DopravaZprávy

Výletní lodě vyplouvají na Máchovo jezero a oslavují 95. výročí

Po loňském vypuštění a opravě výpustě hlásí Máchovo jezero téměř plný stav vody. Na hladinu tak mohla konečně vyplout první z místní flotily výletních lodí. Je to největší Máj, který má ale zároveň nejmenší ponor. Byl totiž kdysi vyroben přímo na míru pro Máchovo jezero. Ostatní lodě Jarmila, Hynek a Racek musí, vzhledem ke svému hlubšímu ponoru, počkat na vyšší hladinu. Lodní doprava zde letos slaví již 95 let od založení prvního plavebního podniku.

Foto: www.regatamachovojezero.cz
Foto: www.regatamachovojezero.cz

Čekali jsme, až se hladina zvedne na úroveň potřebnou pro bezpečnou plavbu našich lodí, jako první mohl vyplout Máj, od soboty budou v provozu i všechny ostatní výletní lodě. Díky kombinaci suché zimy, minima jarních srážek, ale bohužel zřejmě i nedostatečné prozíravosti úřadů, zodpovědných za napouštění jezera, bylo toto čekání neúměrně dlouhé nejen pro nás, ale i pro turisty,“ řekl Vladimír Reichert, ředitel společnosti Regata Máchovo jezero, a.s., která provozuje místní flotilu výletních lodí. „Za normálních okolností by lodě vypluly již před třemi měsíci. Čistota vody a podmínky pro koupání jsou dobré a rekreační sezóna je úspěšně v plném proudu, nyní i včetně lodní dopravy,“ dodal Reichert.

Historie lodní dopravy na Máchově jezeře
Místní plavební podnik vznikal postupně od r. 1920, kdy obec Doksy koupila od majitele velkostatku, hraběte Adolfa z Valdštejna, parcely za 63 000 Kč, potřebné pro pláže a háje na pobřeží Máchova jezera. Celkový provoz byl rozdělen na pobřežní zařízení a plavební podnik. Ten v dubnu 1920 zakoupil a v červnu téhož roku slavnostně uvedl do provozu parníček Greif, který byl vůbec první výletní lodí na Velkém rybníku, dnešním Máchově jezeře. Pohon zajišťoval parní stroj a loď každou hodinu přepravila až 36 cestujících z Doks do Starých Splavů a zpět a byla tak významnou součástí tehdejší dopravní infrastruktury.

Lodě zajišťují vyhlídkové okružní plavby i pravidelnou lodní přepravu. Lze si je však i pronajmout na nejrůznější firemní akce, rodinné oslavy a svatby. Mezi časté skupinové zákazníky patří i školy. Nejoblíbenější lodí je Máj, kde lze pořádat i menší konference, na které si jej často pronajímá známý hotel Port, který stojí přímo na břehu jezera a disponuje vlastním přístavním molem.

 

[box]

Přehled výletních lodí na Máchově jezeře:

Jarmila alias Maria
V květnu 1924 byla zakoupena a do provozu uvedena motorová loď Maria, kterou slavnostně pokřtila Marie, hraběnka z Valdštejna. Loď byla po druhé světové válce přejmenována na Jarmilu a v loňském roce oslavila 90 let od uvedení do provozu.

Hynek alias Tista
Okolo roku 1930 bychom se však už parníčkem Greif po Velkém rybníku neprojeli. Vystřídala ho další motorová loď a sice Tista. Ta byla pojmenována podle bezdězského purkrabího Oldřicha Tisty z Libštejna, který v roce 1366 realizoval nápad císaře Karla IV., založit zde Velký rybník, dnešní Máchovo jezero. Po druhé světové válce byla Tista přejmenována na Hynka.

Racek
Nejmladší výletní lodí Máchova jezera je Racek. Byl vyroben v Budapešti v roce 1966 a zajímavostí je, že jeho trup je vyrobený celý z hliníku.

Máj
Největší výletní lodí na Máchově jezeře s kapacitou až 250 osob je Máj. Od podzimu roku 2013 procházel generální opravou, aby se v dubnu 2014 opět slavnostně vrátil na vodu, a to skoro přesně 55 let od prvního spuštění, které také proběhlo na jaře, ale roku 1959. Máj je jediný svého druhu na světě a byl vyroben v loděnicích Štěchovice speciálně pro Máchovo jezero.

[/box]

Více informací na www.regatamachovojezero.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button