Praha: Handmade Dreams

Česká centra pokračují ve své podpoře českého umění a designu a otvírají novou výstavu, která mapuje současné tendence v české bižuterii. V Českém centru Praha bude pro veřejnost otevřena od 2. do 30. 6. 2016 a poté dále poputuje nejprve do deseti evropských měst a v závěru roku do zámoří.

Foto: Aleš Kosina
Foto: Aleš Kosina

HANDMADE DREAMS / CONTEMPORARY CZECH FASHION JEWELLERY 

Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety. Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovedností a unikátní technologické znalostí výrobců ze severu Čech výrobců proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld. Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na Jablonecku působí další desítky dalších společností. Na výstavě se představují firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou mírou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec – Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řadě se návštěvník seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských značek (ZORYA a LLEV studio).

[box]

TVŮRČÍ DÍLNY K VÝSTAVĚ HANDMADE DREAMS

Foto: Aleš Kosina
Foto: Aleš Kosina

Současná česká módní bižuterie | 3. 6. 2016 10:00–18:00

Tvůrčí dílny z komponentů firmy Preciosa pod vedením lektorek z Galerie hlavního města Praha jsou určeny v dopoledních hodinách pro školy a v odpoledních hodinách se mohou přidat rodiny s dětmi.

Experimentální šperk

workshop pro všechny typy škol a pro rodiny s dětmi

vstupné: zdarma

lektorky: Mgr. Lucie Haškovcová a Mgr. Markéta Slachová Goldová, Galerie hl. m. Prahy

akce se koná ve spolupráci s edukačním oddělením Galerie hl. m. Prahy

V případě zájmu návštěvy školy je nutná rezervace na edukace@ghmp.cz. Rodiny s dětmi a další individuální návštěvníci se nemusejí na akci rezervovat.

[/box]

O výstavě

České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

Otvírací doba: PO–PÁ 11–18, SO 11–17

Vstup volný

Kurátor: PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátoři: Česká centra, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Architektura: Qubus studio / Jakub Berdych

Grafika: Štěpán Malovec

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: Czech Tourism, AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton, Šenýr Bijoux, LLEV (Designové studio), ZORYA (Šperkařské studio), Mistr křišťálu (soutěž po designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec – Šperk & bižuterie (ateliér)

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button