Výstava Hodiny s příběhem

Lidské osudy spojené se stroji či strojky času jsou tématem putovní výstavy Hodiny s příběhem, kterou připravila ke stejnojmennému soutěžnímu cyklu společnost RUAH ve spolupráci s fotografem Jaroslavem Pelíškem. Otevřena bude od 9. října do 12. listopadu v Městské výstavní síni na Malém náměstí v Benešově u Prahy.

vystava_plakatA3_WEB

„Sešlo se nám 60 příběhů nebo námětů z celé republiky. Byly velice zajímavé, týkaly se různých oblastí z historie i současnosti a bylo velmi těžké z nich vybrat. Člověk si u toho uvědomil, jak jsou lidské osudy opravdu nepředvídatelné a že by je nedokázal vymyslet ani autor filmového scénáře,“ řekla ředitelka společnosti RUAH o.p.s. Marta Vacková.

Kampaň soutěže probíhala také přes sociální sítě, proto byl i okruh pisatelů věkově rozmanitý – od žáků základních škol přes studenty až po pamětníky, kteří vzpomínali na válku. „Ze začátku jsme se trochu báli, že nebude zájem, protože trvalo delší dobu, než se informace k lidem dostala, pak se to ale obrátilo. Pro někoho bylo obtížné dát příběh na papír, proto mě mile překvapilo, kolika lidem se to podařilo,“ dodala Marta Vacková.

Nápad zaujal i fotografa Jaroslava Pelíška. „Po dlouhé době to byla zajímavá tvůrčí práce. Když jsem přijímal zakázku, vymínil jsem si, že mi do toho nebude nikdo zasahovat. Mohl jsem tak popustit uzdu své fantazie bez nějaké větší korektury. Najít dané hodiny nebyl problém díky velkému úsilí spolupracovníků, kteří se na tom podíleli,“ uvedl Jaroslav Pelíšek. Většinu příběhů podle něj ilustrují snímky autentických hodin, několik strojků však už bylo nedostupných. „Všechny hodiny ale byly nádherné, každé měly svoje kouzlo právě tím příběhem, který prožily,“ dodal. Zaujal ho třeba příběh hodin, které „přežily“ bombardování, výjimečný byl podle něj také příběh prostřelených a znovu opravených hodinek.

„Hodiny nás provázejí celým životem. Jejich tikot měří čas od minuty narození v našem rodném listě až po minutu na tom úmrtním. Nezáleží tolik na délce života, ale na okamžicích, kdy se čas zastaví. Jsou to chvíle, které se hluboce otisknou do našich srdcí. Některé jsou úsměvné, jiné bolestné a další nám mění život. Podělte se s námi o duši Vašich hodin, o laskavé příběhy, které v sobě nesou nezapomenutelné příběhy Vaší rodiny. Mohou to být kapesní hodinky po dědečkovi, kuchyňské hodiny nebo ty na věži Vašeho kostela. Pošlete nám jejich fotografii s příběhem…,“ vyzvali loni na podzim organizátoři soutěže veřejnost. Zveřejněním vybraných příběhů chtějí potěšit mnoho dalších lidí, kteří na nezapomenutelné okamžiky teprve čekají…

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button