Výročí prvního celosvětového válečného střetu

Na velké výročí zahájení první světové války v roce 2014 se připravují jak Itálie (spolupracuje i se Slovinskem), tak Francie. Francie si zároveň připomene 70. výročí vylodění spojenců v r. 1944.

Eiffelova věž v Paříži Foto: Tristan Nitot/ WikimediaCommons

Eiffelova věž v Paříži Foto: Tristan Nitot/ WikimediaCommons

Vedle jednotlivých míst se vytvářejí i seskupení, která se této tematice chtějí plně věnovat. Je to například asociace Tourisme et Mémoire de la Grand guerre – turistická oblast západní fronty, která vznikla z iniciativy infocenter ve Verdunu, Château Theirry, Remeši a v Metách. Sdružuje asi třicítku profesionálů na severu a severovýchodě Francie. Výročí první světové války může být i výzvou pro nás. Ve Francii je dodnes v paměti Rota Nazdar, která vznikla na začátku války z dobrovolníků v rámci cizinecké legie. Účastnila se v r. 1915 vítězných bojů u Arrasu. Na konci války se několik desítek vojáků této roty dostalo do československé brigády ve Francii.

První světová válka, kterou i v Itálii nazývají la Grande Guerra – Velká válka, zanechala své stopy i v italském regionu Friuli Venezia Giulia. Region připravil řadu turistických stezek s návštěvou památných míst, kudy prošla zejména rakousko-německá vojska. Stezky jsou vedeny i přes řadu krásných výhledů. Zahrnují návštěvy muzeí, setkávání s experty a pamětníky. Navštívit je také možné Muzeum velké války v Caporettu. Připraveny na tuto událost jsou oblasti La Carnia, Il Tarvisiano a Carso i řada jednotlivých míst.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..