Doprava

Vznikla Asociace měst pro cyklisty

Perspektivu úspěchu nové vize dopravy ve městech přináší i nově založená Asociace měst pro cyklisty. Více než dvě desítky  měst a dalších subjektů se přihlásilo 2. července k členství v nové založené Asociaci měst pro cyklisty. Předsedou nového sdružení byl zvolen primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism

Cyklistickou dopravu ve městech chtějí podpořit i někteří poslanci a senátoři, kteří již podepsali memorandum o podpoře cyklistické dopravy. Hovořil o tom Ing. Jiří Rusnok, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

V České republice žije v současné době 74% lidí ve městech. To  je  znatelně více oproti světovému průměru, který činí 51%. A přitom stěhování do měst pokračuje.

Nový pohled na dopravu ve městech

Podobně jako u mnoha moderních evropských metropolí se pozornost začíná upírat  k pěší a cyklistické dopravě. Nová Asociace měst pro cyklisty chce řešit mobilitu obyvatel měst systémově a neoddělovat každou dopravu zvlášť.

„Naším cílem je Vize 25, jejíž hlavní myšlenkou je rovnocenné postavení pro všechny způsoby dopravy, ať už jde o individuální automobilovou, klasickou veřejnou nebo pěší dopravu Ve městech by se všem mělo dostávat stejné pozornosti,“ říká o nové vizi moderních měst národní cyklokordinátor Jaroslav Martínek z Centra dopravního výzkumu.

Důležitá pro další vývoj bude změna legislativních předpisů, které brzdí města při budování bezpečné a někdy i levnější infrastruktury. „Proto byly v polovině června osloveny obě komory Parlamentu ČR s žádostí o podporu,“ uvedl Jaroslav Vymazal. Ohlas byl  pozitivní a mezi poslanci vznikla iniciativa, vyjadřující asociaci podporu. Memorandum o podpoře cyklistické dopravy již podepsalo několik poslanců a senátorů napříč politických stran.

“Tato spolupráce je důležitá, proto věřím, že memorandum podepíše řada zákonodárců a společně pomůžeme odstranit překážky bránící většímu rozvoji cyklodopravy ve městech,“ říká jeden z iniciátorů memorand, poslanec Jiří Rusnok. Asociace chce návrhy na legislativní změny předložit až po prodiskutování uvnitř  měst a s členy zákonodárného sboru společně. Tím větší je pak naděje na úspěch. „Chceme spolupracovat také se Sdružením měst a obcí a dalšími partnery,“ dodává Jaroslav Vymazal.

Cílem i nové asociace je také výměna zkušeností, včetně poučení z příkladů  v zahraničí,  výchova odborníků či motivace obyvatel ke změně dopravního chování.

Více na www.cyklomesta.cz

Marta Jedličková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button