Kam jet?Předpisy & regulaceTOPZahraničí

Vstup do Bulharska budou mít Češi bez omezení nejspíše už po první vakcíně

Bulharsko se s velkou pravděpodobností přiřadí k zemím, do nichž budou moci Češi bez omezení přijet už 22 dnů po první dávce vakcíny proti nemoci covid-19. Po jednání s bulharskými představiteli v Sofii to uvedl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek.
Foto: Pixabay

 

„Děláme vše pro to, aby čeští občané mohli do Bulharska cestovat tak, jak byli zvyklí,“ řekl Kulhánek po jednáních s bulharským ministrem zahraničí Svetlanem Stoevem a ministryní cestovního ruchu Stelou Baltovovou.

O věci bude v nejbližších dnech jednat bulharská expertní komise. „Rozhodnutí nechci předjímat, ale bulharský náměstek ministerstva zdravotnictví mi velmi výrazně naznačil, že odpověď na naši žádost bude pozitivní,“ dodal Kulhánek. Podle Stoeva by mělo rozhodnutí padnout začátkem příštího týdne. I on vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude kladný.

Pokud Bulharsko opatření schválí, vyhnou se Češi testu i karanténě také po návratu do vlasti z Bulharska.

Bulharsko by tak se přiřadilo ke Slovensku, Německu, Rakousku, Polsku, Slovinsku a Maďarsku, kam mohou Češi od 1. června vycestovat již po obdržení první dávky vakcíny. Před necelými dvěma týdny Kulhánek oznámil, že stejné ulehčení poskytne českým turistům také Chorvatsko.

Při vstupu nyní vyžadují bulharské úřady negativní PCR test ne starší než 72 hodin, v případě antigenního testu je to 48 hodin. Vyhnout se povinnému testu nebo karanténě dosud mohli pouze ti, jimž uplynula dvoutýdenní lhůta od druhé vakcíny, nebo osoby, které v posledních šesti měsících covid-19 prodělaly. Děti do pěti let nemusejí již nyní předkládat žádné potvrzení.

Česko se chystá vpouštět cestující z Bulharska s jednou dávkou covidové vakcíny od pondělí 21. června. V roce před pandemií zavítalo do Bulharska na 189 000 Čechů, loni se podle Baltovové jejich jejich počet snížil vlivem koronavirových restrikcí na čtvrtinu.

V červenci a srpnu bude českým občanům jako v minulých letech k dispozici konzulární jednatelství v přímořském městě Burgasu. V letoviscích Kitenu v Primorsku budou navíc fungovat společné bulharsko-české policejní hlídky.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button