Doprava

Vyhrál easyJet bitvu o Berlín?

Letecká společnost easyJet se sídlem v britském Lutonu oznámila, že za 40 milionů eur (kolem jedné miliardy Kč) převezme aktivity insolventní Air Berlin na berlínském letišti Tegel a leasingové smlouvy na 25 letadel. Air Berlin, druhá největší německá letecká společnost, ukončila činnost v pátek 27. října 2017.

Ani letecké společnosti nejsou věčné. Foto: Air Berlin

Britská společnost easyJet zaplatí 40 milionů eur za leasingové smlouvy na letouny Airbus SE A320 a za odletové a přistávací sloty na letišti Tegel v Berlíně. EasyJet rovněž zahájil nábor přibližně tisícovky pilotů a členů palubního personálu zkrachovalé aerolinky Air Berlin.

„[Tato dohoda] umožní společnosti easyJet provozovat z letiště Tegel síť krátkých letů po Německu a Evropě,“ uvedla společnost easyJet. „Tím se rozšíří stávající základna na berlínském letišti Schönfeld a easyJet bude největší leteckou společností v Berlíně.“

Srdce nad Berlínem. V pátek ve 23:45 přistál na letišti Tegel poslední let společnosti Air Berlin. Při přistání pilot vykroužil dráhu ve tvaru srdce. Namísto běžného čísla letu AB6210 byl tento let označen BER4EVR.

Dohoda posiluje postavení easyJetu v největší evropské ekonomice a posiluje ji proti největší low-costové společnosti v regionu – Ryanairu. Obě aerolinky mají základnu na letišti Schönfeld ve východním Berlíně, zatímco hlavní báze Air Berlin, letiště Tegel, se nachází v západní části města, blíže ke spolkovým vládním budovám.

Na způsob provedení konkurzu Air Berlin si stěžuje společnost Ryanair, respektive její šéf Michael O’Leary: Německo prý rozdělilo aktiva Air Berlin protiprávně a celou situaci označuje O’Leary za „boudu“ ušitou mezi německou vládou a hlavní leteckou společnosti Deutsche Lufthansa AG. Ryanair z Berlína létá devíti letadly a v Německu má dalších devět základen, mimo jiné v Kolíně-Bonnu, Hamburku a Frankfurtu.

„Všechny části společnosti Air Berlin jsou nyní prodány,“ uvedl insolvenční správce německých aerolinek Frank Kebekus. Velkou část společnosti Air Berlin již dříve získal největší německý letecký přepravce Lufthansa. Podle uzavřené dohody za 210 milionů eur převezme 81 letadel Air Berlin a také dceřiné společnosti Niki a LG Walter. Soulad dohody s pravidly hospodářské soutěže však budou pravděpodobně ještě prověřovat orgány Evropské unie. Generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr odhaduje, že začlenění Air Berlin bude trvat nejméně rok a vyžádá si celkové náklady 1,5 miliardy eur. Lufthansa by měla od Air Berlin převzít též 3000 zaměstnanců.

Společnost Air Berlin posledních několik let hospodařila se ztrátou. O zahájení insolvenčního řízení požádala v srpnu poté, co ji její hlavní akcionář, Etihad Airways PJSC se sídlem v Abú Zabí, přestal podporovat. Německá vláda se pak rozhodla poskytnout firmě Air Berlin překlenovací úvěr 150 milionů eur. Lufthansa, easyJet a Ryanair nyní krouží kolem zbytků další neúspěšné investice Etihadu: římských aerolinek Alitalia, které vyhlásily bankrot v květnu.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button