Za kapustňáky na Floridu

Cítíte sílu, nekonečnost a trochu mrazení v zádech. Vnímáte detaily, které na fotkách neprožijete. Prohlédnout si kapustňáky z bezprostřední blízkosti určitě stojí zato…

Foto: Ramos Keith, U.S. Fish and Wildlife Service

Foto: Ramos Keith, U.S. Fish and Wildlife Service

 

Kapustňákům se přezdívá mořské krávy, protože váží až šest set kilo a měří přes čtyři metry. Přestože vypadají tak trochu nebezpečně, ve skutečnosti jsou tito vodní obři zcela neškodní.

I proto patří koupání, šnorchlování nebo potápění s kapustňáky mezi top zážitky, za kterými se jezdí na Floridu. Vydejte se s námi za zvířaty, která inspirovala příběhy o mořských pannách!

Ve Spojených státech existuje jedno jediné místo, kde je koupání s kapustňáky ve volné přírodě povolené. Je jím Crystal River na Floridě. A název města opravdu není zavádějící, voda je skutečně průzračně čistá.

Kapustňáci jsou nejaktivnější ráno, rezervujte si proto místa na jedné z prvních lodí, které za kapustňáky vyráží. S sebou budete potřebovat jen pitnou vodu a foťák. Pokud se chcete se zvířaty fotit i pod vodou, nezapomeňte na vodotěsné pouzdro.

 

Foto: Lucie Gaudlová

Foto: Lucie Gaudlová

Zárukou vydařeného výletu je kapitán Mike, který bez nadsázky tráví víc času na vodě než na pevnině. Nejen že mu nedělá žádný problém kapustňáky vystopovat, ale také o nich umí opravdu zasvěceně vyprávět.

Přestože mořské krávy nemají ve volné přírodě přirozeného nepřítele, patří mezi ohrožené druhy. Paradoxem je, že i když vzniká jeden program na ochranu kapustňáků za druhým, třetinu jejich úmrtí má na svědomí člověk.

Kapustňáci tráví většinu času v mělčinách, kde se pasou na mořské trávě. Každé čtyři minuty ale vyplouvají nad hladinu, aby se nadechli, a proto je poměrně snadné kapustňáky sledovat.

Výprava za kapustňáky trvá přibližně tři hodiny a kapitán Mike garantuje se šibalským úsměvem vrácení peněz, pokud žádné kapustňáky neuvidíme. Se šibalským úsměvem, protože ví, že nespatřit kapustňáky je téměř nemožné. Vždyť v Crystal River jich žije na čtyři sta.

Kudy kam

Plavání s kapustňáky je celodenním výletem z Tampy nebo Orlanda. Z obou měst se do Crystal River dostanete přibližně za hodinu a půl, nejpohodlnější je cestovat autem.

Náš tip

Za kapustňáky se vyráží v potápěčském obleku, který vám zdarma půjčí pořadatelská agentura. Výběr vhodného obleku může v hlavní sezoně trvat až půl hodiny, počítejte proto s časovou rezervou.

Lucie Gaudlová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..