Výtah do nebe: Fikce, nebo realita?

Představte si, že se vznášíte rychlostí 200 kilometrů za hodinu a stoupáte do nebes. Kocháte se měnící se oblohou a vychutnáváte si scenerii pod vámi. Současně zvolna odplouvá i vaše tíže. O několik dní později dorazíte k rozlehlé orbitální stanici. Vítejte v kosmu. Právě jste se svezli vesmírnou zdviží.

Ilustrační foto Zdroj: Dreamstime

Ilustrační foto Zdroj: Dreamstime

To, co se ještě před pár lety zdálo naprosto nereálné a co se objevovalo pouze ve sci-fi povídkách, nabývá na realitě. S vybudováním vesmírného výtahu sice vědci počítají až v průběhu příštích čtyřiceti let, nicméně se i tak jedná o značně odvážný a také poněkud výstřední projekt. S myšlenkou vesmírného výtahu flirtuje nejen NASA, ale i japonská firma Obayashi Corporation. Ta se také mimo jiné podílela na vzniku dubajského metra či na stavbě nové tokijské věže Sky Tree. Pokud se společnosti její smělé plány vydaří, výtah do vesmíru vás vyveze do vzdálenosti 36 tisíc km od zemského povrchu na horní hranici exosféry. Tedy zhruba desetinu toho, co musela urazit posádka Apolla 11 na své cestě k Měsíci. Výtah by měl dosahovat rychlosti až 200 km/hod. a cesta na vesmírnou stanici na jeho konci by tak měla trvat zhruba týden.

Výhodou dlouhé cesty je odstranění nepříjemného zrychlení, které prožívají astronauti při konvenčním startu raketou. Vesmírný turista by tedy nepotřeboval žádný výcvik a za okny stanice by si hned po příjezdu mohl vychutnávat pohled na Zemi z oběžné dráhy a stav beztíže. Ambice vesmírného výtahu jsou ovšem mnohem větší než jen pouhé vození turistů do vesmíru. Pokud by vše šlo podle odvážných plánů, bylo by možné na oběžnou dráhu Země pomocí výtahu dopravovat levnějším způsobem libovolný materiál. Otevřel by také cestu k uskutečnění dalších obřích projektů, jako je třeba družicová orbitální elektrárna, která by shromažďovala sluneční energii a směřovala by ji k Zemi. Vesmírný výtah by navíc umožnil a usnadnil cesty dál do sluneční soustavy.

Různé studie se zabývají možností umístit platformu pro vesmírný výtah na hladinu oceánu nedaleko Ekvádoru v blízkosti rovníku, a tedy blíže orbitě.

Pro Obayashi Corp. by stavba kosmického výtahu měla být tou správnou výzvou, neboť se stavbou vysokých věží primárně zabývá. Nechme se tedy překvapit a třeba se potkáme v kosmické zdviži na dobrodružné cestě do vesmíru. Tedy aspoň ti mladší z nás. Méně dobrodružným povahám postačí zabrousit do románu Rajské zahrady od věhlasného doyena sci-fi Arthura C. Clarka, který o kosmické zdviži psal v roce 1978.

vb

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..