Vznikla Asociace měst pro cyklisty

Perspektivu úspěchu nové vize dopravy ve městech přináší i nově založená Asociace měst pro cyklisty. Více než dvě desítky  měst a dalších subjektů se přihlásilo 2. července k členství v nové založené Asociaci měst pro cyklisty. Předsedou nového sdružení byl zvolen primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Foto: CzechTourism

Foto: CzechTourism

Cyklistickou dopravu ve městech chtějí podpořit i někteří poslanci a senátoři, kteří již podepsali memorandum o podpoře cyklistické dopravy. Hovořil o tom Ing. Jiří Rusnok, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

V České republice žije v současné době 74% lidí ve městech. To  je  znatelně více oproti světovému průměru, který činí 51%. A přitom stěhování do měst pokračuje.

Nový pohled na dopravu ve městech

Podobně jako u mnoha moderních evropských metropolí se pozornost začíná upírat  k pěší a cyklistické dopravě. Nová Asociace měst pro cyklisty chce řešit mobilitu obyvatel měst systémově a neoddělovat každou dopravu zvlášť.

„Naším cílem je Vize 25, jejíž hlavní myšlenkou je rovnocenné postavení pro všechny způsoby dopravy, ať už jde o individuální automobilovou, klasickou veřejnou nebo pěší dopravu Ve městech by se všem mělo dostávat stejné pozornosti,“ říká o nové vizi moderních měst národní cyklokordinátor Jaroslav Martínek z Centra dopravního výzkumu.

Důležitá pro další vývoj bude změna legislativních předpisů, které brzdí města při budování bezpečné a někdy i levnější infrastruktury. „Proto byly v polovině června osloveny obě komory Parlamentu ČR s žádostí o podporu,“ uvedl Jaroslav Vymazal. Ohlas byl  pozitivní a mezi poslanci vznikla iniciativa, vyjadřující asociaci podporu. Memorandum o podpoře cyklistické dopravy již podepsalo několik poslanců a senátorů napříč politických stran.

“Tato spolupráce je důležitá, proto věřím, že memorandum podepíše řada zákonodárců a společně pomůžeme odstranit překážky bránící většímu rozvoji cyklodopravy ve městech,“ říká jeden z iniciátorů memorand, poslanec Jiří Rusnok. Asociace chce návrhy na legislativní změny předložit až po prodiskutování uvnitř  měst a s členy zákonodárného sboru společně. Tím větší je pak naděje na úspěch. „Chceme spolupracovat také se Sdružením měst a obcí a dalšími partnery,“ dodává Jaroslav Vymazal.

Cílem i nové asociace je také výměna zkušeností, včetně poučení z příkladů  v zahraničí,  výchova odborníků či motivace obyvatel ke změně dopravního chování.

Více na www.cyklomesta.cz

Marta Jedličková

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..