Města & regiony ČRZprávy

Začne stěhování technologie Vřídla do provizorních prostor

V září by mohl začít přesun technologií z podzemí karlovarského Vřídla do provizorních prostor. Městu se podařilo najít dodavatele, který náročné stěhování zařízení zajistí. Práce budou stát 21,7 milionu korun bez DPH, řekl dnes novinářům náměstek primátora Čestmír Bruštík (nez.).

Zařízení na jímání a úpravy vřídelní vody, takzvaná krenotechnologie, je v havarijním stavu. Celá složitá technologie je pod podlahou Vřídelní kolonády a měla by se postupně přesunout do provizorních kontejnerů za hotel Bílý lev.

„K přerušení dodávky vřídelní vody pro lázeňské domy by mělo dojít minimálně. Vystaví se kontejnery a zázemí krenotechnologie, zapojí se technologie a odzkouší a pak dojde ke krátké odstávce v délce několika dní, maximálně týdnů kvůli přepojení,“ popsal Bruštík.

Termální voda, která patří mezi nejdůležitější přírodní léčivé zdroje lázeňského města, za desetiletí od stavby Vřídelní kolonády poškodila celou její konstrukci, a to jak podlahu, pod kterou se technologie nachází, tak konstrukci známé kopule nad výtryskem Vřídla. Ten je nyní přesunut před budovu a výtrysk vody je uměle omezen jen na pár metrů, aby se nepoškodily zdi sousedních domů.

Po přestěhování technologie by měla přijít na řadu oprava kopule Vřídelní kolonády. Jaká ale bude její budoucnost, je zatím nejasné. Současné vedení města navrhuje vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nové kolonády a jejího okolí, část obyvatel by zase dala přednost stavbě repliky kolonády z konce 19. století.

Newsroom TTG, ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button