Za růžemi do Avignonu

Jihofrancouzské město Avignon není žádnou neznámou. Proslavil ho známý most přes řeku Rhônu z 13.století i písnička Sur le pont d´Avignon. Není však jediným lákadlem města s bohatou historií a figurující na listině památek UNESCO. Letos k nim přibude i květnové setkání s názvem Alterarosa.

Avignon, Foto: C. P. Bar

Avignon, Foto: C. P. Bar

Růže, které jste ještě neviděli

Alterarosa se koná každé dva roky od roku 2004. Setkávají se zde nejen milovníci růží, ale i přední pěstitelé této královny květin z celého světa, kteří přicházejí i s novinkami. U zrodu této akce stál Avignon Tourism a Institut Jardiland a také prestižní společnost Société française des Roses, která nabídla své zkušenosti i svoji vášeň pro tuto květinu. Alterarosa je dnes nejvýznamnější květinovou akcí Francie. K jejímu úspěchu bezesporu přispívá i umístění do nádherných prostor kláštera Papežského paláce. Růže jsou zde prezentovány jednotlivě, ve skupinách, v kořenáčích i na trávnících zahrady. Veřejnost každoročně uděluje svoji cenu nejsvůdnější z růží. Konají se i konference, umělecké ateliéry věnované květinám, diskutuje se o jejich pěstění i o nejlepší péči o ně.

Bude tomu i letos, od 4.-8. května. Závěrem letošního setkání se uskuteční velký piknik v parku Rocher des Doms, v místech prvního osídlení Avignonu, které se v 18. století proměnilo v promenádu dominující města a nabízející nádherný panoramatický pohled na údolí Rhôny. Návštěvníky zde čekají hry pro děti, osvěžení u fontán i koncert pro 100 i více hlasů Festivalu Gospel´ln Avignon. Ale ani uprostřed královny květin nemusíte zapomenout na rostlinu, která je symbolem Provence a to levanduli. 20 km od Avignonu najdete muzeum, celé zasvěcené této mýtické rostlině.

 

Avignon, Foto: Jean-Marc Charles

Avignon, Foto: Jean-Marc Charles

Avignon vás tak lehce nepustí           

Dnešní Avignon charakterizují nejen skvělé historické památky, ale i moderní technologie ve službách cestovního ruchu. Kromě audioguidů v 11 jazycích se můžete například s pomocí digitální projekce 3D ocitnout v dobách minulých a poznat podobu Avignonu ve středověku, včetně avignonského mostu. Ten byl mimo jiné také vloni zpřístupněn handikapovaným návštěvníkům. Nové mobilní aplikace a audioguidy vás důvěrně seznámí i s 25 místnostmi papežského paláce, sídlem 7 papežů a nejvýznamnější i nejskvostnější budovou Avignonu.

 

Město umění a divadla

Avignon neustále odkrývá nové poklady. Letos se objeví v kompletní podobě kaple papežského paláce Saint-Martial s freskami Itala Mattea Giovanettiho. Nespočet muzeí má stále co nabídnout. Muzeum Calve jedinečné sbírky umění 15.-18. století, muzeum Petit Palais italské malíře 13.-16. století, muzeum Angladon nejslavnější francouzské malíře 20. století. Lambertova sbírka v jednom z avignonských paláců je jedinečnou přehlídkou současného umění.

Dům Jeana Vilara, ředitele Národního lidového divadla, dnes již legendární postavy francouzského divadla, právem do Avignonu patří. Je to on, který založil zdejší slavný divadelní festival, oživující Avignon v létě. A léto v Avignonu vás v nečinnosti rozhodně nenechá.

Marta Jedličková

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..