Vratislav: Nejen křižovatka dvou obchodních cest

Vratislav vstoupila poprvé na scénu dějin v písemných zmínkách v roce 1000. V hradišti na Tumském ostrově nejméně od 4. století hospodařili Slezané. Ve 30. letech 11. století zde vypuklo povstání, pohanská reakce na protest proti novému náboženství (křesťanství). Následkem povstání vznikl chrám, pohanská svatyně, o které, kromě toho, že existovala, nevíme nic. Celkem škoda.

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Vratislav je překrásné město, leží na křižovatce dvou obchodních cest: Via Regia a Jantarové cesty, a proto měla skvělé podmínky pro rozvoj. Šťastnou náhodou 70 % zástavby Vratislavi uniklo bombovým útokům 2. světové války. Dnes je celá Vratislav okouzlující – Tumský ostrov a barokní Aula Leopoldina jsou na dlouhém seznamu architektonických a uměleckých skvostů. Gotická radnice na náměstí, gotické kostely, neogotické nádraží, modernistická Lidová hala (Hala Ludova), jinými slovy Hala století (Hala Stulecia), Vratislavská opera, Hotel Monopol, Tržnice (Hala Targowa), Obchodní dům bratří Baraschů (Dom Handlowy Braci Barasch), Obchodní dům Renoma a Rudolf Petersdorff, dnešní Kameleon, Piastovský pivovar, palác Spätgen a Schaffgotsch a vodojemy na ulici Wiśniowé, na Grobli a v aleji Kasprowicze. To je jenom část mnohaletého dědictví Vratislavi, která se dochovala v původní podobě.

Hala Stulecia (Ludowa) Zdroj: Polská turistická organizace

Hala Stulecia (Ludowa) Zdroj: Polská turistická organizace

Náměstí ve Vratislavi je 175 m široké a 212 m dlouhé a je jedním z největších v Evropě. Náměstí, jako středověká tržnice, vzniklo v době Jindřicha I. Bradatého (Henryk I. Brodaty) v letech 1214–1232. Barevné měšťanské domy na náměstí působí okouzlujícím dojmem na turisty z celého světa. Výjimečný je činžovní dům U Gryfů (Pod Gryfami), kteří střeží poklady ukryté v domě s manýristickou fasádou a štukovými reliéfy. Dům U Zlatého slunce (Pod Złotym Słońcem), sloučený s domy U Modrého slunce (Pod Niebieskim Słońcem) a U Sedmera kurfiřtů (Pod Siedmioma Elektorami), hostily krále Vladislava Jagellonského (Władysław Jagiellończyk) a dva císaře: Rudolfa II. a Ferdinanda II.

Vratislavská radnice je perlou gotiky, mistrovské dílo architektury. Dvě protilehlé části radnice, věž ozdobená renesanční helmicí a pivnice, ukrývají nejstarší polské hodiny a nejstarší restauraci v Evropě – Świdnickou pivnici (Piwnica Świdnicka), která byla naposledy přestavěna v roce 1519. Tehdy byla sloučena s nedalekým pivovarem. Atmosféru restaurace charakterizuje nápis „Kdo nebyl ve Świdnické pivnici, nebyl ve Vratislavi“. Zde se podává ušlechtilý nápoj – pivo ze Świdnice – a ochutnali ho i světoví velikáni jako Chopin, Słowacki, Wybicki, Goethe. Je čas na vás!

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Hlavní budova Vratislavské univerzity (Uniwersytet Wrocławski) vás zve na barokní hostinu. Mecenášem univerzity byl císař Leopold I. Po něm se jmenuje i oslňující Aula Leopoldina, vyzdobená sochami, štuky a nástěnnými malbami se slavnou freskou na klenbě Chvála Slezska (Chwała Śląska).

Na ulici Stará Jatka, kde od roku 1242 sídlí několik řeznictví, se nachází pomník Ke cti jatečných zvířat (Ku Czci Zwierząt Rzeźnych). U bronzových soch kozy, kohouta s vejcem, králíka, husy a prasete leží kamenný rigol a tabulka s nápisem „Ke cti jatečných zvířat – konzumenti“.

Oranžovou Alternativu, barevné hnutí šedých 80. let 20. století, připomíná trpaslík, povedený pomník na pěší zóně na ulici Świdnické.

Trpaslíci ovládli Vratislav! Od roku 2003, kdy starosta Vratislavi otevřel v domečku Jaś, nové prostory – muzeum trpaslíků, o jehož existenci nás informuje miniaturní vývěska v úrovni lidských kolen, se do města začali stěhovat trpaslíci. Jako první se sem nastěhoval Šermíř, pak Řezník a dva Sizifkové. Odřanský Běličsi postavil hnízdečko u Pískového mostu. Nevidomý a Hluchoněmý dělají společnost W-skersovi na náměstí. Na dětské onkologické klinice žije barevná trpaslice – Mařenka.

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Nezapomenutelným místem ve Vratislavi je Raclavické panoráma (Panorama Racławicka). Monumentální obraz z roku 1894 o délce 114 m a šířce 15 m namalovali Jan Styka a Wojciech Kossak. Speciální malířská technika spolu s postupy, které vystavovatelé použili, ve vás vyvolají pocit, že se nacházíte přímo uprostřed bitvy o Raclavice, které velel Tadeusz Kosciuszko.www.panoramaraclawicka.pl

Ve Vratislavi se nachází nejstarší zoologická zahrada v Polsku. Zoo bylo financováno z příspěvků obyvatel Vratislavi v roce 1865. Dnes je zoo bezpečným domovem pro 4000 zvířat. Zahrada je zasazena do starobylé zástavby, která dodává místu atmosféru. www.zoo.wroclaw.pl

Oázou klidu je ve Vratislavi Japonská zahrada (Ogród Japoński). Zahradní architektura – altány, můstky, rybníky a jezírka i rostliny přímo z Japonska vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Trochu neskutečné, pohádkové místo v srdci velkého města.

O Vratislavi se říká, že to je městský tropický ostrov. Teplý horský vzduch, tzv. fén, způsobil, že jednoho zimního dne roku 1990, navzdory lidovému přísloví: leden, za kamna vlezem, bylo venku neadekvátních +20 °C. Celému Polsku mrzly uši a obyvatelé Vratislavi se vyhřívali na slunci.

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Vratislav vždycky byla a je multikulturním městem. Židovská čtvrť byla vymezena ve 12. století mezi ulicemi svatého Antonína, Włodkowica, Krupniczou a Szajnochy. Historie si krutě pohrála s židovskými památkami, nicméně ve Vratislavi přetrvaly dvě synagogy. Synagoga U bílého čápa (Pod Białym Bocianem), otevřena v roce 1829, jejíž klasicistní budova se zdobným svatostánkem Aron-ha-kodeš dnes plní funkci židovské modlitebny a Centra židovského vzdělávání a kultury (Centrum Edukacji i Kultury Żydowskiej). Dochovala se i Malá synagoga z roku 1945, kde je Aron ha-kodeš ozdobený deskami Desatera a hebrejskými nápisy. Na místě největší, Nové synagogy z roku 1872 je dnes památník. Nová synagoga byla zbořena v roce 1938.

[wzslider]

Macevy, židovské náhrobky v trávě, najdete samozřejmě na tzv. kirkutu, židovském hřbitově. Ve Vratislavi jsou dva: starý a nový. Na tom novém můžete vidět tzv. ohel, tedy hrobku, která je zde zcela výjimečně vznesena na hrobě ženy. V noci, po celodenní prohlídce města, se posaďte do jedné z kaváren na Solném náměstí (Plac Solny) a pozorujte květinářky, jak prodávají květiny za svitu měsíce. Ve Vratislavi to žije i o půlnoci a pranýř připomíná staré časy.

logo starVíce informací na www.polsko.travel.

 LOT Polish Airlines nabízí z Prahy přes Varšavu do Vratislavy 4 lety denně.

Více informací na lot.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

 

 

 

 

 

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..