Začíná filmový Febiofest

Začíná filmový festival Febiofest, který udělí tři Kristiány, evropskou Grand Prix a uvítá 48 hostů. Febiofest proběhne už od 20. do 28. března v Cinestaru Anděl v Praze. Promítne 141 filmů ze 60 zemí v rámci 18 programových sekcí. Diváci se můžou těšit celkem na 542 projekcí (z toho 436 v Praze).

febiofestOcenění Kristiána za přínos světové kinematografii Febiofest udělí na zahájení festivalu Andrzeji Wajdovi, cenu pro něj přijíždí převzít Robert Więckiewicz, který zároveň uvede zahajovací film Walesa: člověk naděje v režii Andrzeje Wajdy. (Druhým zahajovacím snímkem bude Přežijí jen milenci Jima Jarmusche.) V průběhu festivalu připadne další Kristián dlouholetému řediteli Berlinale Dieteru Kosslickovi a na závěrečném ceremoniálu festivalu africko-francouzsko-americkému herci Isaachu de Bankolé, známému z filmů Jima Jarmusche.

Předsedou poroty bude Theodor Pištěk. Držitel Oscara, Césara i Českého lva, slavný kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk (* 1932) udělí Grand Prix vítězi na závěrečném večeru Febiofest 28. března 2014.

Febiofest 2014 podpoří Ukrajinu. Ve světové kinopremiéře uvede 20. března promítání filmového bloku Hlas mladé Ukrajiny od 20.00 hod. v sálech 1, 2 a 7, které bude zdarma přístupné veřejnosti. Průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace vrcholí v přímých svědectvích z ukrajinské revoluce. Někteří tito tvůrci skončili ve vězení. Dva z nich, režisér Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov, budou hosty projekce společně s režisérem Michailem Gerasimovičem Iljenkem

Febiofest s dalšími festivaly iniciuje podporu pro ukrajinské kolegy, především z oděského a kyjevského festivalu. K výzvě na pomoc ukrajinským festivalovým kolegům se do uplynulého víkendu připojili i Thierry Fremaux z Cannes, Alberto Barbera z benátského festivalu, celkem 92 organizátorů z 60 festivalů ve 38 zemích. Výzvu najdete zde:http://febiofest.cz/en/news/support-ukrainian-film-festivals-27

České (ko)produkce podpořili spolu s Febiofestem také Barrandov Studio, Česká televize a CzechTourism

Zvláštního uvedení se na MFF Praha – Febiofest 2014 dočká pět filmů, které vznikly převážně jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Norsko-český Detektiv Down, finsko-česká Láska, soudruhu!, český debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé.

Barrandov Studio, které se může pyšnit více než osmdesátiletou tradicí, se stává partnerem Febiofestu již potřetí. „Do příprav a realizace festivalu jsme vstoupili službami našich Filmových laboratoří,“ uvádí generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý a dodává: „Jsem rád, že se i letos v programu festivalu objevilo několik filmů, na nichž se Barrandov Studio podílelo. Pro tragikomedii Klauni Viktora Tauše jsme stavěli dekorace a byli jsme partnery jeho slavnostní premiéry. Asi 2500 rekvizit jsme půjčovali česko-norskému koprodukčnímu projektu Detektiv Down. A podíleli jsme se rovněž na snímku Velmi neklidné léto, který natočila Anca Damian mimo jiné v našich hostivařských ateliérech.“

Součástí festivalu bude výstava soch a objektů. Letos se představí mladý českobudějovický výtvarník Michal Trpák. Jeho výstava soch na piazetě před kinem Cinestar Anděl potrvá po celou dobu festivalu, tedy od 20.-28. 3. Michal Trpák je umělec, jehož sochy a obrazy zdobí soukromé sbírky i veřejná prostranství v ČR, např. v Českých Budějovicích a Praze, ale i v Německu, Kanadě, Francii a Rusku. Studoval VŠUP v Praze v atelieru prof. J. Beránka.

Regionální ozvěny  proběhnou od 31. 3. do 17. 4. ve 13 městech ČR.

www.febiofest.cz

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..