Vzhůru do Kanady: co přinese zrušení víz a první kanadský dopravce?

Tak je to tady! Konečně jsme se dočkali zrušení kanadských víz. Je to samosebou skvělá zpráva pro všechny cestovatele, neboť nyní je pro nás americký kontinent od Aljašky po Patagonii bezvízový. S jásáním bych ale po zkušenostech z let minulých chvíli počkal…

firstroboticscanada.org

firstroboticscanada.org

První zrušení víz do Kanady v roce 1996 provázel solidní cestovatelský boom, následovaný bohužel boomem vystěhovaleckým, který nám víza brzy (v roce 2007) přinesl zpět. Čeští turisté tenkrát znovuzavedení víz do Kanady tak nějak pochopili, ostatně do USA bylo víz také stále třeba a podmínky pro jejich získání byly tenkrát obtížnější. Prostě jsme byli na „vízové problémy“ spojené s cestováním do Ameriky zvyklí. Druhé zrušení kanadských víz na sklonku roku 2007 přineslo turistice z Čech do Kanady nový impulz, ale raketový nárůst cest do této země nastal teprve po zavedení bezvízového styku s USA v říjnu 2008. Bylo to logické, neboť naprostá většina turistů spojuje cestu do Kanady s návštěvou USA.

Jako studená sprcha na české občany zapůsobilo znovuzavedení víz do Kanady uprostřed turistické sezony v červenci 2009. Tento nepochopitelný krok kanadské vlády byl velice bolestný nejenom pro subjekty v cestovním ruchu na obou stranách, jimž ze dne na den ukončil skvěle rozjetou sezonu. Prodeje zájezdů klesly o 90 %, cesty individuálních turistů o více než polovinu. Oficiální důvod – imigrace převážně romských občanů z ČR do Kanady.

Když se dnes podíváme na statistiky imigrantů žádajících v roce 2009 azyl v Kanadě, naše země z nich nijak nevyčnívá, spíše naopak. Druhé zavedení víz pro české občany vnímám jako velmi neférový krok, jehož následky – trvalý pokles prodeje zájezdů a doslovná nechuť mnoha českých turistů k cestám do Kanady – snad nynější odstranění vízové povinnosti pomůže během příštích sezon eliminovat. Důležité je, že imigrační legislativa, neskutečně přívětivá a bezzubá vůči žadatelům o azyl v Kanadě, byla konečně upravena. Tato země se snad už bude schopna vypořádat s přívalem žadatelů o azyl rychle a razantně, takže k případům jako další zavádění víz by už v budoucnu nemělo docházet.

Důležité ale je, že Kanada tento vstřícný krok vůči nám učinila. K cestě nyní stačí běžný biometrický pas a samozřejmě při imigrační kontrole prokázání dostatečného finančního zajištění na plánovanou cestu. Kanada je zemí nebývalých přírodních krás, je zemí bezpečnou pro organizovanou i individuální turistiku. Blízkou budoucnost turistiky z Čech do Kanady vidím velmi pozitivně, očekávám nárůst rezervací u organizovaných zájezdů, ale hlavně u individuálních cest a incentivní turistiky. Tuto myšlenku podporuje i citelný pokles cen letenek do základních kanadských destinací v posledních dvou letech vyvolaný větší konkurencí mezi tamními dopravci. V tomto trendu nezaostávají ani evropští dopravci a nabídka cen letenek i v hlavní sezoně, například do Toronta nebo Vancouveru, je finančně zajímavá a srovnatelná s cenami letů do USA.

Dá se čekat, že pomalu přestane platit vžité pravidlo, že než do Vancouveru je mnohem lacinější letět do Seattlu, než do Toronta lépe do New Yorku… Na český trh letos vstoupí i první kanadský letecký dopravce – Air Transat. Jeho nonstop lety jednou týdně z Prahy do Toronta by měly začít létat od června. Jeden let týdně není mnoho, spíše se mi zdá, že Air Transat bude více sázet na Kanaďany navštěvující české lázně než na naše turisty, ale je to příjemný projev zájmu Kanady o Česko. Uvidíme, třeba se tato sezonní linka časem stane právoplatnou alternativou, jak se snadno, rychle a bezpečně dostat do Kanady.

Michal Kužel

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..