ŠpanělskoZahraničí

Za pravěkým uměním do Kantábrie

Kdo by se nechtěl podívat zpátky v čase do prehistorie? Odhalit záhady prehistorických jeskyní a objevit místa, kde se nacházejí malby a rytiny, jež představují první umění lidské civilizace.

Kantabrijské pohoří

Ve Španělsku je možné navští vit okolo stovky míst, kde zanechali své stopy naši předkové. Tři z nich byly prohlášeny za svě-tové kulturní dědictví UNESCO: Altamira a jeskyně nacházející se v oblasti Kantabrijského pohoří, archeologická oblast v Seiga Verde u Salamanky a jeskynní malby nalezené v pásu podél pobřeží Středozemního moře. Nejvýznamnější a nejslavnější je však España verde neboli Zelené Španělsko, kde se lehce ponoříte do záhadného paleolitického světa s jeho skvostnými jeskyn-ními malbami a rytinami, jejichž stáří se odhaduje na 12 000 až 45 000 let. Objevíte je v jeskyních Ekainberri (provincie Guipúzcoa, Baskicko), Tito Bustillo (Asturie) a především v jeskyni Altamira(Kantábrie).

Altamira

Ta poslední, nazývaná bez přehánění „Sixtinská kaple čtvr-tohor“, byla objevena v roce 1879 a od roku 1985 je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. I když je dnes tato jeskyně pro návštěvníky uzavřena, pravěké malby je možné obdivovat v naprosto dokonalé kopii v jeskyni, která byla vystavěna hned vedle té původní. V lednu 2019 byly v původní jeskyni Altamira dokonce objeveny další, dosud neznámé malby. Altamira je sice nejznámější, za zmínku stojí ale například i jeskyně Cullarvera nebo Covalanas, které se pře-zdívá jeskyně červených jelenů. Posledním přírůstkem do rodiny jeskyní s malbami je jeskyně La Pasiega v Puente Viesgo, jejíž stáří se odhaduje na 65 000 let před Kristem. Kantábrie, která je jednou z nejkrásnějších oblastí Španělska, má tu velkou výhodu, že je z Prahy dostupná z letiště v Bil-bau. Za pouhou hodinku z Bilbaa směrem na západ jste v Castro Urdiales, malé rybářské vesničce, kde si pochutnáte na výtečných čerstvých rybách. A odtud se můžete vydat do přírody a hor a hledat právě ony neuvěřitelné stopy pradávných civilizací. Anebo naopak do Santanderu, hlavního města Kantábrie. Tady kdysi trávil léto král Alfons XIII., který byl pak donucen vývojem před vypuknu-tím občanské války odejít do exilu. Místo si vybral krásné. Žádná horka, svěží vánek od moře a nádherné zátoky s jemným zlatavým pískem. Tou nejstarší je pláž El Sardinero.

Poloostrov Magdalena

Ale vraťme se k pravěkým malbám. Renzo Piano, architekt, který v Santanderu navrhl cent-rum Botín pro umění a kulturu, se nechal slyšet, že to byly právě pravěké jeskynní malby, které jej inspirovaly, jejich jednoduchost a jasné poselství srozumitelné všem dalším generacím. Navrhl centrum Botín jako kontrapunkt k neorenesančnímu paláci La Magdalena, kde odpočívala kdysi královská rodina a kde je dnes univerzita. Dvě zdánlivě samostatné budovy přečnívající nad hladinu moře mají ve svém podzemí čtyři studně vytvořené z materiálů, které připomínají dávnou minulost tohoto kraje, obyvatele, kteří sice žili v temnotě jeskyní, ale v souladu s mořem. Centrum Botín představuje světlo. A díky novým archeologickým výzkumům a možnosti navštívit zmíněné pravěké jeskyně je dnes vneseno i hodně světla do informací o našich dávných předcích.

www.turismo.santander.es

www.turismodecantabria.com

www.spai.info

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button