Zagorje: Chorvatská pohádka na dlani

Turisté, kteří netouží prožít dovolenou jenom sluněním na plážích a prozkoumávat přímořské destinace, by rozhodně měli vyrazit na průzkum chorvatského vnitrozemí.

Prezentaci regionu Zagorje uspořádaly začátkem dubna Chorvatské turistické sdružení a Turistické sdružení Krapinsko-zagorského kraje. Akce se konala v hotelu Corinthia Praha.

Na snímku zleva: Sanja Škrinjar, ředitelka turistického úřadu Krapina – Zagorje, Ines Troha Brdar, velvyslankyně Chorvatské republiky v Praze, Klaudio Stojnić, ředitel pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení, a Ernest Svažič, starosta Opočina Krapinske Toplice.

 

Ačkoliv oblast regionu Krapina – Zagorje není příliš rozsáhlá, nabízí jedinečné možnosti pro turistiku a odpočinek. Prezentace nás přenesla do kraje přírodních krás bez průmyslového a městského chaosu. Chorvatské Záhoří je oázou nedotčené přírody, zelených kopců, vinic, čerstvého vzduchu, a což se u nás asi málo ví, nacházejí se zde termální lázně s velice starou tradicí. K těm nejznámějším patří Jezerčica, Stubické, Tuheljské, Varaždinské a Krapinské lázně.

Region Zagorje se může pochlubit mimořádně bohatou historií a kulturním dědictvím. Pozoruhodným zážitkem jsou pověsti a legendy, které se vyprávějí téměř o každém z mnoha starých hradů, zámků, tvrzí a klášterů, kterými je oblast Záhoří poseta. K těm nejvyhledávanějším a nejhezčím patří hrad Veliki tabor, který je na seznamu UNESCO.

Jedním z nejvýraznějších symbolů Krapiny je určitě krajinský pračlověk, pýcha a důkaz krajinské dávné a bohaté historie. Na nedalekém Hušnjakově kopci se nachází jedno z největších a nejbohatších nalezišť neandertálského pračlověka na světě. U naleziště je zřízeno i muzeum s ukázkou evoluce člověka od prehistorie dodnes. Na znamení této městské památky se v průběhu srpna konají v krajinských ulicích různé akce spojené pod názvem Léto u krapinského pračlověka. Během srpnových nedělí jsou také na Hušnjakovu pořádány různé tematické programy: Purgerská neděle, Neděle krajinského pračlověka a Etno neděle.

Kromě velkého počtu kulturních událostí, zajímavých a atraktivních programů si tento kraj nepochybně získá své návštěvníky i bohatou gastronomickou nabídkou, a to od domácích jídel na stole v selských statcích až po špičkové lahůdky připravené podle starých chorvatských receptů.

Zagorje se nachází na severu Chorvatska mezi slovinskými hranicemi a Medvednicí a řekami Sávou a Sutlou, necelých čtyřicet kilometrů od Záhřebu. Z hlediska turistiky se na chorvatské Záhoří hledí jako na oblast se značným potenciálem.

 

Vlaďka Bratršovská

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..