PolskoZprávy

Vydejte se do tajemných chodeb Řešova

V Řešově bylo rušno už v mladší době kamenné. Území dnešního Starého města v Řešově bylo velkým hradištěm. Počátky Řešova předběhly tzv. Magdeburské právo. Již rozvinutý Řešov obdržel výsady i status města od krále Kazimíra Velikého dne 19. ledna 1354. V 15. století rozsáhlý požár zničil celé město. Rychlá obnova i rozvoj Řešova byl možný jen díky mnohým privilegiím, která město po požáru obdrželo. V roce 1591 vznikla radnice, v roce 1600 se začal stavět zámek a už v roce 1684 tam bylo možné pohostit krále Jana III. Sobieského. Řešovský zámek nechal postavit Mikołaj Spytek Ligenza, tehdejší magnát a vlastník Řešova. V roce 1620 stavbu zámku rozšířil ve stylu „palazzo in fortezza”. V noci osvětlená zámecká věž i vysoké křídlo zámku architekturou velmi připomínají Královský zámek ve Varšavě.

Zamek Lubomirskich, Foto: Archív města Řešova
Zamek Lubomirskich, Foto: Archív města Řešova

 

Mikołaj Spytek Ligenza z Półkozic se díky prvnímu ze svých tří manželství stal majitelem Řešova i okolních vesnic. Mikołaj Spytek byl dobrým hospodářem, staral se o državy a velmi se zasloužil o rozvoj města.

Náměstí v Řešově je hlavní částí Starého města. Uprostřed náměstí, jako osamělé plavidlo, stojí reprezentativní budova radnice z 16. století. Radnice je klenotem celého náměstí a je nejtypičtější stavbou Řešova.

Rynek, Foto: Archív města Řešova
Rynek, Foto: Archív města Řešova

Klasicistní Dům Polonia na řešovském náměstí ve svém podzemí ukrývá středověké tajemství. Cihelné a kamenné stěny, křížové klenby, gotické překlady deseti sklepů a sedmi dalších místností pocházejí z přelomu 15. a 16. století. Ze sklepní části činžovního domu vede pod náměstím široká cihelná chodba. Dnes jsou tyto chodby pod Řešovem Podzemní turistickou trasou, jejíž součástí je 34 sklepů umístěných 10 m pod zemí a postavených v období od 15. do 20. století. www.trasa.rzeszow.pl Původně měly tyto sklepy funkci skladovacích prostor jak pro legální zboží, tak i pro to méně oficiální. Sloužily také jako obchody, výrobny i útočiště pro obyvatelé města v případě vnějšího ohrožení. Těchto 213 m cihlových chodeb pod Řešovem, doplněných historickými výstavami a temnými středověkými legendami, nyní tvoří hlavní turistickou atrakci města. V podzemí na nás čekají minulá staletí: stopy požárů na středověkých zdech, železné mříže a panty ne zcela známého účelu i tajné chodby. Když k tomu ještě přidáme výstavu rytířských zbrojí a zbraní, můžeme říci, že podzemí Řešova je skutečným strojem času.

3. Maja, Foto: Archív města Řešova
3. Maja, Foto: Archív města Řešova

Vizitkou Řešova je Paniaga. Pěší zóna, dříve ulice Pańska, dnes 3. Maja. Zástavba této reprezentativní ulice přežila válku, nicméně podlehla architektonickým zjednodušením 50. let 20. století. Nyní zde, zcela kontrastně k nové zástavbě, připomínají 4 městské domy z přelomu 18. a 19. století a budovy starobylého piaristického řádu dřívější krásu Řešova.

Ze sakrálních památek Řešova je tou nejdůležitější farní kostel svatého Stanislava a Vojtěcha. Tato oblíbená fara zde existovala již v roce 1363. Bohužel byl Řešov nezvykle často sužován ničivými plameny. Velký požár zničil město kolem roku 1427. Další požár, zaznamenaný v kronikách, se začal šířit v roce 1621, čímž se Mikołaj Spytek Ligenza nenechal odradit a město znovu pozvedl z ruin. Díky němu došlo k obnově farního kostela již dva roky po posledním požáru. Gotické kněžiště fary zcela jistě pochází z dřívější doby. Dominantou kostela je hlavní oltář z roku 1730 a rokokový ambon, bohatě vyzdobený reliéfy. Boční oltáře jsou dřevěné, hojně zlacené a zdobené reliéfy, což je pro baroko typické.

Když budete chtít jít v Řešově na pouť, vydejte se určitě do kláštera Bernardýnů. Klášter, spolu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, tvoří starodávné klášterní uskupení ze 17. století, které bylo samozřejmě financováno Mikołajem Spytkem Ligenzou. Vybavení kostela většinou pochází z 18. století, nicméně hlavní oltář se datuje do 1. poloviny 17. století. Renesanční oltář zdobený reliéfy je proveden ze dřeva, alabastru a mramoru. V kostelní kapli stojí za povšimnutí dvě rokokové sochy Mojžíše a Melchisedecha. V impozantních hrobkách, důstojných pomnících královského rodu, jsou uloženy pozůstatky rodiny Ligenzů.

Dějiny nešetřily synagogy v Polsku, ale přesto v Řešově dvě přetrvaly. Staroměstská synagoga, zvaná Malá, byla postavena v roce 1660 a její součástí je bašta, část obranných hradeb Řešova. Synagoga je nevelkou, ale okouzlující renesanční stavbou z lomového kamene proloženého cihlami. Novoměstská synagoga, zvaná Velká, pochází z přelomu 17. a 18. století a je vystavěna v renesančním stylu s prvky baroka.

Alej pod Kaštany je místem rezervovaným pro secesi. V aleji se nachází okouzlující vila č. 6 z roku 1903 s bohatou čelní výzdobou. Fasádě vily dominuje busta Adama Mickiewicze. Vily č. 8 a 10 byly postaveny ve švýcarském stylu podle projektu Teofila Tekielského. Vila č. 10, zvaná také Vilou u Sovy, stojí v aleji od roku 1900.

Je hezký pohled dívat se na elegantní vilu – zámeček s frontonem ozdobeným sgrafity a slunečními hodinami. Ciferník hodin představuje slunce. Hodiny jsou hojně zdobené kresbami a nevšedním nápisem: vidíš hodinu, neznáš hodiny.

Řešovské památky určitě stojí za to navštívit.

 

logo star lot

LOT nabízí z Prahy přes Varšavu do Řešova až 3 lety denně.

Více informací na LOT.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button