Zajímá vás, jak se stavěl slavný Trajánův sloup?

Pokud ano, zajeďte se podívat do Florencie, kde až do 6. října probíhá monumentální výstava, která vás se stavbou tohoto téměř 40 metrů vysokého slavného pomníku v Římě, postaveného na popud císaře Trajána v roce 113, seznámí.

Foto: Cezar Suceevanu, Wikimedia

Sloup, který je i s podstavcem 38,4 m vysoký, je sestaven z devětadvaceti válcových bloků bílého mramoru, každý z nich váží asi 40 tun, ten vrchní dokonce 53 tuny. Uvnitř je vytesáno točité schodiště o 185 schodech, které vede na plošinu na vrcholu sloupu. Po povrchu sloupu se vine 190 metrů dlouhý vlys znázorňující Trajánova vítězství ve válkách proti Dákům. Není divu, že přesné opracování a usazení mnohatunových bloků se schodištěm budí dodnes úžas.

Výstava v Limonaia Grande v zahradě Boboli vám ukáže, jak se gigantické bloky mramoru v Apuánských Alpách těžily, jak se přepravovaly do Říma, uvidíte modely strojů, které se při stavbě sloupu používaly, i spoustu dalších artefaktů zapůjčených z více než dvaceti muzeí, včetně úžasných tapisérií, zobrazujících Trajána diskutujícího o stavbě sloupu s jeho architektem Apollodórem z Damašku.

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..