LidéRozhovory

Wiyada Srirangkul: Do Thajska by se nemělo jezdit jenom v zimě

Říká paní Wiyada Srirangkul, ředitelka pražské kanceláře Thourism Authority of Thailand s působností pro střední a východní Evropu, se kterou jsme v létě hovořili o tom, co všechno Thajské království může nejen českým turistům nabídnout.

Foto: Naďa Rybárová

Jste v Praze téměř rok. Co jste očekávala nejen od Prahy, ale i od práce s trhy, které pokrýváte, co se stalo pozitivního a co byste chtěla zlepšit?

Ten rok uběhl velmi rychle, ale během něj se stalo hodně pozitivního. Dostává se nám veliké podpory nejen tady, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku, ale třeba i na Ukrajině. Daří se nám a je to vidět i na číslech, na všech těchto trzích jsme v minulém roce zaznamenali nárůst minimálně deset procent. Za prvních pět měsíců tohoto roku je nárůst také výborný, zejména v České republice, kde je to 15 procent, a v Polsku, tam je to dokonce 24 procent. Doufám, že se nám bude dařit i nadále, samozřejmě by tomu hodně napomohlo přímé letecké spojení, nebo alespoň více charterových letů.

 

Je ve vaší pravomoci vyjednávat s aeroliniemi a tlačit je do toho, aby zavedly přímou linku?

Ano, jistě. A také to děláme, tady i v Polsku.

 

A co myslíte, že se zdaří dříve, přímý let z Polska, nebo z Prahy?

Polsko vypadá nadějně. Na začátku roku byli zástupci společnosti LOT v Thajsku, kde vyjednávali jak s ministerstvem, tak s thajskou správou letišť. Vyjednávání o přímé lince nebo dalším charteru je v plném proudu a vypadá to nadějně. Mohlo by to snad přijít brzo.

 

Zmínila jste nárůst počtu turistů jezdících do Thajska. Je to u turistů, kteří jezdí na pobytové zájezdy k moři, nebo spíš u těch, co jezdí na poznávací cesty?

Zdá se, že je tomu tak u obou skupin. Rádi bychom si ale na vašem trhu udělali průzkum, který by nám ukázal, o co vlastně mají turisté největší zájem.

 

Mezi trhy, které máte na starosti, je pravděpodobně Rumunsko tím trhem, kde lidé Thajsko teprve poznávají. Jaký je tam o vaši zemi zájem?

Turistů z Rumunska k nám jezdí samozřejmě mnohem méně než od vás nebo z Polska, ale protože jezdí vlastně jen ti nejbohatší, jejich útrata tam je vysoká. Totéž platí i o turistech z Bulharska. Navíc dávají přednost poznávacím cestám, nechtějí jenom ležet na pláži.

 

Mezi vašimi produkty jsou i návštěvy thajských vesnic. Nevadí jejich obyvatelům, že přijdou o trochu soukromí?

Myslíme si, že cestovatelé se rádi setkají s místními, např. s vesničany, a vymění si s nimi zkušenosti, to je další pozitivum cestování do zahraničí. A na to, aby to pro vesničany nebylo obtíží, dáváme pozor. Nejezdí tam davy, vždy jenom pár lidí, maximálně pět nebo šest najednou. Myslím, že obě strany jsou spokojeny.

 

Na to, že Česká republika nemá moře, je zde neobvykle vysoký počet jachtařů. Kde jsou v Thajsku nejlepší podmínky pro jachting?

Nejlepší jsou rozhodně v Andamanském moři. Jsou tam desítky malých ostrovů, kde můžete přistát a užít si panenskou pláž. Českým turistům pro pronájem jachty doporučuji agentury Zindulka nebo YachtNet.

 

Češi jezdí do Thajska většinou v zimě, plánujete je tam přitáhnout i v létě a jaké je tam tou dobou počasí?

Určitě, rádi bychom, aby tam jezdili i v době školních letních prázdnin, kdy jsou navíc nižší ceny, a to nejen v hotelích, ale i letenky jsou výrazně levnější. Všichni si myslí, že tou dobou je v Thajsku doba dešťů, to ale není vůbec pravda. Do Thajska se dá jezdit po celý rok, když na jedné straně země prší, na druhé straně je krásně, vždy najdete místo, kam se dá jet. Myslím, že při našich cenách by mohli touroperátoři v červnu, červenci a srpnu nabízet sedmidenní nebo desetidenní zájezd včetně letenky tak za 25, za 27 tisíc korun. Letecká společnost Qatar Airways navíc provozuje od letošního srpna rychlé spojení mezi Prahou a thajským ostrovem Krabi. Očekáváme, že právě Krabi zažije velký český boom.

Děkuji za rozhovor.

Amara Zemplinerová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button