unikátní dětské hospodářství, vybudováno bezbariérové návštěvnické centrum či revitalizován zámecký park. Jedná se o první dokončený projekt Integrovaného regionálního operačního programu, v němž byla obnovena památka ve správě NPÚ.

„Státní zámek Slatiňany je od roku 2001 národní kulturní památkou a jistě patří mezi nejkrásnější památky východních Čech. Zámek prošel náročnou obnovou, díky které se  nejenom  výrazně zlepšil jeho technický stav, ale jsem si jist, že se zvýší návštěvnost i atraktivita  celého regionu.  Areál zámku má velký potenciál, který nabízí veřejnosti celou řadu zajímavých exponátů a zážitků. Děkuji všem, kteří se na obnově zámku podíleli, a jsem velmi rád, že se nám daří uchovávat naše kulturní dědictví nejenom pro současnou, ale i budoucí generaci,“ sdělil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Foto: NPÚ

Projekt obnovy s názvem „Slatiňany – šlechtická škola v přírodě“ byl zahájen v roce 2017. V rámci projektu byla obnovena fasáda, okna a dveře zámecké budovy, místnosti v přízemí východního křídla pro víceúčelové využití, prvky zahradní architektury či venkovní lodžie, která byla zbouraná v 50. letech minulého století a nyní podle dochované fotodokumentace rekonstruována. Obnoveno bylo rovněž dětské hospodářství – unikátní soubor roubenek určených pro výchovu a vzdělávání šlechtických dětí. V rámci revitalizace zámeckého parku bylo vysazeno 300 stromů, navrácena původní zničená historická kompozice a obnoven jižní parter se záhony.

„Obnova zámku Slatiňany je prvním dokončeným projektem IROP financovaným z prostředků EU, v rámci kterého byla obnovena památka v naší správě. Myslím, že výsledek je dobrým dokladem toho, že NPÚ umí evropské prostředky využívat skutečně efektivně. V současné době běží v rámci IROP projekty obnovy památek v souhrnu za téměř 1,5 miliardy korun a já věřím, že se všechny podaří dokončit tak úspěšně jako právě obnovu této národní kulturní památky,“ uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Foto: NPÚ

Původně gotická tvrz z 13. století několikrát změnila svoji podobu, nejprve v renesanční, později v barokní zámek. Největšího rozkvětu však dosáhly Slatiňany za Auerspergů v letech 1746–1942. Pro pět generací této knížecí rodiny představovaly Slatiňany místo vhodné k odpočinku, relaxaci a šlechtickým kratochvílím, zejména spojených s koňmi, ať to byl lov či později dostihy. Slatiňanský zámek tak vedle městských paláců, reprezentativního zámku ve Žlebech či statků v Rakousku nebo Itálii plnil funkci venkovského rodinného a loveckého sídla.

Po vymření rodiny Auerspergů zdědil Slatiňany Karel Trauttmansdorff, kterému byl zámek zabaven v roce 1945. Zámek byl nakonec přes různé peripetie zpřístupněn návštěvníkům jako hipologické muzeum. Po stavební stránce stály Slatiňany v poválečném období stranou většího zájmu i investic, některé části zámecké budovy byly dokonce zbourány. V roce 2001 se Slatiňany dočkaly prohlášení za národní kulturní památku, navíc jako součást krajinné památkové zóny, která podtrhuje důležitost krajinných úprav prováděných zdejšími majiteli.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button