Zprávy

World Legacy Awards ocenily destinační managementy, CK i ekoturistické projekty

Na ITB Berlín vyhlásili vítěze World Legacy Awards, které oceňují společnosti, organizace a destinace s pozitivním vlivem na transformaci turismu založeného na práci National Geographic inspirované péčí o naší planetu.

Slavnostní ocenění World Legacy Award. Zprava Rika Jean François, CSR Commissioner, Gay & Lesbian Travel Segment, s finalisty a vítězi World Legacy Award. Foto: Archiv ITB Berlin
Slavnostní ocenění World Legacy Award. Zprava Rika Jean François, CSR Commissioner, Gay & Lesbian Travel Segment, s finalisty a vítězi World Legacy Award. Foto: Archiv ITB Berlin

Více než 150 přihlášek z 56 států napříč šesti kontinenty se sešlo do ankety World Legacy Awards (Ceny světového dědictví). Vítěze a finalisty v pěti kategoriích vybírala 18členná mezinárodní porota vedená Costasem Christem, zástupcem časopisu National Geographic Traveler a předsedou World Legacy Awards. Součástí hodnotícího procesu poroty byl dokument o postupech udržitelného turismu v praxi.

„National Geographic věří, že s pečlivým plánováním a řízením může být turismus silnou silou pro ochranu křehkých ekosystémů planety a zároveň může zlepšovat životní podmínky místních komunit. World Legacy Awards představují současné vizionáře v cestovním ruchu, kteří se zavázali chránit společné globální dědictví pro budoucí generace,“ uvedl Gary Knell, prezident a generální ředitel National Geographic.

Na odpovědné cestování kladou velký důraz organizátoři ITB Berlín, kteří již více než deset let věnují jednu halu tomuto tématu. „Jako přední světový obchodní veletrh turismu jsme se zavázali k podpoře lidských práv, sociální rovnosti a ochraně životního prostředí a klimatu již před mnoha lety. S World Legacy Awards podporujeme program, který oceňuje čelní představitele cestovního ruchu v sociálně a ekologicky odpovědném cestovním ruchu. Letošní vítězové dokázali, že lze dosáhnout dlouhodobého úspěchu díky osvědčeným postupům trvale udržitelného cestovního ruchu,“ dodal dr. Martin Buck, ředitel Travel & Logistics na ITB v Berlíně.

[box]

Vítězové National Geographic World Legacy Awards 2015

1) Earth Changers – oceňuje vedení v oblasti ekologicky šetrného obchodu a zelené technologie, od obnovitelných zdrojů energie a ochrany vody až k systémům s nulovým odpadem a snižováním emisí.

Vítěz: Orange County Resorts, Indie – úzce spolupracuje s místní komunitou a úřady obce na zapojení do vývoje a praxe i vzdělávání v rámci udržitelnosti. Eliminují plasty, recyklují sklo a kovy, využívají alternativní energii, pitnou vodu získávají pomocí reverzní osmózy rostlin a mnoho dalšího.

Finalisté:
The Brando (Beachcomber Resorts), Tahiti

Nikoi Island, Indonésie

2) Sense of Place – oceňuje cit pro danou lokalitu a jeho autentičnost, zahrnuje podpůrnou ochranu historických monumentů, archeologických nalezišť, kulturních akcí, původního dědictví a výtvarných tradic.

Vítěz: Cavallo Point Lodge, USA – díky úspěšné spolupráci mezi vlastníky a městy Sausalito a národním rekreačním objektem Golden Gate se transformoval z chátrajících kasáren do prosperujícího projektu, který je držitelem ocenění za originální design i za principy udržitelného cestovního ruchu.

Finalisté:
Gwaii Haanas National Reserve, Kanada 

Fogo Island Inn, Kanada 

3) Conserving the Natural World – hodnotí vynikající podporu pro zachování přírody, obnovu přirozeného prostředí a ochranu vzácných a ohrožených druhů na zemi i v oceánech.

Vítěz: Huilo Huilo Biological Reserve, Chile – soukromý ekoturistický projekt pracuje na zachování druhové rozmanitosti regionu – Andského patagonského deštného pralesa. K dnešnímu dni chrání 247 000 akrů pralesa, který je ohrožován průmyslem na těžbu dřeva.

Finalisté:
andBeyond, Afrika a Asie 

Conservation Ecology Centre, Austrálie

4) Engaging Communities – hodnotí přímé a hmatatelné ekonomické a sociální výhody, které vylepšují životní podmínky místním komunitám včetně odborných školení a vytváření kapacit, spravedlivých mezd se sociálními dávkami, rozvojem komunity od zdravotní péče až po vzdělání.

Vítěz: Tropic Journeys in Nature, Ekvádor – pionýr v rámci turismu zapojujícího místní komunitu. Pořádá úspěšné výlety s původním národem Huaorani, který provádí turisty a ukazuje jim také své zvyky.

Finalisté:
Feynan Ecolodge, Jordánsko
Mukul Resort, Nikaragua

5) Destination Leadership – hodnotí vedení destinačních organizací včetně měst, provincií, států, regionů, které demonstrují nejlepší pokroky v ochraně kulturního a přírodního dědictví, přínosy místní komunitě a vzdělávání cestovatelů o principech udržitelnosti.

Vítěz: Aruba, Karibik – Se svým plánem se chtějí do roku 2020 stát první zemí, která není závislá na fosilních palivech. Aruba velmi investuje do obnovitelných zdrojů energie, např. do solárních panelů, dobíjecími stanicemi pro vozy na elektrický pohon a mnoho dalšího.

Finalisté:
Delaware North Yosemite, USA
Val d’Aran, Španělsko

 

Pokud byste se chtěli přihlásit do následujícího ročníku World Legady Awards, přihlášky se přijímají od 1. června 2015. Více informací najdete na nationalgeographic.com/worldlegacyawards.

[/box]

red

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button