Výstava: Václav Havel objektivem Jiřího Jírů

Od 2. září lze zhlédnout v Českém centru Praha ojedinělé snímky renomovaného českého fotografa Jiřího Jírů zachycující Václava Havla v jeho roli prezidenta republiky od roku 1993. Výstava potrvá až do 2. října.

Rolling Stones, Praha Strahov, 1995, Foto: Jiří Jírů

Rolling Stones, Praha Strahov, 1995, Foto: Jiří Jírů

Koncept nynější výstavy vychází z prezentace z roku 1995 „Dva roky na Hradě“, která se konala v Domě U Černé Matky Boží. Současně vydal Jírů fotografickou publikaci HAVEL s předmluvou Miloše Formana. Kniha se stala de facto součástí původní výstavy a v roce 2008 získala první cenu na fotografickém festivalu v italském Orvietu, v kategorii Historická kniha.

VÁCLAV HAVEL – PREZIDENT NEKONEČNÉHO POHYBU

Bohumil Hrabal a Bill Clinton U Tygra, Praha, 1994, Foto: Jiří Jírů

Bohumil Hrabal a Bill Clinton U Tygra, Praha, 1994, Foto: Jiří Jírů

Na výstavě v Českém centru Praha představí autor své sedmileté působení z pozice hradního fotografa, jímž byl mezi lety 1993–2000. Celkem zde bude k vidění 43 kolorovaných fotografií. Návštěvník zhlédne snímky, které nebyly doposud na žádné výstavě prezentovány, například Boris Jelcin na Pražském hradě nebo návštěva prezidenta Havla v bytě u Henryho Kissingera v New Yorku. Vedle toho se zde samozřejmě objeví i slavné momenty zachycující Václava Havla po boku královny Alžběty či první ženy Olgy.

Nedílnou součástí prezentace budou dnes již legendární fotografie Václava Havla se skupinou Rolling Stones nebo se spisovatelem Bohumilem Hrabalem a americkým prezidentem Billem Clintonem v pražské pivnici „U Tygra“.

SEDM LET PO BOKU PRVNÍHO ČESKÉHO PREZIDENTA

Z titulu své funkce oficiálního fotografa prezidenta republiky měl Jírů na Hradě svou kancelář, byl v kontaktu s prezidentem téměř každý den, a mohl tak dokumentovat i víceméně soukromé aktivity. Zároveň prezidenta doprovázel na téměř všechny jeho zahraniční cesty. Ty mu přinesly nejen stovky snímků a zajímavých setkání, ale především příležitost zblízka poznat a zachytit mimořádnou charizmatickou osobnost našich moderních dějin. Díky tomu se bývalý dramatik Václav Havel objevuje jako protagonista v kontinuální produkci, kterou nese napříč Evropou a celým světem. Práce Jiřího Jírů pro Kancelář prezidenta republiky je dnes uložena v hradním archivu. Rozsáhlý fond je tvořen více než třemi tisíci originálních a digitalizovaných negativů.

Výstava exkluzivně připravená pro galerii Českého centra Praha doposud nebyla v této míře a rozsahu představena. Sám Jiří Jírů si nejvíce považuje snímků Václava Havla z pivnice „U Tygra“ nebo scénu z Nového Zélandu, na kterém Havel pozoruje stádo ovcí nebo další, kde tančí sambu v Brazílii.

[box]

INFORMACE O VÝSTAVĚ

Místo konání: České centrum Praha, Rytířská 31, 110 00 Praha 1
Autor a kurátor: Jiří Jírů
Otevírací doba: PO – PÁ   11– 18,
SO   11– 17
Vstup volný.

[/box]

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..