Vydejte se do Poznaně za památkami, kávou a svatomartinskými rohlíčky

Jaroslaw Iwaszkiewicz v „Cestách do Polska“ napsal, že během první návštěvy v opět polské Poznani v roce 1918 byl okouzlen kostelíkem Panny Marie u katedrály. Kostelík Iwaszkiewiczovi imponoval architekturou a tehdy ještě německými plakáty posledních představení v opeře.

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Gotický kostel na Tumském ostrově spolu se zbytky středověkého hradu (palatia) Měška I. ukazuje odvěkou důstojnost polského státu. Dalším důkazem této důstojnosti je také kaple, která se zachovala, přestože byla ostřelována během 2. světové války. Kapli na tomto místě nechala postavit Doubravka v roce 965 a v 15. století byla přestavěna na současný kostel Panny Marie.

Poznaň byla centrem myšlenkového dění ve státě Piastovců již v 10. a 11. století. Městská práva Poznaň získala už v roce 1253, čímž se stává jedním z nejstarších měst v Polsku.

Během více než tisíciletých dějin polského státu byla Poznaň, vyjma poměrně krátké doby okupace, vždy součástí Polska. Do pookupační prázdnoty Poznaně se vrátila polská smetánka. Prvním krokem Poznaně k národní hrdosti byl triumfální příjezd Ignáce Paderewského dne 27. prosince 1918. Manifestace, která při této příležitosti vypukla, se přerodila v jediné vítězné povstání, po němž se Polsko již definitivně v Poznani zabydlelo. Tyto události připomíná pomník velkopolských povstalců na rohu ulice Królowej Jadwigi a Wierzbięcic. Dnes je Poznaň v čele žebříčku nejlepších měst pro život v Polsku.

Vizitkou Poznaně jsou samozřejmě kůzlata. Jejich umístění na radniční věži se váže s legendou o nešťastném kuchaři a bravurním útěku dvou kůzlat před jistou smrtí v kotlíku. Zlé jazyky tvrdí, že poznaňská kůzlata jsou jenom hloupou podívanou, nicméně každý návštěvník netrpělivě čeká na to, až začnou trkat.

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Radnice v Poznani je dílem Jana Baptisty Quadra a pochází z let 1550–1560. Třípatrová arkádová lodžie fasády radnice je velkoryse zdobena sgrafity a reliéfy, které symbolizují dvojice ctností: trpělivost a moudrost, lásku a spravedlnost, víru a naději a také mužnost a střídmost. Na atice jsou vyobrazeny portréty polských vládců z dynastie Jagellonců a medailony zvěčňují osobnosti starověku, mezi nimi Archiméda, Homéra a Horatia.

V reprezentativních interiérech radnice se nachází Muzeum dějin města Poznaně. Radnice je mnohými historiky umění považována na nejkrásnější renesanční stavbu na sever od Alp. Stejně překrásné jsou i radniční sklepy a síně: Královská, Soudní a Velká síň, známá také jako Velký sál. Pod originální českou klenbou s lunetami se odehrávají koncerty a svatby. Radnici zdobí ornamenty i sgrafita. Polychromie štukové výzdoby s postavami Herkula a Samsona jsou vyobrazením síly. Malba zobrazující souboj Davida s Goliášem je symbolem odvahy.

Na stropních kazetách se nacházejí erby Polska, Litvy a Poznaně i rodové erby. Dále také zobrazení planet a zvířat, gryfa a Pegase. Vyobrazení Mojžíše a Ježíše Krista je uspořádáno do kříže. Létající andělíček s tabulkou s nápisem „Anno domini 1555“ ukazuje datum zakončení prací. Tato impozantní umělecká mozaika je doplněna dvěma portály z roku 1508 v gotickém i renesančním stylu a takovým množstvím exponátů, že není možné zmínit všechny. Benátský glóbus z roku 1688 a sochy římských císařů ze 3. a 4. století, objevené v Itálii v 18. století, jsou jen třešničkou na dortu sbírek Národního muzea v Poznani. www.mnp.art.pl

Přes malebné náměstí s krásnými činžovními domy se procházejte pomalu, aby vám nic neuniklo. Palác Działyńskich ze 17. století s klasicistní fasádou zdobenou reliéfy, které zobrazují v Poznani oblíbené antické scenerie, korunuje atika se sochou pelikána. Palác Gorků z 16. století, zdobený úžasným renesančním portálem, je sídlem Archeologického muzea. www.muzarp.poznan.pl

Odpočinete si u chladivého šumu fontány Prozerpiny. V obrovském neorománském císařském zámku se nachází Poznaňské muzeum událostí června 1956. Na nádvoří je báječná fontána se lvy. www.muzeumniepodleglosci.poznan.pl

Na ulici Półwiejské stojí pomník poznaňského nářečí v podobě starého Marycha s jízdním kolem.

Pomník Obětí událostí června 1956 stojí v Poznani na náměstí Mickiewicze, temný anděl připomíná demonstrace zaměstnanců cihelny, v té době Stalinova závodu. Mnohatisícový dav prošel městem s hesly „chleba a svobodu“ na praporech.

Přes most se dostanete na Tumský ostrov, nejstarší část Poznaně, kde se před vámi odkryje tajemství rozbřesku dějin Polska – kamenné trosky prapůvodní polské zástavby, a navíc pravděpodobně místo, kde byli původně pohřbeni Měško I. a Boleslav Chrabrý – prostota a přitom důstojnost větší než na Wawelském hradu. Ve Zlaté kapli z 19. století stojí sarkofágy Měška I. a Boleslava Chrabrého.

Budova Akademie Laubraňského je první poznaňskou vyšší školou z roku 1519. Poměrně nevelká budova z kamene a cihel, to je kostel johanitů z roku 1187. Na Tumském ostrově se nachází nejstarší katedrála v Polsku. Její vznik se datuje do roku 968, což je pouze dva roky po křtu Polska! Katedrála je místem věčného odpočinku prvních Piastovců i předpokládaným místem křtu Měška I. Naleznete zde kopii meče svatého Petra. Návštěvník Tumského ostrova si vybaví nedořešený spor o prvenství hlavního města mezi Hněznem a Poznaní.

V Poznani najdete také Maltu. Jedná se o jezero, jehož název se odvozuje od řádu maltézských rytířů, tehdejšího držitele tohoto území. Tady obyvatelé Poznaně odpočívají a… jezdí na lyžích. Ano, na poznaňské Maltě je sjezdovka s lanovkou i bobová dráha. Malta, to je také každoroční Festival pouličních divadel a cirkusového umění. Umělci tudy chodí na chůdách, hrají a zpívají.

Muzeum zbrojení a Muzeum armády Poznaň je v Citadele. Socha archanděla Michaela z roku 1855, která se kdysi nacházela v Dembinské bráně pevnosti, dnes zdobí věž školy v ulici Slovackého v Poznani.

Poznaň je ohromná a bohatá, lze o ní napsat několik svazků. Naplánovat si trasu po turistických památkách Poznaně je nejlepší u kávy a svatomartinského rohlíčku.
logo starLOT Polish Airlines nabízí z Prahy přes Varšavu do Poznaně 3 lety denně.

Více informací na lot.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

Více o Polsku na www.polsko.travel

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..