Zprávy

Zagorje: Chorvatská pohádka na dlani

Turisté, kteří netouží prožít dovolenou jenom sluněním na plážích a prozkoumávat přímořské destinace, by rozhodně měli vyrazit na průzkum chorvatského vnitrozemí.

Prezentaci regionu Zagorje uspořádaly začátkem dubna Chorvatské turistické sdružení a Turistické sdružení Krapinsko-zagorského kraje. Akce se konala v hotelu Corinthia Praha.
Na snímku zleva: Sanja Škrinjar, ředitelka turistického úřadu Krapina – Zagorje, Ines Troha Brdar, velvyslankyně Chorvatské republiky v Praze, Klaudio Stojnić, ředitel pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení, a Ernest Svažič, starosta Opočina Krapinske Toplice.

 

Ačkoliv oblast regionu Krapina – Zagorje není příliš rozsáhlá, nabízí jedinečné možnosti pro turistiku a odpočinek. Prezentace nás přenesla do kraje přírodních krás bez průmyslového a městského chaosu. Chorvatské Záhoří je oázou nedotčené přírody, zelených kopců, vinic, čerstvého vzduchu, a což se u nás asi málo ví, nacházejí se zde termální lázně s velice starou tradicí. K těm nejznámějším patří Jezerčica, Stubické, Tuheljské, Varaždinské a Krapinské lázně.

Region Zagorje se může pochlubit mimořádně bohatou historií a kulturním dědictvím. Pozoruhodným zážitkem jsou pověsti a legendy, které se vyprávějí téměř o každém z mnoha starých hradů, zámků, tvrzí a klášterů, kterými je oblast Záhoří poseta. K těm nejvyhledávanějším a nejhezčím patří hrad Veliki tabor, který je na seznamu UNESCO.

Jedním z nejvýraznějších symbolů Krapiny je určitě krajinský pračlověk, pýcha a důkaz krajinské dávné a bohaté historie. Na nedalekém Hušnjakově kopci se nachází jedno z největších a nejbohatších nalezišť neandertálského pračlověka na světě. U naleziště je zřízeno i muzeum s ukázkou evoluce člověka od prehistorie dodnes. Na znamení této městské památky se v průběhu srpna konají v krajinských ulicích různé akce spojené pod názvem Léto u krapinského pračlověka. Během srpnových nedělí jsou také na Hušnjakovu pořádány různé tematické programy: Purgerská neděle, Neděle krajinského pračlověka a Etno neděle.

Kromě velkého počtu kulturních událostí, zajímavých a atraktivních programů si tento kraj nepochybně získá své návštěvníky i bohatou gastronomickou nabídkou, a to od domácích jídel na stole v selských statcích až po špičkové lahůdky připravené podle starých chorvatských receptů.

Zagorje se nachází na severu Chorvatska mezi slovinskými hranicemi a Medvednicí a řekami Sávou a Sutlou, necelých čtyřicet kilometrů od Záhřebu. Z hlediska turistiky se na chorvatské Záhoří hledí jako na oblast se značným potenciálem.

 

Vlaďka Bratršovská

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button