Výborně zorganizovaný mumraj berlínského veletrhu

„První ročník veletrhu ITB v roce 1966 měl pouze devět vystavovatelů ze čtyř zemí a Německa. Dnes tu máme 10 068 vystavovatelů ze 180 zemí, což je důvod považovat ITB za přední událost v cestovním ruchu,“ uvedla při zahájení veletrhu německá kancléřka Merkelová.

Angela Merkel v Berlíně Zdroj: ITB Berlín

Angela Merkel v Berlíně Zdroj: ITB Berlín

Pro návštěvníky berlínského veletrhu ITB jsou základem pohodlné boty. Zejména pro ty, kdo na tento gigantický podnik přijíždějí poprvé. Není totiž problém na celkové výstavní ploše 160 000 m² občas trochu zabloudit a nachodit toho o něco více, než je příjemné. Ve skutečnosti je ale tento největší veletrh na světě při alespoň průměrné schopnosti orientovat se v několikaúrovňovém, rozlehlém a silně zalidněném prostoru docela přehledný a nakonec zjistíte, že pěšky se dostanete všude rychleji než minibusem, který je často plný k prasknutí, a než dojede k pavilonu (celkem jich je 26), do kterého právě potřebujete, proveze vás celým areálem výstaviště.

Letos nebyl veletrh, který se konal už počtyřicátésedmé, o nic menší. A protože výstaviště nafouknout nejde, bylo letos v Berlíně vidět podstatně více dvoupatrových stánků než v předchozích ročnících. Vystavoval dokonce i Jižní Súdán, který je samostatným státem teprve od roku 2011.

Hojně zastoupeni byli i vystavovatelé od nás, celkem jich bylo, a to včetně hotelů, které jsou součástí mezinárodních řetězců, 58. Z toho se jich na stánku České republiky, kterému vévodila nablýskaná černá škodovka, představilo přes třicet.

Největší mumraj ale panoval v pavilonu č. 26, kde spolu se státy Dálného východu a jihovýchodní Asie vystavovalo i 120 zástupců partnerské Indonésie. Na veletrhu byla přítomna nejen indonéská ministryně cestovního ruchu, paní Mari Elka Pangestu, ale zahajovacího ceremoniálu v předvečer veletrhu se zúčastnil i prezident země, pan Susilo Bambang Yudhoyono, který účast zde spojil se státní návštěvou Německa – anebo naopak. Poprvé v historii ITB zavítala na slavnostní zahájení i spolková kancléřka Angela Merkelová.

A tady bych možná měla jedinou výtku k jinak německy dokonalé organizaci veletrhu. Tlumočení na zahajovacím ceremoniálu bylo k dispozici pouze pro VIP návštěvníky. Takže ten z řad „obyčejných lidí“, kdo neuměl německy, pochopil, že paní kancléřka byla velice vtipná, pouze z toho, že se při jejím proslovu mohla naprostá většina ze 4,5 tisíce návštěvníků večera několikrát potrhat smíchy. A kdo neuměl anglicky, mohl ze smíchu při proslovu pana prezidenta Indonésie poznat, že ani on nepostrádá smysl pro humor. A navíc, pistolku, nedej Bože granát, bych tam byla pronesla bez jakýchkoliv problémů.

Naďa Rybárová


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..